35 polskich firm, które tworzą już produkty dla wirtualnej rzeczywistości [RANKING GADŻETOMANII]

Polskie firmy nie czekają, aż gogle VR staną się powszechne i już aktywnie działają na rynku wirtualnej rzeczywistości. Oferty Polaków są różnorodne i bogate.

35 polskich firm, które tworzą już produkty dla wirtualnej rzeczywistości [RANKING GADŻETOMANII]
Adam Bednarek

Reklama i biznes

  • 4experience

4experience na swoim koncie ma już współpracę z takimi markami jak Hochland czy Mokate. Firma oferuje nagrywanie filmów w 360-stopniach, które następnie odtwarzane są w goglach do wirtualnej rzeczywistości. Oprócz tego tworzy też specjalne wizualizacje, umożliwiające interakcję, oraz udostępnia narzędzia pozwalające tworzyć własne rzeczy w wirtualnej rzeczywistości.

Obraz
  • BerryLife

Oculus Rift - gogle VR - Berrylife

  • Nadajemy imprezom, targom i kampaniom reklamowym nowoczesny, interaktywny wymiar - tak opisuje się BerryLife na swojej stronie internetowej. W tworzeniu instalacji na pokazach i targach BerryLife wykorzystuje Oculus Rift. Popisową aplikacją firmy jest mini-gierka RollerCoaster.
  • Destinations VR
Obraz

Destinations VR skupia się przede wszystkim na branży turystycznej i hotelarskiej. Ich aplikacja „Experience Zakopane” była pierwszą tego typu wizualizacją w Europie i pozwalała przejść się po dopiero co budowanym hotelu. Jego właściciele wykorzystywali aplikację, by zachęcać zagranicznych inwestorów do współpracy.

  • Dreamplex

Dreamplex zajmuje się skanowaniem mieszkań, a następnie przenoszeniem ich do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu np. agenci nieruchomości mogą pokazywać oferty w biurze lub w dowolnym innym miejscu: nie tylko na goglach, ale też komputerach czy smartfonach. Mieszkanie w VR oglądać można z różnych perspektyw, nawet “z góry” - co raczej niemożliwe jest w przypadku “tradycyjnej” wizyty. Dreamplex organizuje także imprezy pozwalające wykorzystać wirtualną rzeczywistość.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EVOO9lSKou0

[/youtube]

  • i3d

Firma i3d tworzy nie tylko aplikacje i prezentacje na VR. Ich dziełem jest Quazar3D:

Jest to otwarte środowisko graficzne, które może być rozwijane w zależności od potrzeb klienta lub konkretnego projektu, dając możliwość efektywnej komunikacji. Korzystać z niego mogą zarówno profesjonaliści (programiści, inżynierzy, graficy, pracownicy naukowi) jak i osoby bez doświadczenia w programowaniu, studenci, uczniowie).Intuicyjny moduł programowania graficznego oraz zastosowanie programowania obiektowego umożliwia użytkownikom programowanie interakcji symulacji w przystępny sposób.

  • Immersion
Obraz

Immersion tworzy aplikacje i prezentacje dla branż nieruchomościowych, motoryzacyjnych, medycznych czy marketingowych. Firma na swoim koncie ma między innymi wizualizację jeszcze niewybudowanego Centrum Posnania - była to pierwsza prezentacja centrum handlowego wykonana w technologii wirtualnej rzeczywistości. Immersion zrealizowało także kampanię społeczną, w której spojrzeliśmy na pracę pielęgniarek ich oczami. Studio zrealizowało też pierwszą polską aplikację na Samsung Gear VR - Pompeje: Życie w cieniu wulkanu. Na swoim koncie firma ma również aplikacje promującą nowy polski serial "Pakt", wyprodukowany przez HBO.

  • InPlanner

InPlanner to firma działająca w Łodzi. Ekipa współpracuje z architektami, tworząc dla nich prezentacje wnętrz w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu klienci mogą spacerować po mieszkaniu zanim się do niego wprowadzą lub wprowadzą zmiany. Prezentacje pokazywane są na goglach Oculus Rift.

  • LemonOrange

McDonalds event with Oculus Rift

LemonOrange tworzy aplikacje mające promować firmy. Wykorzystuje do tego silniki graficzne Unreal i Unity 3d. Twórcy zajmują się nie tylko tworzeniem scenariusza i samego programu, ale też wynajmują sprzęt swoim współpracownikom.

  • LemonVR
Obraz
© lemonvr.pl

LemonVR zajmuje się produkcją prezentacji w wirtualnej rzeczywistości. Firma na swoim koncie ma też mini-gry, wśród których znajdziemy między innymi przejazd kolejką górską. LemonVR organizuje także pokazy: ich gry i aplikacje można wynająć na konferencje, imprezy rodzinne, wieczory kawalerskie i tym podobne wydarzenia.

  • Lune

Lune tworzy aplikacje działające na Oculus Rift. Firma skupia się nie tylko na klientach biznesowych, ale też proponuje swoje usługi muzeom, urzędom czy szkołom. - Spersonalizowane i skonstruowane tak - by zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających klientów - czytamy na ich stronie lune.xyz. Co ciekawe, Lune w swoich marketingowych akcjach wykorzystuje nie tylko Oculus Rift, bo także Leap Motion, Kinecta czy rozszerzoną rzeczywistość.

  • Mindshare Polska

Mindshare Polska stworzyło prezentację modelu Forda. Chętni mogli oglądać samochód w wirtualnej rzeczywistości w kilku wybranych polskich miastach. - Nasza najnowsza akcja dla Forda jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie, w ramach której marka albo produkt promowane są z wykorzystaniem Oculusa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ Ford Focus w Polsce jest dość popularny, wiele osób go widziało, Oculusa natomiast nie, zatem stanowi on zachętę do przyjrzenia się Focusowi raz jeszcze - komentował pokaz Bartosz Sikora z Mindeshare Polska.

  • Multitap

Multitap zajmuje się tworzeniem aplikacji i prezentacji. Ich produkcje mogą zostać wykorzystane w branżach hotelarskich, budowniczych, motoryzacyjnych, podróżniczych czy też w szkołach lub muzeach. Multitap tworzy zarówno na Oculus Rift, jak i Samsung Gear.

  • New Amsterdam

Film promocyjny Muzeum II Wojny Światowej

New Amsterdam to firma, która współpracuje przede wszystkim z muzeami i instytucjami kultury. Na swoim koncie mają wystawy stworzone dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czy Muzeum Emigracji w Gdyni. Jeżeli chodzi o projekty komercyjne, New Amsterdam może pochwalić się współpracą z T-Mobile czy BOSCH/Siemens w Warszawie.

  • theConstruct
Obraz

theConstruct działa w Inkubatorze Elbląskiego Parku Technologicznego. Czwórka informatyków stworzyła program, za pomocą którego architekci oraz konstruktorzy mogą przenieść swój obiekt do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu da się spacerować po wirtualnym domu lub mieszkaniu, nawet jeśli to istnieje w rzeczywistości tylko w projekcie. Firma na swoim koncie także współpracę z polskimi i holenderskimi markami. Ich najnowsza aplikacja to theArchitect, dzięki której możemy spacerować po wirtualnym apartamencie.

theArchitect

  • The Farm 51

Reality 51 - trailer technologii (napisy PL)

The Farm 51 swoją autorską technologię o nazwie Reality 51 planuje wykorzystać przede wszystkim w ciekawie zapowiadającej się aplikacji Chernobyl VR Project. Gra ukaże się w przyszłym roku, z okazji 30. rocznicy katastrofy. Technologia zostanie użyta również w reklamowych projektach. The Farm 51 już stworzyło wizualizację VR dla nowoczesnych supersamochodów firmy Arrinera. Zastosowań może być więcej. Twórcy wymieniają m.in. przemysł medyczny i militarny.

  • Virte

Warszawska firma pozwala wykorzystać wirtualną rzeczywistość w biznesie. Zespół tworzy animacje oraz filmy, które można odtwarzać za pomocą gogli VR. Virte tworzy też takie aplikacje, w których użytkownik może się poruszać, oglądając produkty.

  • Ventio

Ventio ma na swoim koncie dwie aplikacje: nieruchomosciVR i Nowy Tomyśl VR. Pierwsza pozwala na prezentowanie nieruchomości, zarówno tych istniejących, jak i będących w budowie. Z kolei Nowy Tomyśl VR pozwala obejrzeć miasto w wirtualnej rzeczywistości. Ventio wykona również aplikację dla artysty z polskiej sceny muzycznej, dzięki której jego fani będą mogli oglądać go w VR.

