Jeden z pierwszych syntezatorów muzycznych odnaleziony po latach [wideo]

Chyba każdy słyszał historie o zabytkowych samochodach i innych skarbach, które zapomniane stoją w stodołach. Tak było tym razem. W pewnej francuskiej wsi znaleziono jeden z pierwszych syntezatorów muzycznych, zbudowany w latach 50.

Daphne Oram komponująca muzykę na syntezatorze Oramics
Daphne Oram komponująca muzykę na syntezatorze Oramics
Maciek Kurek

Chyba każdy słyszał historie o zabytkowych samochodach i innych skarbach, które zapomniane stoją w stodołach. Tak było tym razem. W pewnej francuskiej wsi znaleziono jeden z pierwszych syntezatorów muzycznych, zbudowany w latach 50.

Odkrycia dokonał Mick Grierson, profesor Uniwersytetu Goldsmith w Londynie. Gdy zorientował się na co trafił, sprowadził urządzenie do Wielkiej Brytanii i odrestaurował. Znaleziskiem okazał się syntezator Oramics, skonstruowany w 1957 r. przez Daphne Oram.

Brytyjka w latach 50. pracowała w eksperymentalnym studiu muzycznym BBC Radiophonic Workshop, znanym m.in. z muzyki do serialu „Dr Who”. Później otworzyła własne studio, w którym opatentowała autorską technikę tworzenia muzyki. Jej dzieła można było usłyszeć m.in. w reklamach telewizyjnych i radiowych.

Oramics znaleziony przez Griersona to bardzo innowacyjne urządzenie jak na lata 50. Ciekawie wyglądało tworzenie muzyki na tym wczesnym syntezatorze. Kompozytor malował ręcznie fale na 35-milimetrowej kliszy. Fotokomórka odczytywała wzór i przetwarzała go na dźwięk.

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda praprzodek dzisiejszej muzyki elektronicznej. Zwróćcie uwagę na ścieżkę dźwiękową. Muzyka wykorzystana w filmie została stworzona przy użyciu syntezatora Oramics.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.