7 sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych w Sieci. Szkolenie z Bezpieczeństwa Informatycznego EITCA/IS teraz 80 % dofinansowania UE!

Artykuł sponsorowany

Jak łatwo w dzisiejszym wirtualu stracić panowanie nad tym, co udostępniamy? Bardzo łatwo. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdego dnia jesteśmy narażeni na ataki z sieci, które mogą skutecznie nadszarpnąć nasz wizerunek w Internecie, ale nie tylko: w grę wchodzi też przejęcie danych konta bankowego, poufnej korespondencji, trwałe zniszczenie ważnych plików, a nawet całkowite utracenie kontroli nad komputerem (tzw. komputer zombie)!

Co więc może zrobić nawet laik, by podnieść poziom bezpieczeństwa swojego komputera? Oto garść podstaw IT security:

1. Aktualizuj, aktualizuj i jeszcze raz aktualizuj

Często odkłada się aktualizację programów na później, a jest to poważne uchybienie zasad bezpieczeństwa. Oprogramowanie bowiem posiada „dziury” wykorzystywane przez hackerów do zdobycia naszych danych lub zaszkodzenia ich integralności. Każda nowsza wersja programu to mniej takich „dziur”, a co za tym idzie, bardziej bezpieczny system. Pozwalaj na automatyczną aktualizację zaufanych programów, a jeśli chcesz je aktualizować ręcznie, wybieraj strony producenta (i bezpieczne połączenie przez protokół HTTPS).

2. Zmieniaj hasła, których używasz i nie korzystaj z „one-fits-all”

Co jakiś czas zmieniaj hasła, starając się tworzyć je z użyciem znaków specjalnych, cyfr i liter różnej wielkości. Nie korzystaj z jednego hasła w różnych miejscach, ponieważ hasło zdobyte przez hackera na jednej stronie (np. gorzej chronionej lub zarzuconej) z dużą możliwością zostanie wykorzystane do prób logowania w innych, bardziej istotnych serwisach (bank, serwis społecznościowy, skrzynka pocztowa itp.).

3. Używaj zapory sieciowej

To właśnie firewall chroni przed zwiększaniem powierzchni ataku na komputer. Najpopularniejsze systemy posiadają własny firewall (np. firewall Windows, który jest domyślnie włączony), nie jest konieczna zewnętrzna instalacja. Poprawnie skonfigurowana zapora odpiera w znacznym stopniu wszelkie znane typy ataków. Bezpieczną opcją jest blokowanie połączeń przychodzących do komputera – tutaj instrukcja, jak to zrobić w systemie Microsoft.

4. Korzystaj z oprogramowania chroniącego dane

…czyli po prostu programu antywirusowego. Jak wiadomo, antywirusy są bardzo często zawodne i nie można na nich polegać w stu procentach, ale jak mówi przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony”, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by odpowiednie oprogramowanie (również bezpłatne) pracowało w tle, gdy surfujemy po odmętach Sieci. Program antywirusowy pomoże zabezpieczyć dane, odpierając znane zagrożenia (np. dawno stworzone wirusy, na które, wbrew obiegowej opinii, nadal można się natknąć) i zapobiegając atakom masowym.

5. Zaszyfruj swój dysk

To chyba najprostsza forma zabezpieczenia danych, gdy komputer zostanie skradziony lub zdarzy się sytuacja, że będzie do niego miała dostęp osoba niepowołana. Pełne szyfrowanie dysku (tzw. FDE – Full Disc Encryption) pozwala na szyfrowanie każdego bajtu danych dostępnych na twardym dysku. Polecanymi programami do FDE jest FileVault2i TrueCrypt w wersji 7.1.a.

6. Pomyśl, jak sam możesz lepiej chronić swoje dane

Czasem warto przemyśleć, co udostępniamy na własne życzenie, nawet osobom zaufanym. W sytuacji ataku bowiem wszelkie dane przestają być prywatne, łącznie ze zdjęciami z wakacji przesłanymi znajomym czy danymi dostępu do konta bankowego udostępnionymi mamie. Tu niech działa zasada ograniczonego zaufania, bo jak mawia jedna z zasad działania Sieci „co raz wejdzie do Internetu – już z niego nie wyjdzie”.

7. Zwiększaj swoją świadomość i wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa

Powyższe porady to jedynie wierzchołek góry lodowej informacji dotyczących IT security. Zagrożenia mnożą się z zastraszającą prędkością i kto nie chce zostać w tyle, powinien starać się na własną rękę zdobywać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa danych. Najprościej zdać się na fachowe opracowania ekspertów w tej dziedzinie, np. realizując szkolenie certyfikowane Akademii EITCA Information Security EITCA/IS.

Zobacz również: Cybersejf: komputery odporne na hackerów - prawda czy mit?

