Ostatnia (?) podróż kosmicznego wahadłowca

Olbrzymich rozmiarów (długość 34 m, waga 105 ton) kosmiczny wahadłowiec Buran (a właściwie jego niedokończona wersja 2.01) płynie w dół rzeki Ren, by w Monachium, w Muzeum Techniki dokonać technicznego żywota. Można śledzić jego podróż na stronie muzeum, ma już za sobą ponad połowę drogi z Rotterdamu.

Warto obejrzeć jego rejs na zdjęciach a galerii, w dalszej części posta dostępny również film. A jeśli jesteście akurat w pobliżu Monachium, to koniecznie wpadnijcie na chwilę na Ren — jeśli nie zamierzacie zostać kosmonautami, to okazja do zobaczenia z tak małej odległości prawdziwego promu kosmicznego może się już więcej nie trafić.

Mimo, że nigdy nie wystartował w przestrzeń kosmiczną (latała i to tylko bezzałogowo, jego pierwsza wersja), to objechał kawał świata. W 2000 roku pokazywany był w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Australii, potem zamiast wracać do Rosji, znalazł się w porcie Manama w Bahrajnie (tam gdzie stoi śmigłowy wieżowiec), aż w końcu został zakupiony przez Technik Museums Sinsheim and Speyer w Monachium, gdzie dołączy do Concorda, Jumbo-Jeta i Tu-144 w kolekcji największych samolotów odrzutowych świata. Z Bahrajnu przypłynął do Rotterdamu, skąd Renem płynie do Monachium. A skoro tyle wędrował, to może to wcale nie ostatnia jego podróż?

[Źródło i fot.: Siberian Light]

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?