Instalacja fotowoltaiczna a wiatr. Jak wygrać z pogodą?

Instalacja fotowoltaiczna a wiatr. Jak wygrać z pogodą?

Wiatr zerwał panele fotowoltaiczne. 11 aut uszkodzonych
Wiatr zerwał panele fotowoltaiczne. 11 aut uszkodzonych
Artur Reszko
22.01.2022 10:47

Instalacja fotowoltaiczna wystawiona na silny wiatr staje przed ciężką próbą. Poprawnie wykonana nie powinna ulec uszkodzeniu nawet przy gwałtownej pogodzie. W ostatnim czasie przekonaliśmy się jednak, że nie zawsze tak się dzieje.

Instalacje fotowoltaiczne muszą być odporne na zjawiska pogodowe. Silny wiatr, grad czy śnieg stanowią dla nich zagrożenie, lecz producenci modułów i konstrukcji wsporczych są na nie przygotowani. Kluczowym elementem pozostaje jednak jakość prac montażowych. Te często pozostawiają wiele do życzenia.

W kwietniu 2022 roku dojdzie do zmian w przepisach dotyczących rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Zwiększony popyt na fotowoltaikę sprawił, że na rynku pojawiło się wielu niedoświadczonych instalatorów. Z kolei firmy, które działają na rynku od dłuższego czasu, mierzą się z nadmiarem zamówień. Wszystko to przekłada się na jakość prac montażowych.

Presja czasu i brak doświadczenia sprzyjają błędom montażowym. Wiele z nich mogłoby pozostać niezauważonymi, gdyby nie niesprzyjające zjawiska pogodowe. Źle zamontowane panele fotowoltaiczne mogą przegrać walkę ze śniegiem lub silnym wiatrem.

W rozmowie z serwisem gramwzielone.pl wypowiedział się na ten temat Dominik Połoniewicz, główny konstruktor firmy Corab. Jego zdaniem zjawiska atmosferyczne stwarzają realne zagrożenie dla instalacji fotowoltaicznych. Ryzyko pojawia się wtedy, gdy wykorzystane zostały niewłaściwe materiału lub popełniono błędy montażowe. Wówczas może dojść do wyrwania modułów z konstrukcji, w tym do uszkodzenia klem trzymających panele.

Problemy często dotykają instalacji zamontowanych na dachach płaskich. Niewłaściwie zaprojektowana instalacja może doprowadzić do katastrofy.

- Na dachach płaskich powinno się zwrócić uwagę na balasty. Ważne, aby były odpowiednio dobrane, dostosowane do użytej konstrukcji. Tu istotny jest projekt konstrukcji, uwzględniający aerodynamikę i współczynnik tarcia. W zimie zwały mokrego śniegu mogą spowodować ugięcia belek podtrzymujących. Dochodzi do przekroczenia granicy sprężystości zastosowanego elementu. Jeśli pominąć aspekty kapryśnej aury, to z naszych obserwacji wynika, że najczęściej usterki pojawiają się w pierwszych miesiącach eksploatacji fotowoltaiki - mówi ekspert firmy Corab.

Ekspert firmy Corab zwraca uwagę na liczbę instalatorów na rynku. Wiele firm pojawiło się w branży odnawialnych źródeł energii niedawno, przez co siłą rzeczy ich pracownicy nie posiadają odpowiedniego doświadczenia, często nie są też przeszkoleni. Co więcej, Połoniewicz twierdzi, że przedsiębiorstwa takie często korzystają z produktów niesprawdzonych producentów. Instalatorzy powinni korzystać z certyfikowanych konstrukcji, zgodnie z instrukcją montażu.

- Kiedy pojawia się problem, firma instalacyjna umywa ręce. Dlatego ważne jest, aby planując montaż instalacji fotowoltaicznej, zwrócić się do przedsiębiorstwa z doświadczeniem, posiadającego referencje i mogącego pochwalić się gwarancją oraz opieką nad klientem po zakończeniu montażu - podsumowuje.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)