Do czego służą czarne kropki na szybach? Kierowcy nie mają o tym pojęcia
Mało osób wie, co dokładnie oznaczają czarne kropki na szybach samochodowych. Tymczasem ich obecność nie jest przypadkowa i nie służy wyłącznie estetyce. Sprawdźcie, jakie zastosowanie mają czarne kropki wokół szyb samochodowych.
17.06.2024 10:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ten drobny, ale istotny szczegół na szybach z pewnością przyciągnął twoją uwagę, zwłaszcza że można go znaleźć niemal w każdym nowoczesnym samochodzie. Starsze modele zazwyczaj takich kropek nie posiadają. Nie jest to jednak "moda" w świecie motoryzacji, a raczej techniczne rozwiązanie, które warto znać.
Czym są czarne kropki na szybie?
Czarna, kropkowana obwódka wokół samochodowych szyb, czyli tzw. frit (potocznie "fryta"), jest niezwykle istotnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie ważne są kropki na lusterkach wstecznych, które pomagają zapobiegać oślepieniu kierowcy przez światła aut z tyłu. Dzielą one także obraz na dwie sfery wizualne: asferyczną i sferyczną.
Sfera asferyczna poszerza pole widzenia, eliminując martwe punkty, co jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy. Mimo to, wielu kierowców nie docenia tego rozwiązania, choć jest to swoisty "czujnik", który warto wykorzystać. Sfera sferyczna charakterystyczna dla starszych modeli samochodów jest mniej zaawansowana technologicznie.
Czarne kropki na szybie - praktyczny element konstrukcji auta
Fryta służy także jako maskowanie spoiwa szyby. Chroni je przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, wydłużając jego żywotność. Nie można oczywiście zapomnieć o kwestii estetycznej. Kropki oszukują nasze oczy, dzięki czemu przejście pomiędzy przeźroczystą szybą a czarną obwódką nie jest tak gwałtowne.
Kropki są nanoszone na szyby podczas procesu produkcyjnego, głównie za pomocą sitodruku. Dzięki tej metodzie szyba staje się trwała i odporna na uszkodzenia. Sitodruk zapewnia także stabilność montażu, ponieważ klej lepiej przylega do powierzchni z kropeczkami, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w kontekście zmieniających się warunków atmosferycznych. Czynniki takie jak ciepło lub zimno mogą wpływać na trwałość montażu, ale obecność czarnych kropek pomaga temu zapobiec, minimalizując nagrzewanie wnętrza pojazdu latem.
Wreszcie, fryta na szybie może również pozwolić na odczytanie daty produkcji auta - liczba kropek wskazuje miesiąc, a widoczna cyfra - rok. Dzięki temu łatwo możemy stwierdzić oryginalność szyb w pojeździe.