  • VR Drive

Rozszerzona rzeczywistość w wirtualnej rzeczywistości. To pomysł Polaków z VR Drive. Ich silnik VR Force łączy VR z AR. Jak? Spacer po wirtualnym obiekcie nie jest dla wirtualnej rzeczywistości niczym nowym. Ale dzięki VR Force będąc w barze czy łazience wyświetlą się dodatkowe informacje, np. zaraz po tym, jak spojrzymy na menu czy perfumy stojące przy kranie. Przypomina to korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości, tyle że wszystko rozgrywa się w wirtualnym świecie.

  • Virtual Reality Experience
Obraz

Virtual Reality Experience to gliwicka firma, która tworzy filmy w 360-stopniach oraz prezentacje i wizualizacje. Ekipa VRE ma na swoim koncie imprezy masowe, firmowe i prywatne, a także marketingowe akcje. W przyszłości VRE chce skupić się na tworzeniu filmów i zdjęć w 360-stopniach oraz na wizualizacjach w wirtualnej rzeczywistości.

  • VR MobileMS

VR MobileMS działa w Łodzi. “W świecie 3D możemy zaprezentować przestrzeń miejską, firmy i instytucje, a także umożliwić nawiązywanie interakcji” - czytamy na ich stronie. W ofercie firma ma m.in. komunikator internetowy czy symulację rozmowy z pracownikiem.

  • VR One

VR ONE - SHOWREEL 2015 - Virtual & Augmented Reality Apps

VR One ma na swoim koncie współpracę z takimi markami jak Cadillac czy Pepsi. Firma ulokowana w Gdyni tworzy proste gry, aplikacje i wizualizacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Niedawno Polacy wprowadzili do swojej oferty możliwość nagrywania filmów w 360 stopniach.

Dzięki zastosowaniu aż 18 kamer wysokiej jakości, filmy mają nie tylko wysoką rozdzielczość 4K a nawet 6K, ale również widoczną głębię, tzw. Stereo 3D. Jak ma to miejsce w rzeczywistości, do każdego oka dociera odrębny, nieco przesunięty obraz – dzięki czemu czujemy się nie tylko jakbyśmy oglądali film sferyczny, ale naprawdę byli na miejscu!

  • VR Premium

VR Premium tworzy prezentacje i wizualizacje dla branż motoryzacyjnych, hotelarskich, turystycznych. Oprócz tego oferuje nagrywanie reklam w wirtualnej rzeczywistości oraz relację z imprez, które później można odtwarzać w 360-stopniach, także za pomocą gogli. Najnowszy projekt studia to film dla Lasów Państwowych o rewitalizacji byłych poligonów:

W trakcie konferencji odbyła się premiera filmu promocyjnego, wykorzystującego narzędzia wirtualnej rzeczywistości, by w niecodzienny sposób przybliżyć projekt uczestnikom spotkania. Dzięki niemu każdy z gości miał okazję „zanurzyć się" w świecie rekultywacji poligonów, uczestniczyć w pracach saperów, jechać samochodem terenowym po wrzosowiskach, obejrzeć z bliska detonację zgromadzonych niewypałów, a nawet stanąć oko w oko z żubrem.

VR Premium

  • Workroom

Workroom to jeszcze jedna reklamowa agencja, z której usług chętnie korzystają przede wszystkim firmy budowlane. Workroom przenosi budynki i mieszkania do wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu można zobaczyć projekt zanim ten zostanie zrealizowany. Do prezentacji Workroom wykorzystuje własną technologię Xwalk. - Xwalk umożliwia wgląd w wirtualny plan biura 1:1 z prawdziwym widokiem za oknem, klient dewelopera ma możliwość odbycia wirtualnego spaceru po swoim biurze dopasowanym do jego indywidualnych potrzeb – wyjaśnia prezes grupy WORKROOM Andrzej J. Horoch

Obraz

Filmy

  • 11th Dimension
Obraz

Oryginalnym projektem pochwalić może się studio 11th Dimension. Ekipa “ożywiła” obrazy Zdzisława Beksińskiego. Efekt można było oglądać na wystawie w Tarnowie.

