Afera z selfie małpy. Wikipedia nie chce usunąć zdjęć, chyba że na życzenie... samej małpy

Małpa z Indonezji zrobiła sobie sama zdjęcia aparatem należącym do brytyjskiego fotografa. Zdjęcia znalazły się w Wikipedii, korzystają z nich różne serwisy internetowe, a fotograf nie ma z tego ani grosza. Ale Wikipedia nie zgadza się na ich usunięcie.

O te zdjęcia walczy brytyjski fofograf

O te zdjęcia walczy brytyjski fofograf (Wikimedia Commons)

Prawa autorskie i Internet nigdy ze sobą zbyt dobrze nie współgrały, ale tym razem mamy prawdziwie absurdalną sytuację. Jej bohaterami są brytyjski fotograf i jego aparat, małpa z Indonezji oraz Wikipedia.

Początek jest uroczy: małpa robi sobie selfie

Cała historia zaczyna się w 2011 roku. Brytyjski fotograf David Slater robił wtedy w Indonezji zdjęcia makakom czubatym. W pewnym momencie jedna z małp zabrała mu aparat i zaczęła fotografować wszystko dookoła, w tym samą siebie. Zrobiła setki zdjęć, z których większość nie nadawała się do niczego, i dwa piękne autoportrety – wtedy jeszcze nie wiedziano, że to selfie.

Fotograf oczywiście pochwalił się fotkami w mediach, miał swoje 5 minut, ale najwyraźniej za sławą nie poszły pieniądze. Zdjęcia rozeszły się po całym świecie – były publikowane w Internecie, gazetach, pokazywane w telewizji, a Slater nie miał z tego ani grosza. Dlaczego? Ponieważ znalazły się w zbiorach Wikimedia Commons, z których można korzystać za darmo.

Autoportret makaka w Wikipedii

A teraz mamy problem: do kogo należą te zdjęcia?

Fotograf poprosił więc Wikipedię o usunięcie zdjęć. Wikipedia odmówiła i teraz musi rozpocząć walkę w sądach o swoje prawa. No właśnie – "swoje"? Sytuacja jest kompletnie absurdalna. Owszem, zdjęcia zostały zrobione aparatem Slatera, ale ich autorem nie jest on, lecz indonezyjski makak. Tylko że makak to nie człowiek, w związku z czym nie może zgłosić się do Wikipedii, aby usunęła ze swoich serwerów zdjęcia. A nawet gdyby to uczynił, Wikipedia wciąż mogłaby odmówić — bo przecież zwierzęta nie mają praw autorskich.

Fotograf tłumaczy, że jego wyprawa do Indonezji pochłonęła mnóstwo pieniędzy. To do niego należał wykorzystany przez małpę aparat i to on go uruchomił i przygotował do pracy. Bez niego małpa nie zrobiłaby nic. Poza tym to nie jest tak, że jako fotograf natury Slater zarabia górę pieniędzy. "Na 10 tysięcy zdjęć, które robię, tylko jedno zarabia pieniądze, pozwalające mi dalej pracować. To właśnie były takie zdjęcia" – tłumaczy.

Trudno odmówić mu racji. W dzisiejszych czasach fotograf łatwiej może zostać gwiazdą Internetu, niż człowiekiem, którego stać na opłacenie czynszu. Ale jego sytuacja jest bardzo trudna – prawnicy są raczej zgodni, że właścicielem praw autorskich nie jest właściciel aparatu, a osoba, która wykonała zdjęcie. A ponieważ zdjęcia wykonała nie osoba, a małpa, prawdopodobnie będą one dalej w domenie publicznej, dostępne dla każdego, kto zechce z nich skorzystać. Niezależnie od tego, ile brytyjski fotograf wyda na wojnę w sądzie.

Zobacz również: LG Innofest 2014 lustro przyszłości

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Upadek cywilizacji. Znane miejsca po globalnym kataklizmie. Poznajecie Warszawę? Spełniony sen asasyna: półautomatyczna, laserowa kusza na nadgarstek Misja? A gdzie tam! Pieniądze z abonamentu idą w TVP na sport i "Ojca Mateusza" Tak atakuje rekin! Fascynujące nagranie prosto z paszczy żarłacza białego Fire challenge: idioci kontra selekcja naturalna. Nagrody Darwina czekają! Rosjanie na dachach Hongkongu. Lęk wysokości? Oni z pewnością go nie znają! Nie tylko Ebola, czyli 14 niebanalnych filmów o epidemiach. Co wykończy ludzkość? Tak zmieniało się kino! 100 lat efektów specjalnych w jednym filmie Wszystko może być sztuką. Post z 4chana sprzedany za 90 tys. dolarów! Ludzka głupota nie zna granic. Zwierzaki są porzucane, bo źle wyglądają na słitfociach Tego warto posłuchać! Muzyka z Mortal Kombat zagrana na stacjach dysków Kichanie w zwolnionym tempie. Zadziwiające, piękne czy obrzydliwe? Przestaniecie oddychać z wrażenia. Niesamowity skok z dachu w wykonaniu profesjonalisty CaseCam - obudowa, dzięki której powstanie idealne selfie. Uśmiechnij się! To najlepsze czasy dla muzyków. Jeśli uważasz inaczej, to z tobą jest coś nie tak TVP ma rację! 70 sekund ciszy w Sieci i TV dla Powstańców - zbędny populizm Oceniamy ludzi po wyglądzie? Jak zareaguje hipster, gdy ktoś uzna go za bezdomnego? 7 dni konsumpcji. Niezwykłe zdjęcia pokazują, ile śmieci produkujemy każdego tygodnia 9 wypadków z dronami. Kompromitacja wojska, atak ptaków i znokautowana panna młoda Polscy gracze przywłaszczyli “Polskę Walczącą”. Kim wy jesteście, żeby z tego symbolu korzystać?! Ojciec roku! Córka chciała być księżniczką, więc założył w Afryce własne państwo To nie zawodowy fotograf, to 15-latek. Poznajcie nową gwiazdę Instagrama