Fotki z Naszej Klasy częścią twojego CV!

Fotki z Naszej Klasy częścią twojego CV!

Fot. naszaklasa.blox.pl
Fot. naszaklasa.blox.pl
Dominik Szarek
03.02.2010 13:01

Szukasz pracy? Rozesłałeś CV do kilku wymarzonych firm? Świetnie, ale czy wiesz, że zanim otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną twój przyszły szef dokładnie prześledzi twoją internetową aktywność?

Szukasz pracy? Rozesłałeś CV do kilku wymarzonych firm? Świetnie, ale czy wiesz, że zanim otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną twój przyszły szef dokładnie prześledzi twoją internetową aktywność?

Z badań Komisji Europejskiej wynika, że analiza internetowego profilu kandydata do pracy jest już niemal nieodłącznym elementem rekrutacji. Praktyki te stosuje prawie połowa europejskich pracodawców i HR-owców (w Niemczech nawet dwóch na trzech), dla których to, co robimy w sieci jest nie mniej ważne niż nasze wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie.

Zanim więc z nadzieją na angaż wyślesz kolejny list motywacyjny, warto zadbać o swój wizerunek w internecie. Zdjęcia z ostro zakrapianej imprezy u szwagra Mariana lub fotki w lateksowych kostiumach? Możesz mieć pewność, że trafią na biurko osoby odpowiedzialnej za rekrutację w twojej przyszłej (niedoszłej niestety) firmie.

HR-owcy bezwzględnie przeczesują nie tylko wyszukiwarkę Google i Facebooka. Kompromitujące materiały znajdą też na Twitterze i Blipie, gdzie z pewnością zdążyłeś już zmieszać z błotem swojego poprzedniego pracodawcę i współpracowników. Ich uwadze nie umknie też film w YouTube, na którym razem z kumplami łamiesz barierę dźwięku i kolejne przepisy drogowe.

Obraz
© [źródło](http://vbeta.pl/images//2010/02/fbfired2.jpg)

Niewłaściwe filmy i zdjęcia oraz nieodpowiednie teksty i komentarze – to zdaniem rekrutujących najczęstsze powody, dla których CV nawet nieźle wykształconego kandydata ląduje w koszu. Prawdopodobieństwo, że ktoś trafi na materiały, na które trafić nie powinien jest najwyższe, gdy staramy się o pracę w Niemczech (59%), a także Wielkiej Brytanii (47%).

W czasach, gdy coraz częściej odsłaniamy przed innymi swoje życie codzienne w internecie, trzeba uświadomić sobie, że "dobre prowadzenie się" w sieci jest równie ważne, jak nasza postawa na ulicy, w szkole czy w pracy. Wytężmy więc czujność i pamiętajmy, że z pozoru niewinnie wyglądające zdjęcie na Naszej-klasie może zaważyć na wielu aspektach naszego życia.

Tymczasem nieświadomość szukających pracy jest wręcz przerażająca. Wagę internetowej reputacji docenia jedynie co dziesiąty Brytyjczyk i Francuz, podczas gdy ponad 40% rekrutujących na Wyspach otwarcie przyznaje się do odrzucenia aplikacji kandydata ze względu na jego internetowy profil.

Dla pocieszenia można tylko dodać, że w Stanach Zjednoczonych praktyki te stosuje aż 79% HR-owców.

Źródło: EurActiv.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)