Muzeum w formie lustrzanego mostu. To pomysł na muzeum okrętów podwodnych w Szanghaju

Sztuka architektoniczna w Szanghaju nie raz robiła już wielkie wrażenie. Wystarczy wspomnieć o takich wieżowcach jak Shanghai Tower czy Jin Mao. Tym razem miasto postanowiło sięgnąć jednak po nieco niższe rozwiązania w trakcie projektowania nowego muzeum.

Muzeum okrętów podwodnych
Muzeum okrętów podwodnych
Źródło zdjęć: © PESArchitects
Karolina Kowasz

19.08.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:18

Chcąc stworzyć niesamowite muzeum okrętów podwodnych, miasto zdecydowało się na ogłoszenie konkursu na jego projekt. Firma PES-Architects wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny i teraz planuje postawienie budynku na nabrzeżu rzeki Huangpu w Szanghaju.

Most do podwodnego świata

Jak podało studio architektoniczne na swojej stronie, zajmie ważne miejsce w dokach dawnej Stoczni Jiangnan, która niedawno była częścią światowej wystawy Shanghai World Expo w 2010 roku. Zachodni brzeg rzeki Huangpu przechodzi obecnie poważną transformację urbanistyczną. W ramach tej akcji stare doki przemysłowe zostają przekształcone w miejsca kultury, parki publiczne i tereny rekreacyjne.

Muzeum
Muzeum© PESArchitects

Zamysłem studia było zaprojektowanie muzeum w taki sposób, aby przywodziło na myśl wycofaną z eksploatacji łódź podwodną. W przyszłości miejsce zostanie poszerzone o elastyczne przestrzenie wystawowe oraz restaurację dla gości. Budynek tworzy symbiozę ze starą łodzią podwodną i unosi się nad dokiem jako tajemniczy, intrygujący obiekt, oferując widoki na rzekę, dok i łódź podwodną.

Muzeum
Muzeum© PESArchitects

Najbardziej interesującym elementem całego projektu jest odblaskowa lustrzana fasada. Inną ciekawostkę stanowi podłoga, która ma stopniowo pofałdowaną topografię, przez co można ją częściowo wypełnić wodą, tworząc baseny o różnych rozmiarach. W ten sposób możliwa jest zmiana wyglądu i funkcji terenu.

Nieodległy termin realizacji

Realizacja muzeum została rozplanowana na dwa etapy. Niska, prosta konstrukcja o powierzchni 500 m2 zostanie stworzona w pierwszej fazie, a jej której ukończenie zaplanowano na I kwartał 2022 r. W drugiej fazie (2023 r.) budynek powiększy się o 3000 m2. Za ten projekt studia projektowego PES-Architects są odpowiedzialni architekci: Tuomas Silvennoinen (główny architekt), Jyri Eskola, Ziyang Xu, Yueyang Li, Linli Lai, Jian Dou, Jianqiang Lin, Jie Tang i Xiaojing Guan.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.