Metoda "cash trapping". Wypłacasz pieniądze, ale dostaje je złodziej

Korzystanie z bankomatu może skończyć się tragedią. Wszystko przez cash trapping, czyli prostą w swoim założeniu metodę okradania użytkowników bankomatów. Oszuści wykonują prostą modyfikację urządzenia, przez co klient zostaje bez pieniędzy.

Bankomat
Bankomat
Źródło zdjęć: © Pixabay

24.10.2022 | aktual.: 14.06.2024 12:36

Cash trapping to wyjątkowo prosta, a przy tym skuteczna metoda oszustwa, wycelowana w osoby wypłacające gotówkę z bankomatu. W przypadku rzeczonej metody kluczem jest zmodyfikowanie samego bankomatu w taki sposób, by pieniądze wypłacane z urządzenia nie mogły wydostać się do rąk klientów.

Cały proces wypłaty gotówki przebiega dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku standardowego, bezpiecznego bankomatu. Z tą jednak różnicą, że pieniądze "nie wychodzą" z urządzenia, a przynajmniej nie widzi ich wypłacający. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu prostej zaślepki w miejscu, w którym w normalnej sytuacji wysuwają się banknoty.

Ze względu na zamontowaną zaślepkę, nie ma możliwości odbioru pieniędzy. Aby oszuści mogli jednak te pieniądze odebrać, stosują na zainstalowanym elemencie taśmę dwustronną. Banknoty przyklejają się do niej, przez co bankomat nie jest w stanie cofnąć gotówki w przypadku jej nieodebrania, jak miałoby to miejsce w standardowej sytuacji.

Przed cash trappingiem trudno się uchronić - sprawdzanie, czy bankomat nie został zmodyfikowany, nie jest łatwe. Listwy zaślepiające, które stosują oszuści, nie są łatwe do zauważenia na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak ktoś będzie chciał zweryfikować, czy bankomat jest bezpieczny, może pociągnąć delikatnie za element, który odpowiada za podawanie gotówki lub zamykanie otworu, przez który banknoty wydostają się z urządzenia. Jeżeli został on zmodyfikowany, powinien się przesunąć.

W przypadku, gdy próba wypłaty gotówki zakończyła się niepowodzeniem - nie otrzymaliśmy gotówki, choć bankomat twierdzi, że proces odbył się bez przeszkód, prawdopodobnie padliśmy ofiarą oszustwa. W takiej sytuacji pod żadnym względem nie należy oddalać się od urządzenia.

Konieczne jest wtedy możliwie szybkie skontaktowanie się z operatorem bankomatu - numer telefoniczny powinien znajdować się na bankomacie, ewentualnie możemy poszukać go w sieci. Można też spróbować skontaktować się z infolinią banku i zastosować się do instrukcji osoby pracującej na infolinii.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.