Dziś 100. urodziny słynnego IBM-u. Sprawdź, co zawdzięczamy tej firmie
MICHAŁ MICHAŁ WILMOWSKI • dawno temuKomputery osobiste, dyski twarde, pamięć RAM… Dzięki koncernowi IBM mamy mnóstwo rzeczy, których używamy na co dzień. Ale trzeba pamiętać, że firma powstała, zanim ktokolwiek w ogóle śnił o komputerach.
16 czerwca 1911 roku w Binghamton w stanie Nowy Jork powstała firma Computing Tabulating Recording (CTR) Corporation. Firma wchłonęła trzy inne duże przedsiębiorstwa i w 1924 roku zmieniła nazwę na International Business Machines Corporation (IBM).
IBM zajmował się wtedy produkcją przeróżnego sprzętu: wag, krajalnic do mięsa, kart dziurkowanych i maszyn do nich. Te ostatnie służyły do zapisu danych i stały się z czasem najważniejszą dziedziną działalności korporacji.
Innowacyjność była wówczas (i wciąż jest) dla IBM-u podstawą. Firma stała się właścicielem rekordowej liczby patentów (dziś ma ich 5896). IBM zdobywał kolejne rynki, a dochody rosły w niesamowitym tempie.
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: PrzeGryw – premiera konsoli PS5
Z okazji 100. rocznicy powstania IBM przygotował specjalną stronę internetową. Historię światowej ekspansji i kolejnych wynalazków można również obejrzeć w całkiem ciekawie zrobionym klipie:
My zajmijmy się tym, co nas najbardziej interesuje, czyli komputerami. Pierwszy komputer osobisty to IBM 5150 PC, który powstał w 1981 roku. Tygodnik "Time" okrzyknął go Maszyną Roku. Inne firmy tworzyły co prawda komputery już wcześniej, ale to właśnie technologia stworzona przez IBM stała się standardem.
Internauci nabijają się z nowej akcji antypirackiej. Zobacz wideo
Pierwszy pecet miał 16 kB pamięci RAM, a zamiast twardego dysku stację dyskietek 5,25" o pojemności 180 kB. Kosztował, bagatela, 2,5 tys. dolarów. Pamięć RAM, tak przy okazji, to również wynalazek IBM-u, opatentowany w 1968 roku.
A jak sądzicie, kto wymyślił dysk twardy? IBM. Pierwszy 24-calowy dysk twardy o nazwie RAMAC 350 firma wypuściła w 1956 roku. W latach 80. IBM produkował już komputery z dyskami o pojemności 5 i 10 MB.
Stare reklamy sprzętu IBM-u może nie są tak pomysłowe jak słynna reklama Apple'a z 1984 roku, ale zdecydowanie coś w sobie mają. Tak jak ta ze słoniami:
Albo ta ze starszymi panami:
Albo ta z Johnem Cleese'em, który radzi nam, żebyśmy obejrzeli coś innego:
Jednak IBM to znacznie więcej niż komputery. Business Insider publikuje listę wynalazków, o które nigdy byśmy tej korporacji nie podejrzewali.
Nie tylko Dolina Krzemowa. Poznaj europejskie gwiazdy branży internetowej
Przykład? Laserowe operacje wzroku. Na początku lat 80. trzech naukowców z IBM-u nie bardzo wiedziało, co począć z ultrafioletowym laserem ekscymerowym, który był wówczas w posiadaniu firmy.
Jeden z panów przyniósł do biura resztki indyka ze Święta Dziękczynienia i potraktował je laserem. Okazało się, że potrafi on wytrawić tkankę, w którą został wycelowany, nie niszcząc żadnych innych tkanek. Od 1995 roku za pomocą lasera można poprawić sobie wzrok.
Bez IBM-u nie byłoby też konsol do gier, zakupów online ani… człowieka na Księżycu. To właśnie dzisiejszy solenizant jest odpowiedzialny za stworzenie dla NASA komputerów i oprogramowania, dzięki którym lądowanie na Księżycu w 1969 roku stało się możliwe.
Miejmy nadzieję, że drugie stulecie będzie równie ciekawe dla IBM-u. I dla nas przy okazji też.
Źródło: Business Insider • The Next Web
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze