Jak się zabrać do efektywnej pracy w środku lata?

Jak skupić się na pracy latem? (fot.: Flickr/Ruud Hein/CC BY-SA 2.0)

Jak skupić się na pracy latem? (fot.: Flickr/Ruud Hein/CC BY-SA 2.0)

Środek lata, bądźmy szczerzy, nie nastraja do pracy. Efektywność zwykle spada nam drastycznie, kiedy tylko wyjrzymy przez okno i zobaczymy roześmianych ludzi spacerujących w słońcu. Jak mimo tego zmotywować się do dokładnego i rzetelnego wykonania swoich zadań? Przyda się kilka sztuczek.

Wieczorem przygotuj listę rzeczy, które musisz zrobić

Każdy ma czynności, które wykonać po prostu trzeba. Wybierz 3 — 5 najważniejszych i w trakcie dnia skup się najpierw na nich. Mając jasno wyznaczony cel, łatwiej jest go zrealizować, niż siedząc i myśląc "no tak, powinienem pracować… za co sie tu teraz zabrać?"

Stanowisko pracy: wygodne, ergonomiczne, przyjazne

Rano, zanim wyjdziesz do pracy, zjedz smaczne śniadanie

Właśnie tak — smaczne. Oczywiście powinno być też pożywne, ale istotne jest, żeby oprócz tego sprawiało po prostu przyjemność. Pozwoli to nabrać siły i energii na czekający cię dzień.

Ubierz się tak wygodnie, jak to tylko możliwe

Niektóre firmy mają jasno sprecyzowane zasady, co powinien mieć na sobie pracownik podczas pracy. Jeśli jednak nie jest to sztywno określony "mundur", można zawsze zastanowić się nad bardziej przewiewną tkaniną, wygodnym, nie przylegającym zbytnio do ciała krojem, jaśniejszym kolorem materiału. Najgorszą rzeczą, kiedy i tak nieszczególnie chce się pracować, jest na dodatek niewygodny strój, w którym pocimy się i czujemy po prostu źle.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... floppy disc

Zacznij dzień od rzeczy najważniejszych

Rano mamy jeszcze nieco energii, więc warto zużyć ją na zrobienie tego, co i tak musimy. Dzięki temu za kilka godzin, kiedy motywacja do pracy zacznie nam spadać, zostaną już rzeczy względnie proste, nad którymi nie trzeba się aż tak skupiać. Tu właśnie przyda się lista z poprzedniego wieczoru.

Bardzo uważaj na zaległości

Skoro ciężko się zmotywować do bieżących czynności, to co dopiero do nadrabiania jeszcze zaległych. Dlatego te bieżące są teraz szczególnie ważne — systematyczność latem jest podstawą, jeśli nie chcemy skończyć siedząc sfrustrowani wieczorem i nadrabiając to, czego nie zrobiliśmy w odpowiednim terminie.

Zadbaj o prawidłową dietę — i dużo wody

Wszelkie przekąski czy posiłki w ciągu dnia koniecznie muszą być lekkie. Ciężkie danie tylko dodatkowo rozleniwia, a to jest ostatnia rzecz, jakiej nam potrzeba. Uzupełnianie wody, nawet, jeśli większość dnia spędzasz w klimatyzowanym pomieszczeniu, pozwoli organizmowi efektywniej pracować, co przełoży się też na wyniki pracy.

Rób przerwy i mądrze je wykorzystaj

Wstań co jakiś czas od biurka, przejdź się kawałek, napij się wody, wyjrzyj przez okno i popatrz chwilę w dal. Jeżeli to możliwe, wyjdź na kilka minut przed budynek, zamknij oczy i wystaw twarz do słońca. Nawet, jeśli trwa to chwilę, wystarczy do poprawienia sobie chwilowo nastroju i pomoże zabrać się za kolejne czekające zadanie.

Przy okazji przypominam: pracodawca podczas upałów ma względem pracownika pewne obowiązki. Jeśli nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury w miejscu pracy, powinien skrócić czas pracy. Ma również obowiązek zapewnić pracownikom napoje, jeśli w pomieszczeniach jest powyżej 28°C — powinny to być takie płyny, które zapewnią prawidłową gospodarkę wodną organizmu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać