Gdy Allegro zaczyna wyglądać jak eBay, wiedz, że coś się dzieje…

Największy polski serwis aukcyjny wprowadził radykalne zmiany – przebudowie uległy strony aukcji. Modyfikacji jest dość sporo – zmienił się układ, ilość pokazywanych informacji czy sposób wyświetlania zdjęć. Zdaniem Allegro, są to zmiany na lepsze, jednak nowy wygląd jest mocno krytykowany przez użytkowników. Czy słusznie?

Zmiany na lepse, czy zwykłe małpowanie eBaya? (Fot. Flickr/Tambako the Jaguar/Lic. CC by-nd)
Zmiany na lepse, czy zwykłe małpowanie eBaya? (Fot. Flickr/Tambako the Jaguar/Lic. CC by-nd)
Łukasz Michalik

Największy polski serwis aukcyjny wprowadził radykalne zmiany – przebudowie uległy strony aukcji. Modyfikacji jest dość sporo – zmienił się układ, ilość pokazywanych informacji czy sposób wyświetlania zdjęć. Zdaniem Allegro, są to zmiany na lepsze, jednak nowy wygląd jest mocno krytykowany przez użytkowników. Czy słusznie?

Wprowadzone przez Allegro zmiany zostały poprzedzone dwutygodniowymi, otwartymi testami, a wcześniej wewnętrznymi analizami użyteczności serwisu, z uwzględnieniem badań eye-trackingowych. Zdaniem serwisu nowy wygląd jest lepszy i dostosowuje się do trendów, obowiązujących w całej branży.

W lewym górnym rogu aukcji zobaczymy duże zdjęcie przedmiotu i – ewentualnie – miniaturki galerii, przeniesione tam z dołu strony. Informacje o sprzedającym oraz te, dotyczące zasad aukcji, znajdują się teraz po prawej stronie galerii. Szczegółowe informacje o sprzedającym są domyślnie ukryte - aby je zobaczyć, trzeba rozwinąć dodatkowy panel.

Wiele kontrowersji wywołuje zniknięcie informacji o lokalizacji – jest ona widoczna tylko wówczas, gdy sprzedawca udostępnił możliwość odbioru osobistego. Zdaniem Allegro, ma to uchronić sprzedających przed zalewem maili z propozycjami samodzielnego odbioru przesyłek.

Informacje, dostępne do niedawna na jednej stronie, są teraz dostępne aż w trzech zakładkach. Domyślnie widzimy jedynie opis towaru. Aby zobaczyć szczegóły dostawy i płatności oraz złożone oferty kupna, trzeba klikać zakładki, umieszczone pod galerią zdjęć w górnej części aukcji.

Nowy wygląd aukcji
Nowy wygląd aukcji

Inżynier Mamoń z „Rejsu” twierdził, że najbardziej lubimy te piosenki, które znamy. Choć większość zmian, wprowadzanych przez duże serwisu internetowe budzi początkowo irytację użytkowników, zazwyczaj jest to po prostu niechęć, wynikająca z przyzwyczajenia. W przypadku Allegro sprawa wydaje mi się bardziej skomplikowana.

Pojawiające się w Sieci zarzuty o zbytnie podobieństwo lub nawet plagiat wyglądu eBaya są moim zdaniem nieuzasadnione – faktycznie, podobieństw jest niemało, ale wynika to raczej z tych samych funkcji, spełnianych przez oba serwisy.

Zmiany, dotyczące galerii widocznej bez potrzeby przewijania ekranu również można uznać za krok w dobrym kierunku. Sądzę jednak, że raczej nie jest nim dzielenie opisu aukcji na kilka zakładek. Ciekawych informacji dostarcza również rzut oka na kod generowanych przez Allegro stron.

Zamiast przy okazji przebudowy zerwać z sięgającą czasów Internetu łupanego praktyką, Allegro nadaj kultywuje starą tradycję tworzenia layoutu w oparciu o tabelki. Ani to poprawne, ani zalecane, ale – niestety – działa.

Jaka jest Wasza opinia na temat nowego wyglądu? Jest lepiej czy gorzej, niż dotychczas?

Źródło: GazetaWebhostingAllegro

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.