Doświadczenie w wersji demonstracyjnej trwa około 7 minut podczas, których zwiedzający ma okazję zobaczyć wirtualną galerię z wybranymi obrazami Zdzisława Beksińskiego oraz trzy interpretacje w pełni eksplorowalnych wnętrz obrazów. Instalacja korzysta z prototypowego zestawu okularów VR – Oculus Rift DK2.

11th Dimension wcześniej do wirtualnej rzeczywistości przeniosło statek kosmiczny znany z filmu “Odyseja kosmiczna 2001”. Niestety, instalacji nie można było prezentować publicznie, bowiem nie udało się uzyskać zgody na pokaz od Warner Bros.

  • EpicVR

Wehikuł Czasu

EpicVR stworzyło kilka krótkich filmów, które można oglądać dzięki goglom VR. Jest historia o człowieku przeniesionym w czasie i coś w rodzaju horroru. Warto zerknąć, bo kto wie, czy właśnie nie tak będą wyglądać wkrótce filmy.

  • Illusion Ray

Filmem Illusion Ray tworzonym z myślą o wirtualnej rzeczywistości jest "Dino Safari". - Zostaniecie zabrani w niesamowitą podróż po parku jurajskim. Spotkacie największe i najniebezpieczniejsze z dinozaurów jakie kiedykolwiek zamieszkiwały nasza planetę oraz staniecie oko w oko z przerażającym Tyranozaurem Rex`em! - reklamują swój obraz twórcy.

  • LojKe

Virtual Dream - Children's Oncology Virtual Reality Project

Niezwykle ważną rzecz w swoim portfolio ma Piotr Łój, właściciel firmy LojKe. Oprócz tradycyjnych nagrań w 360-stopniach, firma przygotowała specjalne wizualizacje dla dzieci chorych na raka, właśnie w VR. Projekt ma się rozwijać - niewykluczone, że wrocławska klinika będzie miała większy dostęp do wirtualnej rzeczywistości.

  • Odyssey

Arnswalde VR - Trailer HD

Projekt wrocławskiej firmy to jeden z ciekawszych przykładów na to, jak można wykorzystać wirtualną rzeczywistość. Odyssey w świecie VR odbudowało miasteczko Choszczno, które zostało zniszczone w trakcie II wojny światowej. Dzięki temu można zobaczyć budynki, których już nie ma. Grupa pracuje nad kolejnymi rekonstrukcjami oraz własną produkcją science-fiction.

  • Pure Story Production

Pure Story Production zajmuje się organizacją stanowisk oraz produkcją interaktywnych filmów, prezentowanych w wirtualnej rzeczywistości. Wszystkie prezentacje odbywają się z wykorzystaniem Oculus Rift.

  • VRTake

Filmy w wirtualnej rzeczywistości to nie tylko reklamy. VRTake umożliwia nagrywanie w 360-stopniach teledysków, szkoleń, relacji z imprez, a nawet… wizje lokalne.

Gry

  • Blue Brick (Superhot)

I'M SUPER HOT -- Super Hot -- Part 1 // Gameplay // Walkthrough // Playthrough

Łódzka produkcja okazała się wielkim sukcesem na Kickstarterze. To niezwykle oryginalna strzelanina, w której czas rusza się tylko wtedy, gdy… to my się ruszamy. Jeśli stoimy - wszystko inne również się zatrzymuje. Tę nietypową produkcję będziemy mogli oglądać w wirtualnej rzeczywistości .

  • Carbon Studio

ALICE VR Reveal Trailer

Alice VR (premiera: kwiecień 2016) to gra stworzona z myślą o goglach Oculus Rift. Trafiamy w niej do świata science-fiction, zaś naszym celem jest odkrycie, co stało się z zaginionymi mieszkańcami obcej planety. Musimy odwiedzać tajemnicze miejsca na planecie, takie jak opuszczone targowisko-osiedle czy jaskinia pełna rąk wyrastających z ziemi. Alice VR powstało na silniku Unreal Engine 4.

  • Kubold (Aliens, Trolls & Dragons)

Aliens, Trolls & Dragons - early gameplay video - standard display

Aliens, Trolls & Dragons to gra, za którą odpowiada Jakub Kisiel ze studia CD Projekt RED - to jego projekt po godzinach. Robi wrażenie pomysł na grę - trafiamy na planetę zamieszkiwaną przez obcych będących na etapie… średniowiecza.

