Strażnik prywatności: chusta Ishu sprawi, że dla kamer będziemy niewidoczni

Nie lubisz, gdy ktoś niespodziewanie robi ci zdjęcie? Jest na to sposób: specjalna chusta, która zepsuje każdą fotografię wykonaną z użyciem flesza.

  1. Jak ubranie chroni naszą prywatność?
  2. Czy można oszukać algorytm rozpoznawania twarzy?
  3. Jak można zakłócić pracę kamery?

Ochrona przed niespodziewanymi zdjęciami

Prywatność staje się coraz większym luksusem. Co prawda – jeśli nie jesteśmy celebrytami – raczej nie biega za nami wataha wygłodniałych fotek paparazzi, ale za to zewsząd gapią się na nas zimne oczy różnych kamer i rejestratorów.

Jak w takiej sytuacji uniknąć sfotografowania? Na ciekawy pomysł wpadł Saif Siddiqui. Jak sam przyznaje, inspiracją było nieudane zdjęcia, na którym przez przypadek znalazła się odblaskowa lampka motocykla. Inspiracja nie została zmarnowana – choć pomysł dojrzewał przez kilka lat, w rezultacie powstała kolekcja szali Ishu, chroniących przed zdjęciami.

Tak działa szal Ishu

Chusta niewidka

Zasada działania jest prosta – wykonane z odblaskowej tkaniny szale odbijają światło w taki sposób, by uniemożliwić fotografom uzyskanie prawidłowej ekspozycji. Zdjęcia wyglądają zazwyczaj tak, że widać na nich biały ornament szala i albo ciemność, albo jakieś trudne do identyfikacji kształty.

Ten genialny w swojej prostocie gadżet nie należy jednak do tanich – za najtańszą wersję szala trzeba zapłacić aż 270 dol., a w ofercie znajdują się również krawat i etui na telefon. Z punktu widzenia celebrytów, którzy nie chcą być niespodziewanie fotografowani, to chyba opłacalna inwestycja.

Jak zepsuć fotografię?

Ishu wydaje się ciekawym rozwiązaniem i całkiem skuteczną bronią w walce o prywatność, jednak ma istotne ograniczenia – aby zadziałał, konieczne jest użycie lampy błyskowej lub dodatkowego oświetlenia. Tylko wtedy odbije dość światła, by zepsuć fotografię lub nagranie. Siłą rzeczy ogranicza to jego zastosowanie i sprawia, że będzie przydatny tylko w określonych sytuacjach.

Zobacz również: GoPro 3D

Z drugiej strony – mimo swojej niedoskonałości – Ishu to znak naszych czasów. W epoce powszechnej inwigilacji nie brakuje pomysłów, jak jej przeciwdziałać.

Ubranie chroniące prywatność

Przykładem jest nie tylko odblaskowy szalik, ale również takie wynalazki, jak CV Dazzle, czyli fryzura i makijaż, utrudniający działanie algorytmom rozpoznającym twarze. Do tej samej kategorii można zaliczyć również np. odblaskowe okulary, płachę antydronową czy bluzę, maskującą nasz ślad termiczny.

Otwarte pozostaje pytanie, na ile zwykły człowiek potrzebuje takich gadżetów. Jest jeszcze jedna, ważna kwestia: gdyby okazały się naprawdę skuteczne i poza utrudnianiem życia paparazzi zaczęłyby przeszkadzać także różnym służbom, odpowiedzią władz może być po prostu zakaz noszenia takich elementów garderoby.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji MSI Vortex G65: gamingowe desktopy stworzone do gamingu w UltraHD ThermaCell: odstraszacz komarów zasilany gazem Teal: najszybszy seryjny dron świata Cooler Master MasterLiquid Pro: kompaktowe i wydajne chłodzenie procesora cieczą Koniec epoki VHS: ostatni producent rezygnuje z magnetowidów Asus RX 480 8GB Strix: najwydajniejszy Radeon w dwóch autorskich wersjach NVidia Geforce Titan X: król wydajności powraca w nowej odsłonie i nie ma sobie równych Dell Inspiron 7459 AIO: domowe centrum multimedialne z panelem dotykowym i kamerą 3D Używacie tej przeglądarki? Lepiej przestańcie: okazało się, że to spyware DJI Zenmuse Z3: kamera do drona z zoomem optycznym 3,5x Bagel: inteligentna taśma miernicza. Nawet nie udawaj, że jej nie chcesz! Samsung Gear IconX: nowoczesne słuchawki Bluetooth w rozmiarze XS Transcend DrivePro Body: osobista kamera nagra wszystko, co widzisz Linksys RE7000: prosty sposób na zwiększenie zasięgu sieci Wi-Fi MSI Nightblade: ogromna moc w kompaktowej obudowie Karty pamięci UFS: niesamowita szybkość odsyła standard SD do lamusa Niezbędnik gadżeciarza – co zapakować do walizki Nvidia GeForce GTX 1060: moc i technologia w rozsądnej cenie

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Icaros: przyrząd do ćwiczeń fizycznych podczas gry w VR