Robot, który rozumie drugiego robota. Naukowcy już go stworzyli

Z najnowszego badania wynika, że Polacy nie boją się sztucznej inteligencji. Nowe wieści mogą jednak sprawić, że pojawi się nuta wątpliwości. Naukowcom udało się stworzyć robota, którego moglibyśmy nazwać empatycznym.

Robot, który rozumie drugiego robota. Naukowcy już go stworzyli
Adam Bednarek

26.01.2021 11:08

Nasze odkrycia pokazują, jak roboty mogą widzieć świat z perspektywy innego robota - mówi dr Boyuan Chen z Uniwersytetu Columbia, cytowany przez PAP.

Na razie to "pierwszy krok". Ale rezultat jest niezwykle interesujący. Skonstruowany przez naukowców robot obserwował drugą maszynę, która poruszała się zamknięta w kojcu.

Tam musiała radzić sobie z utrudnieniem. Zadaniem robota było zlokalizowanie i pójście w stronę zielonych kręgów. Czasami jednak te były zasłaniane.

Obraz

Obserwujący robot już po dwóch godzinach był w stanie odgadnąć ścieżkę testowanego kolegi. Skuteczność była imponująca: 98 na 100 ruchów wskazanych poprawnie. To według naukowców dowód na początek czegoś, co moglibyśmy nazwać "teorią umysłów".

Czym jest teoria umysłu?

Charakterystyczne dla homininów i prawdopodobnie także innych człowiekowatych rozumienie innych istot (osób, osobników) poprzez uświadomienie sobie, że mają umysły, dzięki którym mogą mieć inną wiedzę o otaczającym świecie. Dzięki niej jednostki mogą przyjmować czyjąś perspektywę i rozumieć czyjeś intencje. Jest ona tożsama z intencjonalnością drugiego rzędu (przekonanie o czyimś przekonaniu). Umiejętność ta nie jest efektem socjalizacji, lecz jest wrodzona, uaktywniająca się u ludzi przed końcem piątego roku życia

Odgadywanie ruchów to jeszcze nie to samo, co empatia. Sam fakt, że robot "wczuł" się w inną perspektywę jest interesujący. I cóż - lekko niepokojący.

Od dawna ostrzega się przed sztuczną inteligencją, która będzie miała własną wolę. Mimo wielu wręcz apokaliptycznych prognoz wśród Polaków strach jest niewielki.

Zaledwie co trzeci Polak obawia się rozwoju sztucznej inteligencji, wynika z raportu Pew Research Center. W zestawieniu z innymi krajami nasz entuzjazm wydaje się zaskakująco wysoki. Tylko 28 proc. respondentów uważa, że ekspansja SI to coś złego.

Ciekawe, czy podobne wyniki będą po tym, gdy okaże się, że robot może patrzeć na świat z innej perspektywy. Pamiętajmy, że taka zdolność wcale nie musi prowadzić do empatycznych reakcji. Chociaż pewnie wszyscy ci, którzy oglądali filmy science-fiction ze sztuczną inteligencją spuszczoną ze smyczy, zdają sobie z tego doskonale sprawę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.