Quadrocopter ma lepszą koordynację ruchową od Ciebie [wideo]

To niesamowite, że te małe i niepozorne maszyny potrafią coraz więcej i okazują się świetnymi, wielozadaniowymi robotami. Teraz naukowcy dali im możliwość uczenia się, co znacząco zwiększyło ich możliwości lotnicze. Zobaczcie sami.

Quadrocopter ma lepszą koordynację ruchową od Ciebie [wideo]
Grzegorz Nowak

To niesamowite, że te małe i niepozorne maszyny potrafią coraz więcej i okazują się świetnymi, wielozadaniowymi robotami. Teraz naukowcy dali im możliwość uczenia się, co znacząco zwiększyło ich możliwości lotnicze. Zobaczcie sami.

Latające roboty, które wyglądają jak zabawki, coraz częściej zadziwiają swoją sprawnością i mnogością potencjalnych zastosowań. Pamiętacie na pewno, jak łatwo można nimi sterować za pomocą Kinecta, jak sprawnie działają w grupie i jaki był ich wkład w wojnę domową w Libii. Tym razem usprawniono zwrotność urządzeń w powietrzu - w efekcie mogą wykonywać trudne manewry jeszcze dokładniej.

Wszystko dzięki systemowi Learning Based Model Predictive Control (LBMPC) opracowanemu na University of California. Mówiąc po ludzku, robot uczy się na swoich błędach. Rejestrując własne ruchy i położenie w przestrzeni, potrafi lepiej wykonywać zadania przy kolejnych próbach. Naukowcy zaprezentowali możliwości nowego oprogramowania m.in. na przykładzie łapania rzucanych piłeczek. Quadrocopter potrafi przewidzieć miejsce, w którym spadnie piłka, dzięki czemu bez trudu złapie praktycznie każdą z nich.

Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący imponujące możliwości latającego robota.

Learning Based MPC on a Quadrotor

Źródło: gizmodo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.