Milimetrowa kamera zrobi zdjęcia wewnątrz ludzkiego ciała

Dzięki miniaturyzacji może się okazać, że badania endoskopowe przestaną być postrachem pacjentów. Miniaturowa kamera już w niedalekiej przyszłości może je zastąpić. Jakie mogą być inne zastosowania takiego urządzenia?

Milimetrowa kamera
Milimetrowa kamera
Grzegorz Nowak

Dzięki miniaturyzacji może się okazać, że badania endoskopowe przestaną być postrachem pacjentów. Miniaturowa kamera już w niedalekiej przyszłości może je zastąpić. Jakie mogą być inne zastosowania takiego urządzenia?

Endoskopia to badanie wnętrza ludzkiego ciała za pomocą specjalnej sondy, która (w dużym uproszczeniu) jest rurką ze światłowodem umieszczaną się np. w przewodzie pokarmowym. Ten, kto miał okazję być badany w ten sposób, dobrze wie, że nie jest to przyjemne. Może się okazać, że już wkrótce ta gałąź technologii medycznej może się całkowicie zmienić.

Pod względem rozmiarów kamera przypomina ziarnko soli - ma ok. 1 mm sześciennego objętości (podobnie jak milimetrowy komputer, o którym pisałem nie tak dawno). Jej niewielkie wymiary ułatwią przeprowadzanie badań, a zdjęcia o rozdzielczości 62,5 tys. pikseli znacznie usprawnią diagnostykę. Utrwalone obrazy będą przesyłane za pomocą kabla elektrycznego. Naukowcy zapewniają, że cena urządzenia ma być na tyle niska, iż spokojnie można będzie go używać jednorazowo.

Twórcy widzą wykorzystanie swojej konstrukcji nie tylko w medycynie. Mała kamerka mogłaby zastąpić np. tylne lusterko w samochodzie, dając lepszy obraz i poprawiając bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Źródło: gizmag.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.