Problemy fotowoltaiki. Znalezienie instalatora graniczy z cudem
Wzrost cen energii elektrycznej i wizja zmiany zasad rozliczania się z produkcji energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych przełożył się na zwiększone zainteresowanie OZE. Instalatorzy fotowoltaiki mają przez to pełno roboty.
22.01.2022 06:53
Podczas debaty EEC Trends 2022 osoby związane z branżą energetyczną podsumowywały to, co obecnie dzieje się na rynku oraz spekulowały, jak wyglądać będzie przyszłość OZE w Polsce. Jak wynika z relacji dziennikarzy Interii, branża spodziewała się wzrostu cen energii, ale nie tak dużych, jak ma to miejsce.
Wzrost cen wywołany pandemią koronawirusa dotyka zarówno przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Z tego względu rośnie popyt na instalacje fotowoltaiczne. Ludzie chcą być choć częściowo niezależni od wahań cen prądu. Według uczestników debaty kluczem jest zużywanie energii w miejscu jej wytwarzania, co sprawia, że sieci przesyłowe nie są nadmiernie obciążane.
Jak zauważył Jacek Misiejuk, prezes firmy Enel X Polska, sam rozwój odnawialnych źródeł energii nie wystarczy.
- Dopóki nie ma rozwiniętej gospodarki wodorowej, niestabilne OZE muszą być uzupełnione o rozwiązania takie jak magazyny energii, usługi DSR (czasowa redukcja zużycia energii elektrycznej przez odbiorców lub przesunięcie go w czasie - przyp. red.) i gaz jako paliwo przejściowe, przy czym gaz widziałbym jako źródło elastyczne, natomiast w podstawie powinna być energia odnawialna - mówił podczas wydarzenia.
Fotowoltaika - brakuje wolnych instalatorów
Dawid Cycoń, prezes ML System, zwrócił uwagę na ogromny popyt na instalacje fotowoltaiczne. Składają się na niego zarówno wzrosty cen energii, jak i zbliżające się zmiany w kwestii rozliczania się z wyprodukowanej energii elektrycznej.
- Instalatorzy już wykorzystują koniunkturę na rynku. Mamy ostatnie miesiące starych zasad rozliczania prosumentów. W tej chwili znalezienie wolnego instalatora graniczy z cudem. Przy tym ceny montażu wzrosły trzykrotnie - mówił Cycoń.
Zdaniem prezesa ML System oprócz fotowoltaiki, klienci są coraz bardziej zainteresowani pompami ciepła i magazynami energii. Stosowanie tych urządzeń pozwoliłoby na odciążenie sieci przesyłowych - magazyny energii sprawiają, że w czasie największej produkcji nadmiar prądu nie jest oddawany do sieci, a pompy ciepła zwiększają zużycie energii na miejscu, co jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.