Żywotność paneli fotowoltaicznych. Naukowcy już wiedzą

Żywotność paneli fotowoltaicznych. Naukowcy już wiedzą

Fotowoltaika się rozwija. Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok
Fotowoltaika się rozwija. Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok
Źródło zdjęć: © Unsplash
16.08.2022 11:51, aktualizacja: 17.08.2022 07:18

Żywotność paneli fotowoltaicznych i inwerterów stosowanych w instalacjach to często kluczowy czynnik dla inwestorów. Naukowcy zbadali, czy dane podawane przez producentów modułów są zgodne z rzeczywistością.

Żywotność paneli fotowoltaicznych to kwestia, która często zastanawia inwestorów. Producenci często gwarantują, że oferowane przez nich urządzenia będą cechować się wydajnością na poziomie 80 procent po 25 latach pracy. Klienci muszą wierzyć na słowo, a jeśli okaże się, że degradacja modułów przebiega szybciej, będą musieli liczyć się ze stratami.

Kwestii degradacji modułów fotowoltaicznych przyjrzeli się naukowcy z National Renewable Energy Laboratory w Colorado. Zakupili oni 834 panele fotowoltaiczne dostępne na rynku w latach 2016 - 2018. Zamontowali je w lokalizacjach o różnych warunkach klimatycznych - w Nowym Meksyku, Colorado i na Florydzie.

Łącznie przebadano 13 różnych typów modułów, które wyprodukowane były przez siedmiu różnych producentów. Panele zostały zbadane na początku eksperymentu, a następnie co roku porównywano ich parametry z modułami, które ten okres spędziły w zacienionym, klimatyzowanym pomieszczeniu.

Jak czytamy w PV Magazine, w większości przypadków wskaźniki degradacji modułów stabilizują się po upływie od trzech do czterech lat. Nie powinno być zaskoczeniem, że panele zainstalowane w gorącym i wilgotnym klimacie subtropikalnym na Florydzie ulegały degradacji szybciej od tych, które pracowały w lżejszych warunkach. Mimo to badacze zauważają, że potrzebna byłaby większa próba, by zweryfikować tę hipotezę.

Wynik badań może być nieco niepokojący. 26,1 proc. badanych modułów przekroczyło limity degradacji, które gwarantował producent, co oznacza, że postępuje ona szybciej, niż mówi gwarancja. Jednocześnie 56,5 proc. paneli poddanych badaniu prawdopodobnie będzie utrzymywać więcej niż 80 proc. początkowej mocy nawet po 30 latach pracy, o ile w przyszłości nie zmienią się wskaźniki degradacji.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (198)