Nie lubisz Windows, Linuksa i Mac OS X? Są inne systemy operacyjne

Ostatnio wszystkich ogarnęła gorączka związana z nowym Windows 7, w świecie maniaków Apple wszyscy oczekują nowego systemu Snow Leopard. Ja wiem, że dla zwykłego użytkownika żaden z wymienionych poniżej systemów operacyjnych nie ma jakiegokolwiek praktycznego zastosowania ale z czystej ciekawości, chęci posiadania wiedzy, czy po prostu z nudów — warto wiedzieć, że są inne systemy niż Windows, Mac OS X i Linux. Oto one.

  1. OpenSolaris - to otwarta wersja systemu operacyjnego firmy Sun (tej od StarOffice/OpenOffice, czy od Javy), prócz głównego wydania, ma także kilka innych, przygotowanych przez programistów zrzeszonych we wspólnocie wokół OpenSolaris, także jako LiveCD, bez potrzeby instalowania na dysku (SchyliX czy MilaX), system ma także polską wersję językową swojej strony.

  2. FreeBSD - system bazujący na BSD UNIX, podobnie jak Linux programiści mają tutaj pełen dostęp do kodu źródłowego, stosowany jest przeważnie w poważnych zastosowaniach serwerowych, mniej przydatny jako zwykły biurkowy system.
  3. eComStation - to dzisiejsza wersja dawnego systemu IBM OS/2, oparta konkretnie na wydaniu Warp 4, firma Serenity pracuje do dzisiaj nad jego rozwojem wspólnie z samym IBM'em i innymi partnerami, system jest komercyjny i ma specyficzne zastosowanie, jednak swego czasu nabyłem OS/2 Wapr 3 na kilkudziesięciu dyskietkach 3,5 cala (nie miałem napędu CD) i mam sentyment.
  4. Jnode - projekt darmowego systemu operacyjnego prawie w całości opartego na technologii Java, gdzie wszystko ma dziać się szybko, sprawnie i prosto, na razie projekt, ale to ciekawa sprawa, trzeba koniecznie zajrzeć tutaj.

  5. ReactOS - to ambitny projekt, który ma na celu stworzenie od podstaw darmowego systemu operacyjnego zgodnego z Windows NT i 2000. Ma korzystać z aplikacji i sterowników do Windows, bez żadnych modyfikacji. Na razie w fazie alpha, aktualna wersja to 0.3.7.
  6. FreeDOS - tęsknicie za starym, dobrym (no, z tym bez przesady), to macie do dyspozycji FreeDOS, który stara się być w 100% zgodny z MS-DOS'em i był nawet sprzedawany razem z komputerami Dell przez jakiś czas.
  7. Haiku — to otwarta wersja systemu, który swego czasu zdobywał serca wielu użytkowników, a chodzi o BeOS, który w 2001 roku przestał być rozwijany.

Źródło: VBeta.pl

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?