Mini PC – najciekawsze pecety, które bez problemu zmieścisz w kieszeni
Czym zastąpić wielkiego blaszaka, stojącego pod biurkiem i mielącego powietrze wentylatorami? Jeśli nie potrzebujemy wielkiej mocy obliczeniowej, ciekawą alternatywą są miniaturowe komputery, które bez trudu zmieścimy w kieszeni!
28.10.2015 | aktual.: 28.10.2015 15:09
Ta kategoria sprzętu ma bardzo długą historię, w której przewijają się tak legendarne modele, jak choćby Atari Portfolio czy ulubiony komputer Marka Zuckerberga, miniaturowy Vaio Picturebook. Miniaturowe komputery, które bez problemu zmieścimy w kieszeni, są dostępne również współcześnie.
Z reguły nie ma się co oszukiwać: prawa fizyki niezmiennie obowiązują, więc oczekiwanie, że miniaturowy pecet okaże się demonem wydajności raczej nie ma sensu. Choć miniaturowe pecety raczej nie wzbudzą entuzjazmu wśród wielbicieli gier czy osób, zajmujących się grafiką 3D czy obróbką wideo, to do wielu zastosowań są całkowicie wystarczające. Co ciekawego znajdziemy w sklepach?
Intel Compute Stick review
Jeden z najmniejszych, dostępnych na rynku pecetów to dzieło Intela. Komputer został zamknięty w wyjątkowo zwartej obudowie,przypominającej dużego pendrive'a, o wymiarach 103,4 x 37,6 x 12,5 mm. Znajdziemy w niej procesor Intel Atom Z3735F ze zintegrowanym układem graficznym HD Graphics, a także miniaturowy wentylator, zapewniający chłodzenie podzespołów. Komputer zaoferowano w dwóch wersjach, różniących się m.in. wielkością pamięci RAM i pamięci na dane. Wspólne są za to dostępne interfejsy: USB 2.0, HDMI 1.4a, microSD, moduł Wi-Fi 802.11b/g/n i Bluetooth 4.0.
BBC Micro:Bit Hands On | WIRED
Ten komputer zmieści się nie tylko w kieszeni, ale nawet w portfelu, choć z drugiej strony nazywanie go pecetem wydaje się sporym nadużyciem. Opracowany z inicjatywy BBC komputer ma być w Wielkiej Brytanii standardowym wyposażeniem ucznia. Zdaniem pomysłodawców Micro:bit ma zachęcić uczniów do zabawy z kodowaniem, dzięki czemu przestaną oni traktować komputery czy urządzenia mobilne jedynie jako sprzęt do zabawy.
Na płytce o wymiarach 5 na 4 cm umieszczono, poza procesorem, m.in. kompas, akcelerometr, port USB Power, antenę Bluetooth oraz złącza, pozwalające na podpięcie dwóch baterii AAA. Pięć pierścieni, dzięki zaciskom szczękowym ma umożliwić komunikację z innymi urządzeniami, a wyposażenie uzupełniają dwa programowalne przyciski i matryca 25 LED-ów, służących do wyświetlania różnych informacji.
Asus VivoStick PC Hands On
Konkurent minipeceta Intela zadebiutował podczas targów IFA 2015. Również i w tym przypadku producent założył, że komputer będzie podłączony poprzez HDMI bezpośrednio do monitora, zmieniając go w funkcjonalny odpowiednik komputera all-in-one. Wartą uwagi funkcją jest możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnych, a komputer został wyposażony m.in. w procesorem Intel Atom Z8000, 2 GB RAM-u, porty USB 2.0 i USB 3.0, Bluetooth 4.0 i bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi 802.11n.
System76 Meerkat Unboxing and Teardown Ubuntu Linux
Ten komputer jest ciekawym przykładem połączenia miniaturowych rozmiarów z całkiem niezłą wydajnością. Zaprojektowany przez amerykańską firmę System76 maluch został wyposażony w niskonapięciowe procesory i3-5010U lub i5-5250U z układem graficznym Intel HD 6000, 16 GB RAM-u i 2 TB pamięci na pliki. W obudowie znalazły się również dwa gniazda USB 3.0, HDMI, DisplayPort oraz moduł Wi-Fi i LAN.
Armiga Unboxing
Ten niewielki komputerek wzbudzi zainteresowanie fanów Amigi. Dzieło grupy pasjonatów z grupy pasjonatów z DARMA Projects to emulator Amigi, wykorzystujący 2–rdzeniowy procesor ARM i dostępny w dwóch wersjach – z i bez stacji dyskietek. Poza nią w obudowie znajdziemy czytnik kart microSD, dwa porty USB 2.0, złącze RJ45, a także wyjście HDMI. Urządzenie działa zarówno pod kontrolą Androida, jak i AmigaOS.
Penguin Pocket Wee
Dzieło firmy Think Penguin to kolejna konstrukcja, opracowana z myślą o maksymalnym wykorzystaniu rozwiązań Open Source. Miniaturowy pecet, pracujący pod kontrolą Linuksa jest dostępny w wielu konfiguracjach - parametry komputera można dopasować do własnych oczekiwań dzięki konfiguratorowi, udostępnionemu przez producenta. Podstawowa wersja, wyposażona w procesor Intel Dual Core i34010U, 4 GB RAM-u i 60 GB dysk SSD została wyceniona na 499 dolarów.
Zotac ZBOX CI323
Producent znany z wcześniejszych modeli miniaturowych pecetów ujawnił niedawno dwa nowe modele. Mniejszy z nich, ZBOX CI323, to ażurowa kostka o wymiarach zaledwie 128 x 127 x 57 mm, z wystającą z tyłu anteną. Chłodzony pasywnie komputer wyposażono w 4-rdzeniowy procesor Intel Celeron N3150 ze zintegrowaną grafiką HD Graphics, pięć portów USB 3.0, czytnik kart pamięci, gniazdo VGA, HDMI i DisplayPort, moduł WiFi, a także gniazdo sieciowe RJ–45. Standardowo dostarczany jest bez pamięci RAM i dysku. Opcjonalnie można zamówić wersję Plus, oferującą 2-4GB RAM i dysk SSD o pojemności 32-120 GB.
Kangaroo Mobile Desktop
Wyjątkowo ciekawie zapowiada się nowy model o nazwie InFocus Kangaroo, pracujący pod kontrolą Windowsa 10. Urządzenie ma wymiary 80,5 x 157,7 x 12,9 mm, co wystarczyło, by umieścić w nim gniazda USB 2.0 i 3.0, HDMI, microUSB i microSD, a także procesor Intel Atom Z8500 (2,2 GHz), 2 GB RAM i 32 GB pamięci flash. Tym, co w nim wyjątkowe są nie rozmiary czy specyfikacja, ale wbudowany akumulator, pozwalający na 4 godziny pracy. Komputer kosztuje 99 dolarów.