Fotowoltaika przyszłości. Podłączysz wszędzie, a do tego jest bezobsługowa

Hiszpańskie firmy Solartia i IED opracowały autonomiczny generator prądu. Fotowoltaika w tym wydaniu wydaje się być urządzeniem prostym, które może przyczynić się do walki z ubóstwem energetycznym

Fotowoltaika w nowym wydaniu. Autonomiczny generator prądu ARCA
Fotowoltaika w nowym wydaniu. Autonomiczny generator prądu ARCA
Źródło zdjęć: © solartia.com

29.01.2022 | aktual.: 29.01.2022 09:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hiszpańskie firmy Solartia i IED, które specjalizują się odpowiednio w branży solarnej i elektronicznej, połączyły siły i opracowały autonomiczny generator prądu ARCA. Urządzenie to ma być niemal bezobsługowe, a jego budowa ma pozwalać na przyłączenie go do sieci w dowolnym miejscu, bez konieczności angażowania wykwalifikowanego personelu. Dzięki niemu fotowoltaika ma być bardziej powszechna.

Jak informuje PV-Magazine, urządzenie będzie występować w dwóch wariantach. ARCA Lite cechuje się mocą 490 Wp, a ARCA Plus 980 Wp. Pierwsza z wersji będzie generować napięcie w zakresie od 30 do 50 V. Druga z nich będzie operować w zakresie od 60 do 100 V.

W urządzeniu znajdą się też akumulatory LiFePO4. Algorytm ich ładowania i rozładowywania zapobiega przeładowaniu i głębokiemu rozładowaniu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie od 3 do 6 tys. cykli przy 80 proc. głębokości rozładowania.

W ARCA zastosowano chłodzenie pasywne. Nie posiada ono żadnych wbudowanych wentylatorów, które potrzebowałyby energii do obniżenia temperatury generatora i akumulatorów.

ACRA to generator fotowoltaiczny, który zdaniem producentów, jest przygotowany na trudne warunki pracy. Może funkcjonować w temperaturze między -15 a 65 stopni Celsjusza i wytrzymywać do 100 proc. wilgotności względnej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
fotowoltaikaenergetykagoesgreen
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (37)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.