Specjalnie dla Gadżetomanii: Coraz doskonalsze maszyny kroczące ze Stajni "Tron"

Kilka miesięcy temu na Gadżetomanii prezentowałem dużą maszynę kroczącą UT-100, której znaczna masa uniemożliwia swobodny ruch i która wzorowana była na słynnym AT-AT (Star Wars). W myśl sentencji z kultowego filmu "Miś": "Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo" prezentuję kolejny układ z mojej 'Stajni', znacznie mniejszy i lekki UT-50. Konstrukcja okazała się bardzo udana, wytrzymała i dopracowana.

Fot. Tronmanufacturing.com

Fot. Tronmanufacturing.com

UT-50 QPOD to średniej wielkości lekka platforma krocząca, zbudowana z wysokiej jakości komponentów. Pomyślana jest jako uniwersalna maszyna krocząca ogólnego zastosowania z uniwersalnym programistycznym API. Maszynę można przerabiać i udoskonalać według własnych potrzeb. Użytkownik może wyposażyć UT w dodatkowe czujniki, np. kamerę, zestaw czujników lub jednostkę nadrzędną — PC, tablet, arduino etc. Maszyna nie zawiera żadnej 'inteligencji' - to jedynie elektromechaniczne 'core' - baza dla własnych pomysłów.

Oprócz programistycznego API UT-50 ma kilka zdefiniowanych (wbudowanych) algorytmów. Sterowanie ruchem układu odbywa się poprzez wywołanie zapisanej w sterowniku odpowiedniej sekwencji ruchów (funkcji) zdefiniowanej w skrypcie (napisanej w języku FORTH), która może zostać uruchomiona z poziomu PC, mikrokontrolera poprzez USB lub bezprzewodowo. Dodatkowo użytkownik może definiować własne algorytmy. Dokładniejszy opis UT-50 znajdziecie na mojej stronie Tronmanufacturing.com.

Obecnie trwają pracuje nad narzędziem do wizualnego projektowania złożonych i płynnych ruchów. Dodatkowo prowadzone będą prace nad układem do balansowania akumulatorem. Dzięki temu już w październiku UT-50 będzie się mógł pochwalić bardzo płynnym ruchem (po równej powierzchni), który przewyższy inne podobne konstrukcje amerykańskie czy też japońskie.

Oczywiście nadal pozostaje aktualne pytanie, po co budować takie maszyny. Miś: "Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta". Obecnie nic nie przewyższy koła - najlepszego wynalazku człowieka. Oczywiście koło ma też swoje wady — taki pojazd nie wyjdzie po schodach, nie przeskoczy krawężnika i nie poradzi sobie w trudniejszym terenie.

Dlatego też po przekroczeniu pewnej bariery ruchowej najbardziej prawdopodobnym obszarem zastosowań tego typu niewielkich i lekkich kroczących robotów jest patrolowanie i zbieranie informacji. Patrolowce to najbardziej rozsądne i uzasadnione ekonomicznie zastosowanie takich układów w niedalekiej przyszłości.

Być może dla kogoś osiągnięte rezultaty będą wydawać się takie sobie, ale chciałbym nadmienić, że całość prac wykonana została jednoosobowo, całkowicie od zera i za własne pieniądze.

Jeśli ktoś z czytelników "Gadżetomani" zainteresowany jest tematem — zapraszam do współpracy. Mówimy wprost: Zostań pionierem.

Autor: Grzegorz Góralczyk

Zobacz również: Asus VivoBook S200

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Tado – ochłodzi w upalne dni. Pora na inteligentną... klimatyzację! Chcesz drukować tanio? Weź udział w konkursie - do wygrania 25 drukarek HP! Triumf technologii: sparaliżowany kierowca pojedzie w wyścigu Indy 500 The Bean. Tak wygląda następca myszki? Internet nie zapomina niczego. Prawo do bycia zapomnianym to bzdura Everpurse Mini. Torebka, która naładuje iPhone'a Skylock - inteligentna blokada rowerowa, która ostrzeże przed złodziejem Facebook już nie przyciągnie młodzieży. Czemu? Bo myśli jak staruszek Kupisz autonomiczny samochód? Uważaj, twój robot będzie chciał cię zabić! Szyfrowanie komunikatora Razer Adaro Wireless – wygoda, mobilność i jakość, które uzależniają [test] Kury i Oculus Rift. Wirtualna rzeczywistość dla zwierząt? 10 centymetrów desktopa - co potrafi mini-PC wielkości myszki, czyli Intel NUC Ziemia to za mało – już zaśmiecamy Księżyc! Nawet bez człowieka można stworzyć wysypisko Koniec rwania obrazu w grach i niższe rachunki za prąd - nowy standard w monitorach! DuckDuckGo - warto się zainteresować? NSA podsłuchiwała nawet 3 mln rozmów Polaków dziennie. A polski rząd... pomagał?! Wejdziemy do wirtualnej rzeczywistości – to już możliwe! Oculus Rift zapowiada się coraz ciekawiej Bike Intermodal. Lekki składak nowej generacji George R.R. Martin pisze "Grę o tron" na komputerze z DOS-em. I ma to sens! Dropcam Tabs. Nie wejdziesz, on pilnuje!

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen VIII edycja MobilityTrends wyłoni najlepsze rozwiązania technologiczne 2017 roku