Ma powstać gigantyczna solarna góra. Może zrewolucjonizować energetykę

Strona głównaMa powstać gigantyczna solarna góra. Może zrewolucjonizować energetykę
06.05.2021 07:25
Ma powstać gigantyczna solarna góra. Może zrewolucjonizować energetykę
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak
Klaudia Stawska-Magdziak

Gigantyczna solarna góra ma stanąć na pustyni w Newadzie (USA), ale jeśli projekt okaże się sukcesem, to producent zakłada, że rozwiązanie może stanąć w dowolnym innym miejscu na świecie.

bETSIuut

Projekt gigantycznej góry zbudowanej z ogniw fotowoltaicznych został zaprezentowany w czasie Burning Man - corocznej imprezy na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie, na której pojawiają się inwestorzy i biznesmeni z Doliny Krzemowej.

Zorganizowanie imprezy na tysiące ludzi na środku pustyni jest nie lada wyczynem i wymaga nieszablonowych rozwiązań. Jednym z nich ma być właśnie solarna góra, która według szacunków projektantów mogłaby dostarczyć 318 645 kWh energii rocznie.

Solar Mountain miałaby zostać zbudowana z paneli fotowoltaicznych pokrywających całe wzgórze. Architekci stojący za tym rozwiązaniem przyznali, że inspiracją był krajobraz Fly Ranch - miejsca, w którym odbywa się Burning Man. Dla projektantów miało duże znaczenie, by ich konstrukcja wpasowała się do krajobrazu.

bETSIuuv

Jeżeli ich projekt doszedłby do skutku, mógłby otworzyć szereg nowych możliwości dla inżynierów i architektów z całego świata. Firma Nudes odpowiedzialna za projekt, planuje zbudować modułową konstrukcję z drewna pochodzącego z recyklingu i innych ekologicznych materiałów, na których zostaną umieszczone panele słoneczne.

381605314665397994
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe

Nudes podaje, że Solar Mountain ma być zbudowana z czterech modułów, z których na każdy będzie się składać 182 ogniw o mocy 300 W, co ma dać łącznie 728 paneli słonecznych o dziennej produkcji energii około 873 kWh - 318 645 kWh rocznie. Producent ma nadzieję, że modułowa konstrukcja sprawdzi się w każdym miejscu na Ziemi, ale na razie musi zrealizować swój projekt w Newadzie.

Udostępnij:
bETSIuuF
Komentarze (21)
bETSIuvr