10 najsłynniejszych butów piłkarskich

Euro, piłkarskie święto, trwa. Gdzie nie spojrzysz – piłka. W telewizji, na ulicy, w lodówce – wszędzie. Mecze, chorągiewki na samochodach, kiełbaski kibica, czipsy ze Szczęsnym – zwyczajnie nie da się od tego uciec. My nawet nie próbujemy i sięgamy po tematykę futbolowych gadżetów. Dziś przedstawimy 10 najsłynniejszych modeli piłkarskich korków.

10 najsłynniejszych butów piłkarskich
Łukasz Wieliczko

Euro, piłkarskie święto, trwa. Gdzie nie spojrzysz – piłka. W telewizji, na ulicy, w lodówce – wszędzie. Mecze, chorągiewki na samochodach, kiełbaski kibica, czipsy ze Szczęsnym – zwyczajnie nie da się od tego uciec. My nawet nie próbujemy i sięgamy po tematykę futbolowych gadżetów. Dziś przedstawimy 10 najsłynniejszych modeli piłkarskich korków.

10. Puma V1

Zaczynam od wagi superlekkiej. Modę na tego typu buty zapoczątkowała klika lat temu firma Nike modelem Air Mercurial (o czym w dalszej części tekstu). Zapotrzebowanie w piłce nożnej  na buty lekkie było, jest i będzie, bo zawodnicy, zwłaszcza ci odpowiedzialni za ofensywę, dążą do poprawienia swojej szybkości. Przodują w tym napastnicy i skrzydłowi – gracze z bocznych sektorów boiska, którzy chcą dodać sobie skrzydeł.

V1 było odpowiedzią Pumy na Mercuriale – gdy w 2006 roku wchodziły na rynek, były najlżejszymi dostępnymi korkami. Aktualną wersją jest model V1.11 (model z 2011 roku), a jego najsławniejszym użytkownikiem jest Argentyńczyk Sergio Aguero z Manchesteru City (na zdj.). Na Euro obuwie tej marki nosi środkowy napastnik Niemiec Mario Gomez.9. Nike Tiempo

Obraz

Ostatnim z wielkich endorserów tego obuwia był Ronaldinho. Piłkarz, który jeszcze kilka lat temu (przed erą Messiego, chciałoby się powiedzieć) zachwycał kibiców Barcelony boiskową sambą, doczekał się (jako pierwszy piłkarz tej stajni) własnej serii tego modelu - Nike Tiempo 10R. W najnowszej, odchudzonej wersji Tiempo - Legend IV - gra między innymi rozgrywający reprezentacji Włoch – Andrea Pirlo, którego kunszt można podziwiać na polskich i ukraińskich boiskach.

  1. Mizuno Wavecup

Japońska firma Mizuno popularnością odstaje od takich marek, jak Adidas, Nike czy Puma. Stawia się ją raczej w jednym szeregu z mniejszymi włoskimi Diadorą i Lotto czy również japońskim Asicsem, jednak solidność wykonania obuwia sprawia, że wielu piłkarzy decyduje się na grę w tych butach. Najsłynniejszym użytkownikiem tego modelu był mistrz świata z Korei i Japonii, Brazylijczyk Rivaldo.

7. Nike Air Mercurial

Pierwsze buty w wersji light, które wychodząc na rynek w 1998 roku, zapoczątkowały technologiczny wyścig wśród producentów, mający jak najbardziej odchudzić obuwie. Przez dłuższy czas były to ulubione buty Ronaldo, tego prawdziwego – z Brazylii. Protoplasta dzisiejszego lidera wagi superlekkiej – Mercurial Vapor.

  1. Adidas F50

Adidas także włączył się do tego wyścigu zbrojeń. W 2004 roku, w 50. rocznicę zdobycia tytułu mistrzów świata przez Niemcy, firma zaprezentowała model F50 (Football 50). W 2010 roku Adidas wreszcie przegonił konkurencję – na Mundialu w RPA to właśnie kolejna odsłona tego modelu (AdiZero), ważąca w wersji syntetycznej 165 gramów, przegoniła odwiecznego konkurenta – Nike Mercurial Vapor.

