Intel Thunderbolt - i USB 3.0 staje się przeżytkiem

Intel, światowy lider w dziedzinie innowacji, poinformował dziś o udostępnieniu nowej technologii. Thunderbolt, znany dotychczas pod nazwą kodową Light Peak, umożliwia błyskawiczną transmisję danych, audio i obrazu w rozdzielczości HD za pomocą jednego kabla. Oczywiście na tym nie koniec.

Nowa technologia pozwala na przesył danych z prędkością do 10 Gbit/sekundę. To na dobry początek, bo docelowa prędkość ma być nawet 10-krotnie większa. Co to w praktyce oznacza? Że pełnometrażowy film HD już teraz prześlemy w niespełna pół minuty. To szczególnie spodoba się wideografom, którzy będą mogli uzyskać niskie opóźnienia i precyzyjną synchronizację podczas przetwarzania materiałów w czasie rzeczywistym.

Kable połączeniowe Thunderbolt

Zwykli użytkownicy również docenią wyższe przepustowości. Szereg innowacyjnych firm takich jak Western Digital, LaCie, Blackmagic czy Promise już zapowiedziało produkty wykorzystujące Intel Thunderbolt. Dzięki temu możemy spodziewać się już w niedalekiej przyszłości wielu rodzajów urządzeń pozwalających wykorzystać potencjał nowej technologii.

Implementacji sprzyjają niewielkie rozmiary złączy i prostota, które w połączeniu z ogromnymi możliwościami jakie zyskujemy dzięki technologii Thunderbolt sprawiają, że producenci są przychylni wprowadzeniu interfejsu do swoich urządzeń. W związku z tym nowy system łączności niebawem zagości nie tylko w komputerach lecz także w monitorach, urządzeniach pamięciowych i audio-wideo, aparatach oraz stacjach dokujących.

To sprawi, że wykonywanie kopii zapasowych czy przesyłanie materiałów wysokiej rozdzielczości będzie odbywać się znacznie szybciej. Co w tym wszystkim najlepsze, technologia Thunderbolt jest zgodna z już dostępnymi ekranami i adapterami DisplayPort. Wszystkie urządzenia Thunderbolt mają wspólne złącze i można je łączyć szeregowo kablami elektrycznymi lub optycznymi.

Dzięki adapterom możliwe jest również podłączanie urządzeń USB i FireWire. Tak duże możliwości komunikacji Intel osiągnął łącząc dwa protokoły — PCI-Express (do transferu danych) i DisplayPort (do transmisji obrazu i dźwięku). Intel Thunderbolt doskonale uzupełnia już dostępne technologie wejścia/wyjścia stwarzając szereg nowych możliwości.

Jak podkreśla Mooly Eden, dyrektor generalny PC Client Group w Intel Corporation

Praca z treściami HD to jedno z najbardziej wymagających zastosowań komputerów. Technologia Thunderbolt jest innowacyjnym rozwiązaniem, które pomaga profesjonalistom i konsumentom pracować szybciej i łatwiej z rosnącymi kolekcjami mediów, od muzyki do filmów HD. Wizja prostego, szybkiego przenoszenia treści między komputerami i innymi urządzeniami właśnie stała się rzeczywistością.

Zobacz również: LG InnoFest


Jako pierwsi z dobrodziejstw nowej technologii skorzystają użytkownicy zaprezentowanych dziś nowych Apple MacBooków Pro.

Źródło: Intel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?