Jak urządzić mieszkanie, żeby nie musieć ciągle go sprzątać?

Kto lubi prace domowe - ręka do góry? ...nie widzę... Mało komu sprawia przyjemność codzienne sprzątanie, zamiatanie, odkurzanie, czyszczenie, ścieranie kurzów - i cała reszta monotonnych, uciążliwych domowych zajęć. Czasami wydaje nam się, że nasze mieszkanie służy głównie do sprzątania a nie do mieszkania.

Jak urządzić mieszkanie, żeby nie musieć ciągle go sprzątać?
Kira Czarczyńska

Tymczasem to, ile mamy roboty, zależy głównie od sposobu urządzenia domu.

Kto lubi prace domowe - ręka do góry? ...nie widzę... Mało komu sprawia przyjemność codzienne sprzątanie, zamiatanie, odkurzanie, czyszczenie, ścieranie kurzów - i cała reszta monotonnych, uciążliwych domowych zajęć. Czasami wydaje nam się, że nasze mieszkanie służy głównie do sprzątania a nie do mieszkania.

Tymczasem to, ile mamy roboty, zależy głównie od sposobu urządzenia domu.

Istnieje kilka prostych tricków, które zastosować można na etapie urządzania mieszkania. Dzięki nim znacznie ograniczysz ilość czasu, jaki spędzać będzie trzeba na utrzymaniu poszczególnych pomieszczeń w stanie nadającym się do publicznej prezentacji.

Mądrze dobierz podłogi

Najmniej uciążliwe w czyszczeniu są powierzchnie płaskie i gładkie. Kafelki podłogowe czy parkiet wystarczy przejechać mopem - i wraca do czystości. Znacznie więcej wysiłku kosztować nas będzie wykładzina lub dywan, tu trzeba nie tylko regularnie odkurzać, ale także często doczyszczać powstające w normalnym użytkowaniu plamy - np. z rozlanej kawy czy obuwia, w którym nieopatrznie weszliśmy do pokoju.

Dlatego też tam, gdzie najwięcej chodzimy, warto położyć właśnie albo kafelki, albo dobry, wytrzymały parkiet. Najlepiej sprawdza się dębowy, te z miękkiego drewna szybko tracą swój estetyczny wygląd. Wybierając zaś kafle należy zwrócić uwagę na ich kolor:

  • unikaj jednolitych, jasnych kolorów - widać na nich nawet najmniejsze zabrudzenia, więc żeby wyglądały estetycznie trzeba mieć zawsze mopa w pogotowiu;
  • dobieraj te o fakturze podobnej do kamienia, ze smugami i nieregularnym wzorem - tu z kolei drobniejsze plamki pozostaną niewidoczne i spokojnie wystarczy przemycie podłogi raz dziennie czy co drugi dzień, nawet w uczęszczanych pomieszczeniach.

Szafy, kuferki, schowki

Im dłużej mieszkamy w danym miejscu, tym więcej mamy różnych przedmiotów, które gdzieś trzeba trzymać - i najlepiej nie na wierzchu. Optymalnie byłoby móc wydzielić osobne pomieszczenie na garderobę i "przechowalnię", ale o ile w domkach się czasami daje, o tyle w przeciętnym mieszkaniu można o tym z góry w zasadzie zapomnieć.

Ale "przestrzeń ładunkową" można sobie zwiększyć na różne sposoby:

  • dobrze dopasowane, pojemne szafy na ubrania mogą same w sobie robić za mini-garderoby;
  • wykorzystaj przestrzeń w kątach czy za drzwiami, wstawiając dopasowane szafeczki czy półki;
  • półki można też wieszać na ścianach, albo wręcz zabudować nimi którąś w całości (muszą być wąskie!);
  • używaj ozdobnych pudełek, można w nich trzymać różne drobiazgi, a wyglądają estetycznie.

Im więcej mamy takich półek, szafek i pudełek, tym mniej przedmiotów zostaje na wierzchu - dom wygląda dużo czyściej mimo, że tak naprawdę mamy mnóstwo rupieci.

Kolorystyka jest ważna

Nie tylko ze względu na wystrój domu, ale także właśnie przy sprzątaniu. W przeciwieństwie do podłóg, meble powinny być w miarę jasne - z tej prostej przyczyny, że nie widać na nich od razu osadzającego się kurzu. Oczywiście i tak będziemy musieli go wycierać, da się to jednak robić co kilka dni. Na meblach ciemnych widać go od razu i często wymagają one odkurzenia nawet codziennie.

Podobnie jest w przypadku wszelkich ozdób, bibelotów i innych elementów wystroju - im są jaśniejsze i bardziej jednolite kolorystycznie, tym lepiej wyglądać będą nawet bez ciągłego czyszczenia.

Łazienka i pranie

W mieszkaniach przeważnie nie ma opcji posiadania oddzielnej pralni i suszarni, toteż w większości przypadków pralka stoi po prostu w łazience - i tam też wieszamy pranie. Dobrze jest się zaopatrzyć w podwieszaną suszarkę, która nie będzie się tak bardzo rzucać w oczy, jak stojak. Jeśli zaś wisi nad wanną, to mamy z głowy także wycieranie podłogi z kapiącej wody.

Dobrze wybierz kaloryfer - powinien być taki, aby dało się na nim powiesić nieco drobniejszych ubrań czy ręcznik do rąk lub po kąpieli. Sam w sobie grzejnik też może być elementem dekoracyjnym, zależy to tylko od tego, na jaki jego kształt się zdecydujemy.

Meble pokojowe, kuchenne i do przedpokoju

Wybieraj zawsze takie, pod którymi da się swobodnie zamiatać czy odkurzać, bez klęczenia przed nimi i zaglądania na kolanach. W kuchni muszą być przede wszystkim funkcjonalne, podobnie jak w przedpokoju - co oznacza: pojemne, dopasowane wymiarami i wykorzystujące całą dostępną, często niewielką, przestrzeń. Z pokojowymi możemy bardziej zaszaleć, pamiętając jednak o tym, że mają być bezproblemowe. Nie kupujmy więc bardzo jasnej kanapy i foteli, a cały komplet niech będzie z tkaniny, nie skóry. Ta ostatnia wymaga pielęgnacji, a co więcej - przy intensywnym używaniu dość szybko traci wygląd.

Oddzielenie pomieszczeń

I na koniec ważna uwaga: zostaw sobie chociaż jedno pomieszczenie, do którego w razie potrzeby można szybko zebrać np. zdjęte z suszarki ubrania - a potem zamknąć do niego drzwi. Będzie tam można swobodnie położyć pranie czy je prasować, bez psucia estetyki reszty domu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.