Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych. Czy warto to robić?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych. Czy warto to robić?

Instalacja fotowoltaiczna, śnieg
Instalacja fotowoltaiczna, śnieg
Źródło zdjęć: © Gadżetomania | Przemysław Juraszek
18.01.2022 12:19

Zima to ciężki okres dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Krótkie dni sprawiają, że uzyski są niewielkie. Swoją cegiełkę do ograniczania produkcji prądu dokładają też opady - śnieg zakrywa moduły. Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce najwięcej prądu produkują w drugim i trzecim kwartale roku. Każdy właściciel tego typu przydomowej elektrowni jest w stanie sprawdzić, jak wyglądała produkcja prądu w danym dniu, tygodniu, miesiącu czy roku. Na tej podstawie można bardzo łatwo wyczytać, że od listopada do lutego jest pod tym względem nie najlepiej.

Niska produkcja prądu w tych miesiącach wynika przede wszystkim z niewielkiego nasłonecznienia. Słońce znajduje się nisko nad horyzontem, a dni są krótkie. Z tego względu instalacja fotowoltaiczna nie ma zbyt wiele czasu na produkowanie prądu. Do tego pochmurna aura, która często występuje jesienią i zimą, skutecznie ogranicza ilość promieniowania słonecznego docierającą do modułów.

Kolejną przeszkodą jest śnieg, który w ostatnich latach pada częściej. Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych uważa, że zaśnieżone panele fotowoltaiczne w znacznym stopniu przyczyniają się do strat, ponieważ instalacja nie może przez nie pracować.

Instalacja fotowoltaiczna - produkcja w ciągu roku

W rzeczywistości sprawa ma się nieco inaczej. Na poniższych grafikach, pochodzących z serwisu OZEProjekt.pl widać, jak kształtują się wykresy produkcji prądu w poszczególnych miesiącach i kwartałach 2020 roku. Jak widać półrocze jesienno-zimowe pozwala na uzyskanie mniej niż połowy energii elektrycznej produkowanej w ciągu drugiego lub trzeciego kwartału. Jest to więc niewielki procent całej rocznej produkcji.

  • Wykresy przedstawiające produkcję energii elektrycznej przez mikroinstalację fotowoltaiczną w roku 2020
  • Wykresy przedstawiające produkcję energii elektrycznej przez mikroinstalację fotowoltaiczną w roku 2020
[1/2] Wykresy przedstawiające produkcję energii elektrycznej przez mikroinstalację fotowoltaiczną w roku 2020Źródło zdjęć: © OZEProjekt.pl

Należy więc uświadomić sobie, że nawet czasowe wyłączenie instalacji ze względu na śnieg, nie spowoduje dużych strat w ujęciu rocznym.

Śnieg nie zalega długo na panelach

W serwisie GlobEnergia pojawiła się jakiś czas temu wypowiedź Bogdana Szymańskiego, autora książki Instalacje fotowoltaiczne, który podkreślił, że śnieg nie ma tendencji do długiego zalegania na panelach.

- W przypadku zaśnieżenia promieniowanie częściowo dociera do modułu. Generacja energii pojawia się, ale nie w dużych ilościach. Jeżeli śnieg zaczyna się zsuwać, to wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, w efekcie śnieg zaczyna dosyć szybko zsuwać się z powierzchni modułu tym szybciej, im większy jest ich kąt pochylenia. Śnieg generalnie nie ma tendencji do długiego zalegania na modułach fotowoltaicznych.

W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że dla typowej instalacji fotowoltaicznej, cały miesiąc jej pracy zimą odpowiada kilku słonecznym wiosennym lub letnim dniom. Z tego względu zawsze warto przekalkulować ryzyko.

Odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej - warto?

Jeżeli mowa o gruntowej instalacji fotowoltaicznej, do której dostęp jest w pełni bezpieczny, a samo odśnieżanie nie stanowi dla nas większego problemu, można taki proces przeprowadzić. Ważne jest wykorzystanie do tego odpowiedniego narzędzia, na przykład miotły z miękkim włosiem, która nie porysuje paneli.

Natomiast w przypadku instalacji zabudowanej na dachu nie rekomendujemy jej odśnieżania. Konieczność wejścia na śliski, ośnieżony dach generuje duże ryzyko, a korzyści, które w ten sposób można osiągnąć, są nikłe. Jeśli opady śniegu ustąpią, panele po krótkim czasie samoczynnie się odsłonią. Gdy te będą w danym okresie nawracające, cała praca i podjęte ryzyko okażą się daremne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)