  • RiftCat

RiftCat Overview

RiftCat to Steam dla użytkowników wirtualnej rzeczywistości. W serwisie znajdziemy gry oraz aplikacje, z których można korzystać za pomocą gogli VR. Użytkownicy takich urządzeń nie muszą korzystać z klawiatury i myszki, wystarczą ruchy głową.

  • Techland (Dying Light)

Dying Light - Oculus Rift DK2 Gameplay

Sprint, wspinaczki, zeskoki, pościgi, ucieczki, skoki nad przepaścią - nie da się ukryć, Dying Light to wymarzona gra dla kogoś, kto chce poczuć moc wirtualnej rzeczywistości. I może to zrobić.

  • The Andronauts

Oculus Rift horror: Mental Torment Episode One - Teaser

The Andronauts stworzyło horror wykorzystujące gogle do wirtualnej rzeczywistości. The Mental Torment działa na silniku Unreal Engine 4. Zagrać mogą w niego użytkownicy Oculus DK1 oraz DK2. Twórcy pracują nad wsparciem dla HTC Vive oraz Razer OSVR.-

  • The Astronauts (Zaginięcie Ethana Cartera)

The Vanishing of Ethan Carter – PC vs. PS4 – Unreal Engine 3 vs. 4 Graphics Comparison

Zaginięcie Ethana Cartera to gra, w której eksploracja terenu odgrywa istotną rolę. Dodajmy do tego przepiękną grafikę, a dostaniemy idealną produkcję dla wirtualnej rzeczywistości. Wsparcie VR zostało zapowiedziane, nawet pojawiło się w nowej aktualizacji, ale szybko zostało wycofane wraz z kolejną łatką - w Zaginięcie Ethana Cartera będzie można grać za pomocą np. Oculus Rift, ale jeszcze nie teraz. Tryb VR musi zostać dopracowany, tłumaczą twórcy. Powinien pojawić się w pierwszym kwartale 2016 roku.

Gogle

Polacy zajmują się nie tylko tworzeniem oprogramowania, ale też samego sprzętu. Najważniejsze polskie produkty to:

  • Cmoar

Chcieliśmy stworzyć w pełni profesjonalne urządzenie łączące w sobie wszystkie dostępne gogle projekcyjne w jednym urządzeniu. Aby to osiągnąć niestety musi to być dość zaawansowany kawałek plastiku i dość profesjonalne soczewki. Dla porównania gogle projekcyjne do oglądania filmów w 3D od sony htmz-t3w kosztują 5.5 tys zł - Dzięki Cmoar za ok 500zł uzyskujesz taki sam efekt. Są to pierwsze tego typu gogle na świecie.

  • Vrizzmo

Vrizzmo wykorzystuje specjalne soczewki, przed które wkłada się smartfona. Gogle to więc bardziej obudowa zamieniająca smartfona w narzędzie do VR, a nie pełnoprawne ekraniki.

Warto przy tej okazji wspomnieć o nieco mniejszych projektach, choć działających na podobnej zasadzie.

  • Creative Technology

Na razie nie znamy zbyt wielu szczegółów związanych z goglami od firmy Creative Technology. Nazywają się Da Vinci VR. Twórcy obiecują “wysokiej jakości optykę, minimalizacja zniekształceń i ryzyka mdłości” oraz wygodę: gogle przystosowane będą do twarzy dzieci, jak i dorosłych. Kartonowe gogle mają działać z większością telefonów o szerokości do 8,3 cm.

  • VR Box
Obraz
© http://allegro.pl/show_item.php?item=5639049833

VR Box dostępny jest na Allegro, gdzie kosztuje 24,90 zł. Gogle są jednak nieco mniej uniwersalne i wymagają przekątnej od 4,5 do 5 cali. Sam sposób działania jest podobny. Wkładamy smartfon do obudowy i korzystamy z aplikacji do wirtualnej rzeczywistości.

  • Weebo3D 2.0

Weebo3D 2.0 to kolejne gogle, które współpracują ze smartfonem. Jak czytamy na aukcji na Allegro (gadżet kosztuje tam 59,99 zł), ekran musi mieć od 4,3" do 6,5". Pianka zapewnia ochronę przed porysowaniem oraz wygodę z korzystania. Nie jest to drugi Oculus Rift, ale za tę cenę mamy wstęp do wirtualnej rzeczywistości.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
komputerygadżetyrtv

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.