LED Light Bulb Speaker: żarówka z głośnikiem Bluetooth, czyli Sony, jakie lubię
Już 23 maja Sony wprowadzi na rynek żarówkę LED Light Bulb Speaker, czyli źródło światła połączone z bezprzewodowym głośnikiem. Tylko czy japońska firma nie przesadziła z ceną?
Żarówki to nie tylko źródło światła!
Żarówki, które z racji lepszego określenia nazywa się czasem inteligentnymi, nie są rynkową nowością. Możliwości, jakie daje technologia LED, połączone z łącznością bezprzewodową już od kilku lat wykorzystują twórcy takich gadżetów, jak LIFX czy LuMini.
Do producentów takiego sprzętu postanowiła dołączyć firma Sony, która już 23 maja wprowadzi na japoński rynek żarówkę o nazwie LED Light Bulb Speaker. Jak sugeruje nazwa, będzie to połączenie źródła światła z bezprzewodowym głośnikiem.
Urządzenie ze standardowym gwintem E26 zostało wyposażone diody o jasności 360 lumenów i 2-watowy głośnik oraz w moduł Bluetooth i NFC. Dzięki nim, po sparowaniu ze smartfonem (iOS i Android) można, za sprawą dedykowanej aplikacji, sterować zarówno oświetleniem, jak i muzyką. Czyli, oceniając całość bez emocji, nic szczególnie odkrywczego, bo podobne urządzenia są na rynku od lat.
Producent podkreśla, że żarówkę zaprojektowano tak, by wyeliminować nierównomierność oświetlenia, wynikającą z umieszczenia wewnątrz głośnika, a sama żarówka ma znaleźć zastosowanie tam, gdzie umieszczenie tradycyjnych głośników może być trudne. Na reklamujących produkt zdjęciach widać ją jednak w zwykłych wnętrzach domów, co wydaje się trochę zaburzać spójność przekazu.
Kibicuję Sony
Nie ukrywam, że – mimo pewnej wtórności - podoba mi się ten pomysł. A jednocześnie podoba mi się, że jego realizacji podjęło się Sony. Mam do tej firmy jakąś słabość, bo w czasach mojego odległego dzieciństwa była synonimem solidnego sprzętu, zaprojektowanego tak, by bez usterek działać przez długie lata. To jednak było dawno, podobnie jak dawno minęły czasy, gdy projektowane przez Hartmuta Esslingera produkty Sony stanowiły inspirację dla Steve’a Jobsa.
Współcześnie Sony, mimo swojej wielkości i znaczenia traci na kolejnych rynkach, wygryzane z segmentu laptopów czy smartfonów przez sprawniejszych konkurentów. Informacja o pojawieniu się żarówki z głośnikiem jest trochę na przekór doniesieniom o problemach japońskiej firmy i pokazuje jej ciekawsze oblicze i chęć poszukiwania nowych, rynkowych nisz.
LED電球スピーカー コンセプトムービー - LED Bulb Speaker
Gdzie ta innowacja?
Problem polega na tym, że nawet w tym przypadku Sony jest mało innowacyjne. Żarówka wygląda nieźle, ale… mali i duzi producenci zaoferowali takie produkty znacznie wcześniej – wystarczy wspomnieć choćby opracowany przez OSRAM model MusicLites czy znaną z Kickstartera AirBulb.
Nie podoba mi się za również zaproponowana przez Sony cena, wynosząca około 200 dolarów. Zdecydowanie trudno nazwać ją przystępną, zwłaszcza, gdy zestawimy ją ze zdecydowanie tańszymi propozycjami konkurencji. Z czego wynika?
Z udostępnionych na razie informacji trudno to wywnioskować, więc pozostaje wierzyć, że może – przynajmniej częściowo – uzasadni ją ponadprzeciętna trwałość i jakość wykonania. Czy to wystarczy, by klienci skusili się na żarówkę kosztującą, w przeliczeniu, ponad 700 złotych? Życzę Sony dobrze, ale mam wątpliwości.