Zune HD – test
Zune HD to odpowiedź Microsoftu na iPoda Touch Apple'a. Ten zaawansowany odtwarzacz dostępny jest niestety tylko na rynku amerykańskim (na szczęście mamy Allegro). Warto przyjrzeć się bliżej Zune HD choćby ze względu na to, iż jest to jedno z pierwszych na rynku urządzeń wyposażonych w układ Nvidia Tegra, który już wkrótce ma trafić także do pierwszych smartfonów i tabletów (Tegra 2).
19.05.2010 | aktual.: 15.01.2022 14:29
Zune HD to odpowiedź Microsoftu na iPoda Touch Apple'a. Ten zaawansowany odtwarzacz dostępny jest niestety tylko na rynku amerykańskim (na szczęście mamy Allegro). Warto przyjrzeć się bliżej Zune HD choćby ze względu na to, iż jest to jedno z pierwszych na rynku urządzeń wyposażonych w układ Nvidia Tegra, który już wkrótce ma trafić także do pierwszych smartfonów i tabletów (Tegra 2).
Wygląd i obudowa
Nie wiem, jak Wam, ale mi wygląd Zune HD przypadł do gustu. Mówiąc szczerze, podoba mi się dużo bardziej niż iPod Touch czy Samsung Yp-P3. Odtwarzacz jest stylowy, poręczny i co najważniejsze świetnie wykonany - niemal całą obudowę (poza przyciskiem i warstwą gumowanego plastiku pod ekranem) zrobiono z metalu, a wyświetlacz został pokryty warstwą hartowanego szkła. Dzięki temu model można nosić nawet w kieszeni z kluczami czy drobnymi i nic mu się nie stanie.
Z przodu poza ekranem znajdziemy jeden przycisk, który służy do wyłączania aplikacji i powrotu do menu głównego. U góry lewego boku ulokowano przycisk służący do wywoływania menu głośności. Na górnej krawędzi znalazł się włącznik (służy także do blokowania ekranu), a po przeciwnej stronie umieszczono gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm i niestandardowy port USB, do komunikacji z komputerem i ładowania (kabel USB znajdziemy w zestawie). Model nie został wyposażony w głośnik.
Ekran
Poza niezwykłą jakością obrazu, ekran świetnie reaguje na dotyk – odpowiedź jest szybka i precyzyjna. Dodatkowy atut ekranu to obsługa multitouch, który możemy wykorzystać zarówno w galerii jak i przeglądarce internetowej. Model ma także ekranową klawiaturę QWERTY z której korzystamy podczas wprowadzania adresów stron www. Niestety, wyświetlacz łatwo się brudzi.
Interfejs
Drugi z ekranów zawiera najważniejsze funkcje urządzenia. Znajdziemy tu: odtwarzacz mp3, z kilkoma trybami widoku (artyści, wykonawcy, albumy), odtwarzacz wideo, galerię, radio, przeglądarkę internetową, Social, czyli usługi cieciowe (Xbox Live, Zune), Apps (apliakcje) oraz skromne Ustawienia, w których znajdziemy m.in. equalizer z kilkoma gotowymi wzorcami (Pop, Rock, Classic itp).
Interfejs Microsoftu rzeczywiście jest prosty i intuicyjny, a do tego oferuje kilka interesujących funkcji, jak: automatyczne pobieranie informacji o wykonawcach czy szybki dostęp do ulubionych utworów/filmików. Dodam, że multimedialny interfejs Zune, trafił także (jako część Kin UI) do młodzieżowych telefonó Kin One i Kin Two oraz zostanie zintegrowany z nadchodzącym Windows Phone 7.
Co do samego systemu, to został on oparty na jądrze Windowsa CE. Wbrew moim wcześniejszym obawom, działa szybko i stabilnie, co jest także zasługą świetnego układu Nvidia Tegra. Wśród zalet warto wymienić jeszcze doskonałą pracę akcelerometru, który możemy wykorzystywać także w grach. Więcej o Tegrze i wydajności Zune HD dowiecie się z tego testu.
