Tani prąd dzięki Chinom. Przełomowe odkrycie na Księżycu

Sonda Chang'e-5 na powierzchni Księżyca
Sonda Chang'e-5 na powierzchni Księżyca
Źródło zdjęć: © CNSA
Łukasz Michalik

13.09.2022 17:51, aktual.: 13.09.2022 18:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Changesite-(Y) to nazwa nowego minerału, jaki chińscy naukowcy odkryli w próbkach, pobranych z Księżyca podczas misji Chang'e-5. Odkrycie sprawiło, że Chiny podjęły szybką decyzję o zorganizowaniu kolejnych misji. Pośpiech nie dziwi – wyścig toczy się o zasoby, które mogą okazać się paliwem przyszłości.

Odkryta przez Chińczyków próbka nowego minerału ma zaledwie 10 mikronów. Mimo mikroskopijnych rozmiarów sprawiła, że po udanej misji Chang'e-5 Chiny zdecydowały się na szybki powrót na Księżyc i już teraz deklarują trzy kolejne misje, mające zbadać jego powierzchnię.

Chiński pośpiech wynika z faktu, że Changesite-(Y) ma w składzie hel-3 – izotop, którego zasoby mogą zaspokoić energetyczne potrzeby naszej planety przez tysiące lat.

"Hel-3 jest stabilnym izotopem helu. Różni się od najpowszechniejszego helu-4 tym, że posiada tylko jeden neutron zamiast dwóch w jądrze atomowym. Przez wielu hel-3 uważany jest za pierwiastek przyszłości. W połączeniu z deuterem, czyli izotopem wodoru, wyzwala energię w ilości, którą można by porównać do reakcji termojądrowej. Zresztą zwykle otrzymywano go na Ziemi z rozpadu trytu, który jest składnikiem broni nuklearnej" – tłumaczy Michał Prokopowicz w artykule o znaczeniu helu-3.

Changesite-(Y)
Changesite-(Y)© CNSA

Nowy kosmiczny wyścig

Chińskie odkrycie nadaje kosmicznemu wyścigowi zupełnie nowy wymiar. Dotychczasowe badania Księżyca, choć istotne z punktu widzenia rozwoju nauki, interesowały głównie badaczy i entuzjastów eksploracji Kosmosu. Changesite-(Y), nadaje misjom na Księżyc bardzo praktyczne znaczenie.

Choć jest szóstym z kolei pozaziemskim pierwiastkiem, jaki odkryto na Srebrnym Globie, to jest zarazem pierwszym tego rodzaju odkryciem, dokonanym przez Chiny. Poza nową wiedzą daje nadzieje na zbadanie – a w perspektywie możliwość eksploatacji – pozaziemskich zasobów energetycznych.

Z tego powodu CNSA - Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna – ogłosiła, że w ciągu najbliższej dekady ma zamiar wysłać na Księżyc trzy kolejne orbitery, które mają prowadzić dalsze badania Srebrnego Globu.

Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (94)