Czym zastąpić Microsoft Office'a? Alternatywne pakiety biurowe

Środowisko działania aplikacji biurowych ;) (Fot. Flickr/moriza/Lic. CC by)

Środowisko działania aplikacji biurowych ;) (Fot. Flickr/moriza/Lic. CC by)

Programy biurowe należą do aplikacji, z których korzysta niemal każdy użytkownik komputera. Choć najczęściej stosowanym biurowym standardem jest Microsoft Office, istnieją również inne, darmowe pakiety biurowe. Które z nich są warte uwagi?

OpenOffice.org

OpenOffice.org

Dzięki licencji GPL OpenOffice.org stanowi podstawę, na której bazują liczne, alternatywne pakiety biurowe. OO.org wyróżnia się interfejsem bardzo zbliżonym do starszych wersji Office’a Microsoftu.

Ten zestaw zawiera - poza edytorem tekstu Writer i arkuszem kalkulacyjnym Calc — także edytor grafiki wektorowej (Draw), program do tworzenia prezentacji (Impress), aplikację do obsługi baz danych (Base) oraz narzędzie do tworzenia formuł matematycznych (Math).

OpenOffice.org wyznaczył standard, który uważa się za alternatywę w stosunku do aplikacji Microsoftu. Stosowanie obsługiwanego przez OpenOffice’a formatu Open Document jest zalecane m.in. przez Komisję Europejską.

W większości zastosowań OpenOffice z powodzeniem zastępuje produkty komercyjne, jednak jego kompatybilność z pakietem Microsoftu nie jest całkowita.

W kwietniu 2011 roku właściciel praw do OpenOffice’a zrezygnował z samodzielnego rozwijania pakietu i przekazał go społeczności LibreOffice.

Lotus Symphony

Lotus Symphony (Fot. Wikimedia Commons/Rapha222/Lic. CC by-sa)

Zobacz również: Czy e-sport to sport

Lotus Symphony to dzieło IBM-a. Stworzony na bazie OpenOffice’a zestaw nie odbiega od standardu, oferowanego przez inne darmowe pakiety biurowe. Produkt IBM-a udostępnia użytkownikom edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji.

Wyjrzała przez okno, zrobiła zdjęcie i została gwiazdą Sieci. Jak to możliwe?

Najbardziej istotną różnicą w porównaniu z OpenOffice'em jest zmieniony i bardziej funkcjonalny interfejs. Aby pobrać Lotus Symphony, konieczna jest darmowa rejestracja w serwisie producenta.

Go-OO

Go-OO

Go-OO to pakiet tworzony początkowo jako zestaw łatek dla OpenOffice'a. Rzucającą się w oczy różnicą jest w tym przypadku przebudowany, znacznie bardziej intuicyjny interfejs. Aplikacje zostały również zoptymalizowane pod względem prędkości działania.

Go-OO często jest polecany jako najlepiej nadający się do zastosowań domowych. Mimo swoich zalet ten zestaw aplikacji nie jest już rozwijany. Zespół zajmujący się pakietem Go-OO zaangażował się w rozwój LibreOffice’a.

LibreOffice

LibreOffice

Wersja OpenOffice’a przeżywająca obecnie najintensywniejszy rozwój to LibreOffice. Projekt jest realizowany przez The Document Foundation. Twórcy LibreOffice'a korzystają z doświadczeń zdobytych podczas tworzenia porzuconego kilka miesięcy temu projektu Go-OO.

LibreOffice zawiera modyfikacje zastosowane w Go-OO i zgodnie z planami The Document Foundation ma zostać w przyszłości wzbogacony o ulepszenia, wprowadzane w innych pakietach biurowych opartych na OpenOffice.

Google Docs

Google Docs

Produkt Google’a wyróżnia się cechą, której nie mają pakiety biurowe wywodzące się z OpenOffice’a – pracuje w chmurze. Pakiet Google Docs to edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, aplikacje do tworzenia prezentacji i formuł matematycznych oraz prosty edytor grafiki.

Interfejs Google Docs wymaga przyzwyczajenia. Skromna liczba opcji sprawia, że dla nowego użytkownika wydaje się znacznie mniej funkcjonalny od pakietu Microsoftu czy OpenOffice’a.

Zaletą dokumentów tworzonych za pomocą aplikacji Google’a jest ich dostępność z każdego komputera podłączonego do Sieci oraz łatwe dzielenie się plikami z innymi użytkownikami Internetu.

Calligra Suite

Calligra Suite

Ten linuksowy (istnieją również wersje dla Windowsa i Mac OS-a) zestaw aplikacji wykracza poza typowe funkcje, oferowane przez inne pakiety biurowe.

Calligra Suite udostępnia wprawdzie zestaw zwykłych aplikacji biurowych (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, programy do tworzenia prezentacji, baz danych i wykresów), jednak wzbogacono go także o narzędzie do zarządzania projektami oraz aplikacje graficzneKrita oraz Karbon.

Office Starter

Office Starter

Microsoft do niedawna wydawał się lekceważyć konkurencję, jaką stworzyły darmowe pakiety biurowe. Rosnąca popularność OpenOffice’a zmusiła jednak giganta z Redmond do działania.

Odpowiedzią na darmowe pakiety biurowe jest Office Starter – zestaw podstawowych aplikacji, preinstalowany na wielu nowych komputerach zawierający specjalne, okrojone pod względem liczby funkcji wersje Worda i Excela oraz przeglądarkę prezentacji.

Google wprowadza graficzne reklamy do Gmaila. Pora na zmianę poczty?

Office Starter zastąpił inny preinstalowany pakiet, Microsoft Works.

Czy korzystacie z pakietu biurowego innego niż Microsoft Office? Który – Waszym zdaniem – jest godny polecenia?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym