Nowy, oszczędny Bluetooth

Organizacja Bluetooth SIG (Special Interest Group) opracowała właśnie nowy standard Bluetooth. Będzie się on cechował bardzo niskim zapotrzebowaniem na prąd, co ma z kolei przełożyć się na wykorzystywanie go w wielu urządzeniach, w których wcześniej nie było to możliwe.

Mogłoby się wydawać, że niebieski ząb nie potrzebuje dużej ilości prądu. I chyba rzeczywiście tak jest, chociaż "dużo" to pojęcie względne. Okazało się bowiem, że urządzenia, które działały na małych, okrągłych bateriach (jak chociażby zegarki) nie mogły być wyposażone w tę bezprzewodową technologię. Teraz ma być to możliwe.

SIG zapewnia, że na takiej malutkiej bateryjce, nowy Bluetooth będzie mógł działać nawet kilka lat, a produkcja modułów jest niezwykle tania i prosta. Najprostszy model osiągnie transfer ma poziomie 1Mbps, a jego zasięg to aż 100 metrów. Nawet przerobienie wcześniejszych modułów ma być banalnie proste.

Nie koniecznie cieszy mnie możliwość wykorzystywania tej technologii w zegarkach, bo i po co?! Cieszy mnie jednak to, że w innych gadżetach (przede wszystkim przenośnych) uda się zaoszczędzić trochę energii.

Źródło: Slashgear

Zobacz również: GoPro 3D

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot