Fairphone - pierwszy telefon fair trade. A może: naiwniacy, wyskakujcie z kasy?

Prawdopodobny wygląd Fairphone'a

Prawdopodobny wygląd Fairphone'a

Jak przebić się na zatłoczonym rynku smartfonów? Większość producentów usiłuje zrobić to za pomocą ciekawych produktów, jakości wykonania, atrakcyjnej ceny czy świetnego marketingu, ale są również tacy, którzy wybierają zupełnie inny sposób. Ciekawym przykładem jest firma Fairphone, która ma zamiar zaoferować telefony zgodne z ideą Sprawiedliwego Handlu.

Czym jest Sprawiedliwy Handel? Nazwą tą określa się taki model produkcji i dystrybucji różnych towarów, w którym – teoretycznie – uwzględnione są interesy wszystkich, którzy go tworzą. Chodzi przede wszystkim o to, by producenci, którymi są z reguły obywatele biednych krajów pracujący w złych warunkach za niskie stawki, byli odpowiednio wynagradzani.

Wyższy koszt takich towarów jest przerzucany na konsumentów, którzy jednak są gotowi – w imię nieźle brzmiącej idei – płacić trochę więcej. W teorii brzmi to całkiem nieźle, a myśl, że kupując droższą czekoladę pomagamy potrzebującym na drugim końcu świata to z pewnością balsam dla naszych sumień.

Problem w tym, że sprawiedliwy handel po prostu nie działa – np. w 2010 roku do producentów trafiło zaledwie 1,2 proc. wartości wytworzonych produktów. Całą resztę zgarnęli pośrednicy.

Nie do wszystkich przemawiają jednak fakty i liczby. Co zrobić z tymi, którzy wierzą, że kupując produkty ze stosowną nalepką rzeczywiście komukolwiek pomagają? To proste – trzeba dać im produkt zgodny z oczekiwaniami.

Sądzę, że świetnym przykładem takiego podejścia jest holenderska firma Fairphone, która za 325 euro rozpoczęła sprzedaż telefonu, którego jeszcze nie ma. Warunkiem powodzenia całego projektu miało być zebranie 5 tys. zamówień, co udało się ze sporą nadwyżką w ciągu zaledwie 9 dni.

Chętnych nie brakuje!

W tej chwili na stronie Fairphone można zobaczyć komunikat o 6424 sprzedanych telefonach, a komentujący ten sukces Joe Mier z Fairphone stwierdza:

Nie oferujemy po prostu telefonu. Jesteśmy ruchem społecznym!

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą


Czym Fairphone przekonuje potencjalnych nabywców? Atutem telefonu ma być przede wszystkim fakt, że kupujący będzie znał miejsce pochodzenia i ceny części, z których złożono urządzenia, a producent telefonu gwarantuje, że wszyscy, którzy biorą udział w jego powstawaniu – z uwzględnieniem długiego łańcuch podwykonawców z różnych krajów – są godziwie wynagradzani i pracują w bezpiecznych warunkach.

Co więcej, część dochodu ze sprzedaży telefonów trafi do organizacji Closing The Loop, która zajmuje się budową bezpiecznych zakładów recyklingu elektroniki.

http://vimeo.com/27764234

Jak prezentuje się specyfikacja „sprawiedliwego” telefonu? Sercem pracującego pod kontrolą Androida 4.2 urządzenia będzie czterordzeniowy układ MTK6589, taktowany zegarem 1.2 Ghz i 1 GB RAM-u. Telefon będzie miał 4,3-calowy ekran o rozdzielczości 960×540, pokryty szkłem Dragontrail.

Do tego znajdziemy w nim dwie kamery z matrycami 8 i 1,3 Mpix, 16 GB wbudowanej pamięci, gniazdo microUSB, miejsce na dwie karty SIM, czujnik zbliżeniowy, żyroskop, magnetometr, kompas i akcelerometr (pełną specyfikację znajdziecie na tej stronie), a zasilanie zapewni akumulator o pojemności 2000 mAh.

Sądząc po specyfikacji – nie jest źle, jednak jak urządzenie wygląda (na razie udostępniono tylko rendery) i działa przekonamy się dopiero w sierpniu, kiedy ma być gotowy prototyp.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie]

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen VIII edycja MobilityTrends wyłoni najlepsze rozwiązania technologiczne 2017 roku