Jak gra nowy player Microsoftu? Muszę przyznać, że byłem zawiedziony jakością dźwięku, jaką oferuje Zune HD. Pomijając już średnie firmowe słuchawki douszne, sam odtwarzacz mp3 w modelu zawodzi i kompletnie nie radzi sobie z lepszymi słuchawkami. W szczególności, boli brak dobrego basu.
Radio HD
Multimedia w odtwarzaczu Microsoftu to nie tylko muzyka. Zune HD umożliwia także przeglądanie zdjęć z użyciem multitouch oraz odtwarzanie materiału wideo. Dzięki układowi Nvidia Tegra, model radzi sobie nie tylko z filmikami w jakości DVD, ale bez najmniejszych przycięć odtwarza wideo w rozdzielczości 720p. Mogliście przekonać się o tym z naszej prezentacji wydajności Tegry.
Zune HD możemy podłączyć (za pośrednictwem kabla HDMI) także do domowego telewizora i na nim oglądać filmy w jakości HD. Niemniej, potrzebny jest do tego dodatkowy kabel, którego nie znajdziemy w standardowym zestawie.
Oprogramowanie i aplikacje
Zarządzanie odtwarzaczem Zune HD, na wzór iPoda Touch i iTunes, odbywa się za pomocą programu Zune Software. Desktopowy odtwarzacz, poza obsługą większości formatów plików audio i wideo, umożliwia także dostęp do sklepu z muzyką, filmami, podkastami i grami (Zune Marketplace) oraz zaawansowaną obsługę kolekcji - automatyczne pobierania okładek, sprawdzanie albumów czy pobieranie informacji o każdym wykonawcy. Aby zsynchronizować (przenieść) treści multimedialne z Zune, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybrany utwór, album bądź film i wcisnąć Sync with Zune. Potem program automatycznie przeniesie plik do odtwarzacza. Podobnie, sprawa ma się z dodatkowymi aplikacjami - wystarczy podłączyć Zune HD, wejść do Marketplace i kliknąć Install.
Skoro jesteśmy już przy aplikacjach, warto dodać, że są one największą bolączką odtwarzacza Microsoftu. Nie chodzi tu oczywiście o to, że programy są niedopracowane czy działają niestabilnie. Jest wręcz przeciwnie. Gry i aplikacje pisane pod Zune zachwycają grafiką, płynnością działania i poziomem dopracowania. Ich wadą jest ogólna liczba dostępnych w Marketplace programów - łącznie jest ich aż 20! Z tyloma dostępnymi programami Zune HD nie ma co równać się z iPodem Touch, gdyż w sklepie AppStore jest już ponad 180000 tytułów.
BateriaW modelu zamontowano niewymienialną baterię, która według danych producenta pozwala na 33 godziny słuchania muzyki i około 8,5 godziny odtwarzania materiału wideo. Jak wygląda to w praktyce? W rzeczywistości Zune HD może odtwarzać utwory mp3 przez około 24 godziny oraz odtwarzać wideo w jakości 720p przez około 4,5h. Z kolei przy intensywnej grze w rewelacyjne tytuły 3D (Audiosurf Tilt, Lacky Lanes Bowling, PGR: Ferrari Edition czy Vans SK8) akumulator pozwala na 5-6 godzin pracy.Podsumowanie
Zalety:
Nvidia Tegra
świetne wykonanie
rewelacyjny ekran OLED
świetny dotyk i multitouch
odtwarzanie wideo w jakości HD (720p)
intuicyjny interfejs Zune
WiFi i przeglądarka internetowa
Wady:
mała ilość aplikacji w Marketplace
bas powinien być lepszy
przeciętne słuchawki w zestawie
ubogie ustawienia
słaby equalizer