Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami?

Hasło ukryte za pomocą gwiazdek można łatwo odczytać. Wystarczy do tego zwykła przeglądarka internetowa i 10 sekund wolnego czasu. Jak to zrobić?

  1. Gdzie zapisywane są nasze hasła?
  2. Czy hasła zapisane w przeglądarce są bezpieczne?
  3. Jak odzyskać hasło?

Przeglądarki zapisują nasze hasła

Gdy po raz pierwszy logujemy się internecie do jakiejś usługi, przeglądarki często oferują nam możliwość zapamiętania hasła. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w przyszłości formularz logowania będzie uzupełniany automatycznie – przeglądarka wypełni go prawidłowymi, choć częściowo ukrytymi za gwiazdkami danymi.

Warto jednak pamiętać, że – jeśli nie tylko my mamy dostęp do komputera lub synchronizujemy nasze dane pomiędzy wieloma urządzeniami – nie jest to dobry pomysł z punktu widzenia bezpieczeństwa, bo zapisane w taki sposób hasło można łatwo odczytać. Luka ta może jednak okazać się dla nas przydatna, gdy z jakiegoś powodu zapomnimy lub utracimy dostęp do naszego hasła.

Hasło zapisane przez przeglądarkę można łatwo odzyskać

Co wtedy robić? Jeśli nie pamiętamy hasła, a dostępne metody odzyskiwania (większość przeglądarek oferuje możliwość podglądu zapamiętanych haseł) z różnych przyczyn nie działają, możemy odczytać z formularza na stronie WWW. I nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych narzędzi!

Jak odzyskać hasło?

Aby było to możliwe wystarczy wejść na stronę z formularzem logowania. Przeglądarka internetowa uzupełni go naszymi danymi, które są jednak dla nas bezużyteczne, bo zamaskowane pod postacią gwiazdek.
Na szczęście możemy usunąć maskowanie.

Większość popularnych przeglądarek daje możliwość nie tylko podglądu, ale i modyfikowania kodu strony. Warto pamiętać, że modyfikowany jest kod wczytany przez naszą przeglądarkę, a nie ten, znajdujący się na serwerze – nie ma zatem obaw, że coś zepsujemy.

Odzyskiwanie ukrytego hasła

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Acer Aspire S3

Aby odczytać hasło klikamy prawym klawiszem myszy na polu z gwiazdkami, a następnie wybieramy opcję „Zbadaj” (albo – w zależności od przeglądarki – „Zbadaj element” lub „Sprawdź element”).
Wyświetli się wówczas okno z kodem strony, w którym zaznaczony będzie fragment, odpowiedzialny za wyświetlanie formularza hasła.

Odzyskiwanie ukrytego hasła

Znajdujemy w nim frazę input type=”password”, dwukrotnie klikamy na słowo password i zmieniamy je na text. W tym momencie nasze ukryte za gwiazdkami hasło powinno wyświetlić się na stronie w postaci zwykłego tekstu.

Odzyskiwanie ukrytego hasła

Brawo – właśnie udało ci się odzyskać hasło!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot