Kaloryfery jako klimatyzacja? Coraz popularniejsze rozwiązanie

Wysokie temperatury stają się coraz bardziej uciążliwe, dlatego wiele osób poszukuje efektywnych metod walki z upałem. Jednym z takich rozwiązań, stanowiącym tańszą alternatywę dla klimatyzatorów, są lodowate kaloryfery. Pomysł ten zyskuje coraz większą popularność.

Lodowate kaloryfery sposobem na upały.
Lodowate kaloryfery sposobem na upały.
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

W Polsce coraz częściej stosuje się systemy, w których do kaloryferów pompowana jest lodowata woda. Tego rodzaju rozwiązania, określane mianem trójgeneracji, są i bardziej ekologiczne, i tańsze w porównaniu do konwencjonalnych klimatyzatorów.

Dzięki technologii trójgeneracji można znacząco zmniejszyć straty energii pochodzącej z węgla lub gazu poprzez efektywniejsze wykorzystanie paliwa w elektrowniach. Jak informuje portal Business Insider, technologia ta pozwala ograniczyć straty energii z 60 proc. do jedynie 4 proc.

Jak działa trójgeneracja?

Aby uzyskać chłód z kaloryferów, niezbędne jest zastosowanie specjalnej chłodnicy absorpcyjnej. Agregat ten, napędzany ciepłą wodą, zamienia jej ciepło na chłód i rozprowadza schłodzoną wodę w rurach ciepłowniczych budynku.

Zimna woda trafiająca do kaloryferów staje się źródłem chłodu w pomieszczeniu. Mechanizm działania jest podobny do ogrzewania zimą, ale w odwrotną stronę. Agregaty używane w procesie chłodzenia zużywają znacznie mniej energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami.

Lodowate kaloryfery alternatywą dla klimatyzacji

Trójgeneracja wyróżnia się dużą oszczędnością paliwa, które jest wykorzystywane zarówno do produkcji ciepła, jak i chłodu. To rozwiązanie jest również przyjazne środowisku. Dodatkowe korzyści obejmują niskie koszty eksploatacji i długą żywotność systemu.

PGE, jako pierwsza firma w Polsce, podjęła inicjatywę popularyzacji "chłodu użytkowego".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.