Prawie jak Google Fiber, czyli internet 1 Gb/s w Polsce

Telefonia Dialog rozpoczyna eksperyment z szybkością sieci. Tysiąc użytkowników z siedmiu miast otrzyma łącza o szybkości 1 Gb/s — i to w cenie zaledwie 59 zł. Będziemy mieć w Polsce sieć jak w eksperymencie Google'a?

Na początku tego roku Google przeprowadził w USA eksperyment mający na celu wymusić na operatorach poprawienie przepustowości łącz. Firma zaoferowała światłowodowe łącza internetowe o przepustowości 1 Gb/s 50 tys. amerykanów. Wiadomo też, że planuje zwiększyć to grono dziesięciokrotnie w przyszłości.

Jak oczywiście łatwo zgadnąć, skończyło się to cyrkiem - ludzie chwytali się wszelkich sposobów, by należeć do wybrańców. Zmieniano nawet nazwy miast, by zachęcić Google'a do inwestowania właśnie w tych miejscowościach. Celem firmy oficjalnie był eksperyment, choć nieoficjalnie mówi się, że wyszukiwarka tym ruchem chciała zmusić amerykańskie telekomy do inwestowania w nowe technologie.

Polska Telefonia Dialog pozazdrościła chyba rozgłosu firmie Google. Jak donosi Wyborcza.biz, firma planuje jeszcze w tym roku udostępnić łącza o mocy 1 Gb/s 1000 mieszkańców naszego kraju. Usługa dostępna będzie w siedmiu miastach, w tym m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Bielsku-Białej i Aleksandrowie Łódzkim. Kosztować będzie zaledwie 59 zł, a ruszy już 1 września. Firma w 2011 roku zamierza rozszerzyć sieć tak, by w zasięgu światłowodów znajdowało się 70 tysięcy mieszkańców tych miast.

Prędkość jednego gigabita może wydawać się nierealna, zwłaszcza jeśli popatrzy się na standard w naszym kraju (1–2 Mb/s), jednak są już regiony świata, w których takie udogodnienie stanowi normę. Przykładem może być Japonia, gdzie światłowodowy internet wprowadzono już w 2008 roku. Cena usługi dla klienta indywidualnego wynosiła 4500 jenów (ok.130–160 zł, zależnie od kursu). Nieco później podobne rozwiązania wprowadzono też w Korei Południowej. Dotychczasowym liderem w Polsce było UPC, które udostępniało net o mocy 120 Mb/s.

Chętnie sami się dowiemy, do czego nasi klienci będą wykorzystywać tak szybkie łącze i czy w Polsce taka usługa jest potrzebna. Dlatego chcemy być z klientami w stałym kontakcie, by mogli przekazywać nam swoje sugestie — tłumaczy Robert Banasiak, wiceszef telekomu dla Wyborczej.biz.


Otóż odpowiem na to pytanie: tak szybki internet nie przyda się abonentom do niczego (ale i tak im zazdroszczę). Owszem, teoretycznie za pomocą takiego łącza można np. ściągać filmy o jakości Blue-Ray w ciągu minut. W praktyce jednak problem polega na tym, że zapewne nie wyrobi zewnętrzna struktura i każdy serwer, z którym będą współpracować, po prostu będzie lagował łącze. Jeśli uda się wykorzystać 25% tych możliwości, to będzie dobrze. Nie zmienia to faktu, że i tak będą mieli do swej dyspozycji bardzo szybki internet.

Zobacz również: Gadżetovlog o gadżetach

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym