Eskadra quadrocopterów działa jak jeden organizm [wideo]

Te uniwersalne roboty potrafią coraz więcej, a możliwości ich wykorzystania rosną. Naukowcom udało się zsynchronizować lot czterech takich pojazdów - robi to niesamowite wrażenie.

Eskadra quadrocopterów
Eskadra quadrocopterów
Grzegorz Nowak

11.05.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Te uniwersalne roboty potrafią coraz więcej, a możliwości ich wykorzystania rosną. Naukowcom udało się zsynchronizować lot czterech takich pojazdów - robi to niesamowite wrażenie.

Wygląda na to, że quadrocoptery to ostatnio popularny obiekt prac naukowych, skoro często pojawiają się newsy na ich temat. Nie tak dawno pisałem przecież o najmniejszym latającym robocie, a Piotrek pokazywał, co można zrobić z połączeniem quadrocoptera i Kinecta oraz czego jeszcze można nauczyć te roboty. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii zdołali zsynchronizować lot całej eskadry składającej się z czterech quadrocopterów.

Inspiracją dla badań były stosowane w lotnictwie wojskowym formacje - takie same, w jakich latają myśliwce sił powietrznych. Roboty działają podobnie: jeden z nich przyjmuje rolę lidera, który dowodzi całą grupą. Pozostałe quadrocoptery mają za zadanie naśladować każdy, najdrobniejszy ruch lidera oraz utrzymać swoją pozycję w formacji. Naukowcy opracowali nawet zabezpieczenie na wypadek awarii jednego z robotów - gdy któryś wykryje u siebie usterkę, to od razu odlatuje na bezpieczną odległość, tak żeby nie zakłócić lotu całej formacji.

Krótki filmik prezentujący osiągnięcia naukowców robi wrażenie. Niektórzy twierdzą, że nadejście Skynetu to tylko kwestia czasu.

Quadrotor Formation Flying Gets Aggressive

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.