Harmony Link połączy Polskę i Litwę. Podwodny kabel coraz bliżej
Harmony Link to projekt, w ramach którego powstać ma podmorskie połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą. Ułożenie tego kabla na dnie morza doprowadzi do uniezależnienia Litwy od postsowieckiego systemu energetycznego.
Projekt Harmony Link ma doprowadzić do uniezależnienia Litwy i innych państw bałtyckich od postsowieckiego systemu elektroenergetycznego BRELL. W ramach tego projektu Polskę i Litwę połączy długi na 330 km kabel, który zostanie ułożony na dnie morza.
Serwis biznesalert.pl informuje o tym, że postawiono właśnie kolejny krok w kierunku realizacji tego projektu. Kabel, którego początek będzie znajdował się niedaleko Władysławowa, a koniec w okolicy Kłajpedy na Litwie, będzie mógł przebiegać przez wody, które znajdują się na terenach należących do Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Szwecji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić stację zasilania Jackery Solar Generator 1000 Pro?
Realizacja tego projektu pozwoli na synchronizacje systemów krajów bałtyckich z europejskim systemem energetycznym ENTSO-E, co jednocześnie będzie oznaczało odłączenie ich od systemu postsowieckiego BRELL.
Interkonektor Harmony Link ma być oparty o technologię kabla wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) i zakłada moc 700 MW. Z 330 km całkowitej długości kabla ok. 290 km będzie przebiegać drogą morską. Połączenie zostanie zrealizowane między stacją Żarnowiec i powstającą stacją Darbenai na Litwie.
Przewidywany termin ukończenia prac nad budową połączenia polsko-litewskiego to 2025 r. Koszt inwestycji będzie wynosić ok. 700 mln euro, z czego ponad 500 mln pokryje grant otrzymany od Unii Europejskiej. Harmony Link będzie drugim połączeniem między Polską a Litwą. Od 2016 r. działa napowietrzna linia energetyczna LitPol, która łączy stację elektroenergetyczną Ełk ze stacją Alytus na Litwie.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii