Czas na nową klawiaturę. I zapalony gracz, i pracownik biura będzie zadowolony

Klawiatury są niezbędne do pracy przy komputerze i istotne dla naszego komfortu. Możemy przebierać w ofertach, bo wybór jest naprawdę duży – tańsze, droższe, przewodowe czy bezprzewodowe. Tylko którą wybrać? Spokojnie, jesteśmy tu po to, by podpowiedzieć, w jaki model warto zainwestować.

Wikipedia/Santeri Viinamäki

Do biura

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, do czego jest ci potrzebna klawiatura. Jeśli komputer to miejsce, na którym sprawdzasz maile, odpisujesz na Facebooku lub sprawdzasz ceny konsol na Allegro – nie ma sensu się wykosztowywać. Prosta klawiatura nie jest szczególnie droga.

Co istotne, można znaleźć modele odporne na zalanie. Tak, koszmar każdego użytkownika w postaci kawy na klawiaturze nie wydaje się już taki przerażający. Jeśli zdecydujesz się na model przewodowy upewnij się, że kabel jest dostatecznie długi, by nie mieć problemu w trakcie korzystania. Co do wersji bezprzewodowej – konieczne jest zaopatrzenie się w baterie (najczęściej AA), które warto mieć na podorędziu. Klawiatura na USB owszem, jest wygodna, ale nawet nie zauważysz, kiedy wyczerpiesz źródło zasilania.

Warto również pamiętać o układzie klawiatury. To mało prawdopodobne, ale znane są sytuacje, kiedy użytkownik z Polski otrzymywał urządzenie z zupełnie innym układem klawiszy niż ten, do którego się przyzwyczaił. W Polsce najbardziej popularny jest układ QWERTY, czyli tzw. klawiatura programisty.

Można jednak trafić na produkty, w których układ to QWERTZ – klawiatura maszynistki. Jest ona szczególnie popularna w krajach Europy Środkowej. We Francji natomiast korzysta się z kompletnie innego układu – AZERTY. Pamiętajmy o tym, by przez przypadek nie kupić sobie niepotrzebnie egzotycznej klawiatury.

Dla fanów elektronicznych rozgrywek

Skoro o egzotyce mowa, zobaczmy, co mogą wybrać ci, którzy na komputerze przede wszystkim grają – i amatorsko, i zawodowo. Klawiatury gamingowe mają przede wszystkim głębsze i większe klawisze (zwłaszcza WSAD, które często wyróżniają się kolorem). Do tego mają obudowę wydłużoną na dole, która służy jako podparcie dla nadgarstków. To użyteczne zwłaszcza podczas kilkugodzinnych sesji po sieci.
Podświetlanie pod klawiszami jest o tyle przydatne, że nie wymaga włączonego światła w pokoju. Na dłuższą metę to oczywiście męczące, jednak sprawdza się w momencie, kiedy zastanie nas zmrok, a my nie zauważymy, kiedy dzień stał się nocą.

Podobnie jak w przypadku "zwykłych" klawiatur, tutaj też możemy wybrać modele przewodowe lub bezprzewodowe. Zależy od naszych wymagań i potrzeb. Warto jednak pamiętać, że przewodowe połączenie jest zazwyczaj bardziej stabilne. Granie "po kablu" nie jest obarczone problemem traconego połączenia – chyba, że jakimś cudem go przetniemy, ale to raczej mało możliwe. Bezprzewodowe połączenie jest wygodne, ale inne sygnały mogą czasem zakłócać pracę klawiatury. Wybór należy do nas.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 500 zł Zraszacze ogrodowe do 200 zł Najlepsze zabawki dla twojego psa Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze? Zraszacze ogrodowe do 50 zł Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie? Przenośne odtwarzacze audio do 100 zł Narzędzia dla majsterkowiczów Obudowa do Samsunga Galaxy S7 - propozycje Zestawy audio do 700 zł Zraszacze ogrodowe do 100 zł Drony do 200 zł Soundbary do 1500 zł Rybki w domu: od czego zacząć? Niezbędnik początkującego akwarysty Zwierzę w podróży - klatki i akcesoria, dzięki którym bezpiecznie przetransportujesz swojego pupila Lodówki z kostkarką do lodu do 5000 zł Jak dbać o żywopłot? Jak czyścić grilla? Praktyczne skrzynki na narzędzia Najlepsze zabawki dla twojego kota Idziemy na plażę! Z tymi gadżetami nie będziesz nudził się nad wodą Jak czyścić przypalone żelazko? Surface Laptop na pierwszy rzut oka zachwyca. Ale ma dwa poważne problemy

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentna odzież – przegląd najciekawszych modeli Tanie i małe NAS-y do użytku domowego Yerba mate - od czego zacząć? Myślisz o survivalu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie ostrze Muzyka w łazience – wodoodporne radia, głośniki, odtwarzacze, Będąc zimą w górach warto wybrać się na szlak. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać Bądź zawsze przygotowany. Akcesoria survivalowe Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód 8 najczęstszych błędów w zarządzaniu IT w firmie Jedno narzędzie, wiele funkcji. Jak zrobić porządki na działce i się nie przemęczyć Zabawki dla dużych dzieci. Gadżety, które w dzieciństwie chciał mieć każdy Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach