Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
Przeważnie jest lekceważona - wiele osób sądzi, że co to właściwie takiego wielkiego, że ktoś ma doła i nie ma na nic ochoty? Tymczasem według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. I, niestety, często bywa śmiertelna - dotknięta nią osoba może popełnić samobójstwo. Zwracajmy więc baczną uwagę na to, jak czują się nasi znajomi, rodzina, bliscy.
23.02.2012 17:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przeważnie jest lekceważona - wiele osób sądzi, że co to właściwie takiego wielkiego, że ktoś ma doła i nie ma na nic ochoty? Tymczasem według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. I, niestety, często bywa śmiertelna - dotknięta nią osoba może popełnić samobójstwo. Zwracajmy więc baczną uwagę na to, jak czują się nasi znajomi, rodzina, bliscy.
Uświadomienie ludziom, jak poważna jest to choroba i jak tragiczne mogą być jej konsekwencje, jest bardzo ważne dla osób dotkniętych depresją. Tylko, jeśli przestaniemy ich traktować jako kogoś, kto po prostu ma kiepski humor, będzie można skutecznie ich leczyć i im pomagać. Dlatego właśnie, aby zwrócić uwagę na tą chorobę, dzisiaj, 23 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
Jakie są przyczyny depresji?
Nie ma sprecyzowanego, jednego powodu, dla którego ktoś popada w depresję. Wśród czynników sprzyjających wymienia się zarówno te genetyczne, jak i "życiowe" - czyli na przykład utrata ważnej dla nas osoby, niskie poczucie własnej wartości czy poważne problemy finansowe.
Czym jest depresja?
Klasyfikuje się ją jako "zaburzenie nastroju", jednak lekarze, jak i sami chorzy uważają, że jest to definicja niepełna. Depresja dotyka właściwie każdego aspektu życia, co po pewnym czasie skutkuje całkowitym wycofaniem się chorego i niemożnością podjęcia normalnych, codziennych czynności. Zwykłe "weź się w garść!" zupełnie nie ma w tej sytuacji zastosowania.
Jak objawia się depresja?
- nastrojem smutku, żalu, obwiniania siebie o popełnione błędy czy niewykorzystane okazje;
- obojętnością wobec kontaktów z ludźmi, codziennych czynności, pracy, istotnych spraw życiowych;
- brakiem zainteresowania rzeczami i czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność;
- drażliwością, łatwym wpadaniem w niezadowolenie, gniew, częstym płaczem;
- problemami z koncentracją, przyswajaniem wiedzy czy zapamiętywaniem różnych spraw;
- objawami fizycznymi - bólami głowy, nerwobólami, utratą libido;
- zaburzeniami snu i łaknienia;
- izolowaniem się od ludzi, także bliskich;
- myślami, a często próbami samobójczymi.
Gdzie się zgłosić, jeśli podejrzewamy u kogoś depresję?
Depresję musi leczyć psychiatra - często niezbędne jest podawanie leków, których terapeuta czy nawet psycholog zlecić nie może. Chorego trzeba więc nakłonić do spotkania ze specjalistą. Wbrew utartej opinii, obecnie stosowane leki antydepresyjne nie mają już tak wielu skutków ubocznych, jak preparaty starszej generacji - nie trzeba więc bać się ich przyjmowania.
Jednocześnie stosowana jest także psychoterapia, pomagająca choremu uporać się z problemami i nabrać pewności siebie. Dzięki temu możliwy staje się powolny, ale systematyczny powrót do normalnego życia.
Jak się chronić przed depresją?
Choć depresja to choroba mogąca dotknąć każdego, mamy wiele możliwości "obrony" przed nią. Przede wszystkim musimy "postawić na siebie" - polubić samych siebie, zadbać o swoje zdrowie, kondycję, relacje z ludźmi. Jak?
- zacznijmy się wysypiać - \zarywanie nocek\ zdecydowanie pogarsza naszą kondycję psychiczną;
- uważajmy na to, co jemy - odpowiednia dieta ma duży wpływ na nasze samopoczucie, zdolność do radzenia sobie z problemami, odporność na stres;
- dbajmy o relacje z innymi - wychodzenie z domu, spotkania z rodziną i znajomymi, to świetny sposób na poprawę i utrzymanie dobrego nastroju;
- odpoczywajmy - przemęczony organizm i psychika osłabia naszą zdolność do radzenia sobie z problemami;
- pamiętajmy o ruchu - nawet krótki spacer każdego dnia pozwala się dotlenić i zrelaksować;
- znajdźmy sobie hobby - jeśli coś nas pasjonuje, to mamy swoją prywatną odskocznię od problemów;
- ograniczmy stres - zadbajmy o to, żeby nie przeciążać się obowiązkami, nie brać na siebie zbyt wielu spraw, ale też nauczmy się radzić sobie z tym stresem, którego uniknąć nie sposób;
- szanujmy samych siebie - znajdźmy swoje silne strony, zalety, polubmy samych siebie i dbajmy nie tylko o innych, ale i o samych siebie, swoje potrzeby i przyjemności.
Oczywiście nie da nam to gwarancji, że depresja nigdy nas nie dopadnie - ale osoby pewne siebie, z wysokim poczuciem własnej wartości, prowadzące zdrowy i aktywny tryb życia, są na tą chorobę znacznie mniej narażone. Gra jest więc warta świeczki.