Ma powstać gigantyczna solarna góra. Może zrewolucjonizować energetykę

Gigantyczna solarna góra ma stanąć na pustyni w Newadzie (USA), ale jeśli projekt okaże się sukcesem, to producent zakłada, że rozwiązanie może stanąć w dowolnym innym miejscu na świecie.

Ma powstać gigantyczna solarna góra. Może zrewolucjonizować energetykę
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak

06.05.2021 | aktual.: 13.05.2021 09:58

Projekt gigantycznej góry zbudowanej z ogniw fotowoltaicznych został zaprezentowany w czasie Burning Man - corocznej imprezy na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie, na której pojawiają się inwestorzy i biznesmeni z Doliny Krzemowej.

Zorganizowanie imprezy na tysiące ludzi na środku pustyni jest nie lada wyczynem i wymaga nieszablonowych rozwiązań. Jednym z nich ma być właśnie solarna góra, która według szacunków projektantów mogłaby dostarczyć 318 645 kWh energii rocznie.

Solar Mountain miałaby zostać zbudowana z paneli fotowoltaicznych pokrywających całe wzgórze. Architekci stojący za tym rozwiązaniem przyznali, że inspiracją był krajobraz Fly Ranch - miejsca, w którym odbywa się Burning Man. Dla projektantów miało duże znaczenie, by ich konstrukcja wpasowała się do krajobrazu.

Jeżeli ich projekt doszedłby do skutku, mógłby otworzyć szereg nowych możliwości dla inżynierów i architektów z całego świata. Firma Nudes odpowiedzialna za projekt, planuje zbudować modułową konstrukcję z drewna pochodzącego z recyklingu i innych ekologicznych materiałów, na których zostaną umieszczone panele słoneczne.

Obraz
© fot. materiały prasowe

Nudes podaje, że Solar Mountain ma być zbudowana z czterech modułów, z których na każdy będzie się składać 182 ogniw o mocy 300 W, co ma dać łącznie 728 paneli słonecznych o dziennej produkcji energii około 873 kWh - 318 645 kWh rocznie. Producent ma nadzieję, że modułowa konstrukcja sprawdzi się w każdym miejscu na Ziemi, ale na razie musi zrealizować swój projekt w Newadzie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.