To w takich butach ucieka obrońcom niejaki Leo Messi (którego, ku wielkiemu zdziwieniu Amerykanów, na Euro nie ma), a najważniejszym europejskim endorserem modelu jest Arjen Robben. Także Lukas Podolski biega i kopie w takim obuwiu.

5. Nike Mercurial Vapor

Mercuriale już kilkukrotnie były przywoływane do tablicy, więc czas i na nie. Model Mercurial Vapor wszedł na rynek w 2002 roku, przy okazji Mundialu w Korei i Japonii. Był następcą wspomnianego wcześniej modelu Air Mercurial. W momencie debiutu, stworzone w całości z materiałów syntetycznych (nie ze skóry jak większość konkurencji), były najlżejszymi butami na rynku, obecnie Nike musi uznać wyższość Adidasa.

Dziś produkowana jest już ósma generacja – Mercurial VIII Superfly. Buty wyróżniają się swoją jaskrawą kolorystyką, która przypada do gustu zwłaszcza młodym piłkarzom. To w nich swoimi sztuczkami czarują Portugalczyk Cristiano Ronaldo i wschodzący gwiazdor zza oceanu – Brazylijczyk Neymar. Złośliwi twierdzą, że tak Mercuriale, jak i F50 Adidasa, to buty lekkie, ale też... jednorazowe.

  1. Nike Total 90 Laser

Jeszcze dekadę temu w Laserach biegała 1/4 piłkarskiego świata, z Roberto Carlosem na czele. To buty, które zapoczątkowały modę na sznurowanie boczne. Buty uniwersalne – cięższe od Mercuriali, ale szybsze od Tiempo. Dziś najważniejszym piłkarzem grającym w Laserach jest Wayne Rooney, ale na polsko-ukraińskim turnieju zobaczymy go dopiero w ostatnim meczu grupowym.

3. Adidas Copa Mundial

Absolutna legenda, nieśmiertelne Kajzerki, nazywane tak z uwagi na najważniejszego użytkownika – Franza "Kaisera" Beckenbauera. Produkowane w niezmiennej formie od 1979 roku, wciąż cieszą się niezmienną popularnością, zwłaszcza wśród miłośników prostoty. Nie są ani piękne, ani zbyt lekkie, jednak obrońcy je uwielbiają ze względu na niezwykłą wytrzymałość i wygodę. Rekordzista wszech czasów pod względem sprzedaży.

  1. Puma King

Odwieczny rywal Copa Mundial, tak jak on produkowany do dziś w niemal niezmienionej formie. Dlaczego w rankingu Kingi są przed Kajzerkami? Zadecydowały dwa nazwiska – Cruyff i Pele. Wiecznie żywa klasyka.

1. Adidas Predator

Buty kultowe dla mojego pokolenia. To w nich grali ci najbardziej klasowi piłkarze, legendy szanowane przez wszystkich – Del Piero, Raul, Zidane, Beckham. Wszystko zaczęło się, gdy niejaki Craig Johnston, były piłkarz Liverpoolu, po zakończeniu kariery zaprojektował rewolucyjny jego zdaniem model butów, wyposażony w gumowe wstawki mające pomagać nadawać piłce rotację. Poszedł z projektem do firmy Nike, ale został wyśmiany.

Adidas zaakceptował projekt i był to strzał w dziesiątkę – buty okazały się marketingowym sukcesem. Przez lata korki w charakterystycznych czarno-czerwonych kolorach doczekały się rzeszy fanów. W maju na rynek weszła nowa, 12. edycja modelu - Lethal Zones (od zabójczych stref butów pokrytych gumą), która – podobnie jak przed 18 laty – stanowi całkowitą rewolucję kolorystyczno-technologiczną (można je zobaczyć na nogach Holendra Robina van Persiego, Hiszpana Xaviego czy Sebastiana Boenischa z kadry Smudy). Adidas zrywa z klasyką, fanów starej linii zmuszając do przerzucenia się na klasycyzujący model AdiPure. Czy słusznie?

Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.