Akademia EITCA/IS Bezpieczeństwo Informatyczne prowadzona jest w języku polskim w trybie e-learningowym w ramach 12 przedmiotów. Szkolenie obejmuje łącznie 180 godzin zajęć (ćwiczeń, wykładów oraz e-laboratoriów). Umożliwia elastyczną organizację nauki i konsultacje z kadrą akademicką. Szkolenie (na poziomie akredytowanych studiów podyplomowych) obejmuje zagadnienia szeroko pojętego bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w systemach elektronicznych (w tym w szczególności istniejących zagrożeń), stosowanych metod kryptograficznych, teorii podstaw bezpieczeństwa informacji, metod zarządzania bezpieczeństwem informacji, aspektów formalno-prawnych, jak również szczegółowych zagadnień technicznych oraz technologii w dziedzinie zabezpieczeń sieci komputerowych i bezpieczeństwa systemów informatycznych. Program EITCA/IS przeznaczony jest dla pracowników dowolnych branż gospodarki, których praca związana jest z przetwarzaniem danych w ramach systemów informatycznych, jak również do specjalistów branży IT, oraz wszystkich osób zainteresowanych niezwykle ciekawym i rozwojowym zagadnieniem bezpieczeństwa informacji, chcących nabyć lub poszerzyć swoje kompetencje w tym zakresie.

Program szkolenia EITCA/IS:

 1. EITC/IS/CF: Podstawy kryptografii — 15h
 2. EITC/IS/EEIS: Bezpieczeństwo informatyczne e-Gospodarki — 15h
 3. EITC/IS/SMMOS: Administracja i zarządzanie bezpieczeństwem w systemach Microsoft — 15h
 4. EITC/IS/OS: Bezpieczeństwo systemów operacyjnych — 15h
 5. EITC/CN/SCN1: Bezpieczne sieci komputerowe 1 — 15h
 6. EITC/CN/SCN2: Bezpieczne sieci komputerowe 2 — 15h
 7. EITC/IS/ACNS: Zaawansowane bezpieczeństwo sieci informatycznych — 15h
 8. EITC/IS/QCF: Kryptografia kwantowa — 15h
 9. EITC/IS/FAIS: Formalne aspekty bezpieczeństwa informacji — 15h
 10. EITC/IS/IST: Teoria bezpieczeństwa informatycznego — 15h
 11. EITC/QI/QIF: Informatyka kwantowa w kontekście bezpieczeństwa — 15h
 12. EITC/FC/CCT: Złożoność obliczeniowa jako podstawa bezpieczeństwa informacji — 15h

Aby skorzystać z opłat obniżonych o 80% dzięki wsparciu unijnemu, należy zarejestrować się w portalu Akademii EITCA, podając przy rejestracji ww. elektroniczny kod dofinansowania (tylko w okresie jego ważności, pod warunkiem dostępności miejsc dofinansowanych, których jest ograniczona liczba — można ją na bieżąco sprawdzić w elektronicznym formularzu rejestracji).

Pozostałe kierunki kształcenia Akademii EITCA: (do 15.02.2015 również podlegają 80 % dofinasowania UE z kodem dofinansowania SEGYA)

EITCA/CG Grafika Komputerowa
EITCA/BI Informatyka Biznesowa
EITCA/KC Kluczowe Kompetencje IT

Krajowa edycja międzynarodowego programu certyfikacyjnego Akademii EITCA (European Information Technologies Certification Academy), prowadzona na licencji Europejskiego Instytutu Certyfikacji Informatycznej EITCI w Brukseli uzyskała krajową Akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej za pośrednictwem Kuratora Oświaty (nr 8/2014).

Sekretariat Akademii EITCA
czynny pn-pt, w godzinach 10:00 — 17:00
e-mail: info@eitca.pl
tel: 79 457 14 69, 53 542 13 74
www.eitca.pl | www.eitci.org
facebook.com/CompLearn

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

NASA chce wysłać samoloty na Marsa Jak zrobić kopię zapasową Opery? Plakaty do filmów i seriali w stylu okładek gier na Atari 2600 Geek w objęciach Morfeusza. O czym śnią fani nowych technologii i science fiction? [Waszym zdaniem] 8 wciąż świeżych technologii, które miały zmienić świat, ale zupełnie się nie sprawdziły The Wall - pierwszy podziemny stadion, zwany też laptopem Asus prawdę Ci powie Lunascape 5 Genesis Beta - Acid3 Test 100/100! Gadżetomania na IFA 2013: widzieliśmy w akcji 110-calowy telewizor Samsung S9000 Ultra HD. Co za gigant! [wideo] PC dla każdego, łatwy i prosty w obsłudze Wysyłamy muzykę MP3 do YouTube Sony Vaio X - patrz i podziwiaj (wideo)

Popularne w tym tygodniu:

Licealiści z Pomorza opracowali drukarkę do zapisywania notatek w alfabecie Braille'a Chiny ujawniają prototyp pociągu kolei magnetycznej. Prędkość? 620 km na godzinę Zbudowali… latającą deskorolkę. Tak, to działa Roboty wykonane z lodu mogą już wkrótce polecieć w kosmos Innowacyjny wynalazek z Wielkiej Brytanii. Może pomóc w szczepieniach Okulary Smart od Facebooka na rynku "wcześniej niż później" Latające samochody General Motors. Pobudzają wyobraźnię Włosi stworzyli samolot przeznaczony wyłącznie do transportu szczepionek na COVID-19