Ivy Bridge i Cedarview opóźnione - Intel nie musi się spieszyć?

Netbooki z nowymi Atomami miały pojawić się w grudniu, natomiast laptopy z procesorami Intel Core trzeciej generacji już w 1. kwartale 2012 roku. Niestety, tak się nie stanie i na nowości trzeba będzie poczekać. Jak długo i dlaczego?

Ivy Bridge
Ivy Bridge
Jacek Klimkowicz

27.11.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:35

Netbooki z nowymi Atomami miały pojawić się w grudniu, natomiast laptopy z procesorami Intel Core trzeciej generacji już w 1. kwartale 2012 roku. Niestety, tak się nie stanie i na nowości trzeba będzie poczekać. Jak długo i dlaczego?

Oficjalna premiera 22-nanometrowych chipów Ivy Bridge według ostatnich doniesień nastąpi nie w marcu, lecz dopiero kwietniu. Zdawałoby się, że obsuwa nie jest duża, ale trzeba dodać, że wtedy Intel planuje wprowadzić tylko ważne ze strategicznego punktu widzenia desktopowe układy Core i5 i Core i7 oraz mobilne i7.

Tranzystory 3-D - rewolucja nadejdzie wraz z Ivy Bridge! (fot. MaximumPC.com)
Tranzystory 3-D - rewolucja nadejdzie wraz z Ivy Bridge! (fot. MaximumPC.com)

Na Core i3, zarówno dla komputerów stacjonarnych jak i przenośnych trzeba będzie poczekać 2. kwartału. Wtedy też pojawić się mają laptopowe i5. Przeznaczone dla mniej zamożnych użytkowników procesory Pentium mają trafić na rynek dopiero w Q3 2012. Natomiast Celerony w ogóle nie doczekają się wersji 22 nm z tranzystorami 3-D Tri-Gate.

Jaki jest powód całego zamieszania? Nieoficjalnie mówi się m.in. o  problemach z produkcją, ale w Sieci nie brakuje też opinii, że winna jest... słaba sprzedaż PC, a tym samym bieżącej generacji procesorów. Cóż, konkurencji jako takiej praktycznie nie ma, więc spokojnie można wyprzedać zapasy magazynowe, zamiast narażać się na straty.

Asus Eee PC 1025C
Asus Eee PC 1025C

Netbooków opartych na platformie Cedar Trail też nie zobaczymy w tym roku. Nieoficjalnie mówi się, że będą dostępne w 2. połowie stycznia, albo nawet dopiero w lutym. Tutaj jednak winny ma być nowy, zintegrowany w Atomach GPU. Konkretniej pojawiły się problemy ze sterownikami, które uniemożliwiają producentom uzyskanie certyfikatów WHQL.

A że lwia część maluchów ma preinstalowany Windows, a Microsoft nie podpisze się pod spartaczonymi driverami, netbooki nie trafią do obiegu. Poza tym rynek przenośnych słabeuszy kurczy się w związku z ekspansją tabletów, wiele osób wcale nie szuka alternatyw, a AMD ma kłopoty, więc spieszyć się zbytnio nie trzeba. Ot, tak właśnie wygląda brak mocnej konkurencji...

Źródło: CPU WorldElectronista

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.