Dziwne sprzęty sprzed lat: discman Sony mniejszy od płyty CD
Swego czasu discman był obiektem marzeń każdego, kto słuchał muzyki. Sony kombinowało, jak sprawić, aby przenośne urządzenie było jeszcze bardziej mobilne i wygodne w korzystaniu na zewnątrz. Pomysł z końcówki lat 80. dzisiaj intryguje.
Konstrukcja discmana jest bardzo prosta - pudełeczko, w którym mieści się cała płyta CD. No właśnie i z tym Sony chciało dyskutować.
Trzeba pamiętać, że sprzęt, który przychodzi nam na myśl dziś, na początku wcale tak nie wyglądał. Pierwsze przenośne odtwarzacze płyt CD były spore i potrafiły ważyć nawet 600 gramów. Właśnie taką wagę miał pierwszy discman od Sony.
Sony Discman D-50 / sound good
Japoński producent odchudził więc odtwarzacz, czego efektem był Sony D-88. Cały haczyk tkwił w tym, że płyta CD częściowo znajdowała się poza sprzętem. Tak, tak: discman był więc mniejszy od krążka.
Wygodne? Poręczne? Mam wątpliwości. Zresztą historia D-88 podobnie oceniła, bo przyjęły się discmany z klapką, a nie te miniaturki. Ale trzeba przyznać, że rozwiązanie zastosowane w D-88 przyciąga wzrok i z gadżeciarskiego punktu warte jest pamięci.
D-88 można też uznać za zapowiedź nowego formatu od Sony - MiniDiscu. Japończykom od dłuższego czasu musiało chodzić po głowie, aby zmniejszyć płytę CD, czyniąc ją bardziej przenośną.
Co się nie udało? O tym na Gadżetomanii pisał Łukasz Michalik:
A co z discmanem mniejszym od płyty? Świata nie podbił, a dziś D-88 od czasu do czasu można znaleźć na aukcjach. Cóż, nie da się ukryć, że jest to kolekcjonerska perełka.