Muzeum w formie lustrzanego mostu. To pomysł na muzeum okrętów podwodnych w Szanghaju

Muzeum w formie lustrzanego mostu. To pomysł na muzeum okrętów podwodnych w Szanghaju19.08.2021 18:02
Muzeum okrętów podwodnych
Muzeum okrętów podwodnych
Źródło zdjęć: © PESArchitects

Sztuka architektoniczna w Szanghaju nie raz robiła już wielkie wrażenie. Wystarczy wspomnieć o takich wieżowcach jak Shanghai Tower czy Jin Mao. Tym razem miasto postanowiło sięgnąć jednak po nieco niższe rozwiązania w trakcie projektowania nowego muzeum.

Chcąc stworzyć niesamowite muzeum okrętów podwodnych, miasto zdecydowało się na ogłoszenie konkursu na jego projekt. Firma PES-Architects wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny i teraz planuje postawienie budynku na nabrzeżu rzeki Huangpu w Szanghaju.

Most do podwodnego świata

Jak podało studio architektoniczne na swojej stronie, zajmie ważne miejsce w dokach dawnej Stoczni Jiangnan, która niedawno była częścią światowej wystawy Shanghai World Expo w 2010 roku. Zachodni brzeg rzeki Huangpu przechodzi obecnie poważną transformację urbanistyczną. W ramach tej akcji stare doki przemysłowe zostają przekształcone w miejsca kultury, parki publiczne i tereny rekreacyjne.

Muzeum
Źródło zdjęć: © PESArchitects
Muzeum

Zamysłem studia było zaprojektowanie muzeum w taki sposób, aby przywodziło na myśl wycofaną z eksploatacji łódź podwodną. W przyszłości miejsce zostanie poszerzone o elastyczne przestrzenie wystawowe oraz restaurację dla gości. Budynek tworzy symbiozę ze starą łodzią podwodną i unosi się nad dokiem jako tajemniczy, intrygujący obiekt, oferując widoki na rzekę, dok i łódź podwodną.

Muzeum
Źródło zdjęć: © PESArchitects
Muzeum

Najbardziej interesującym elementem całego projektu jest odblaskowa lustrzana fasada. Inną ciekawostkę stanowi podłoga, która ma stopniowo pofałdowaną topografię, przez co można ją częściowo wypełnić wodą, tworząc baseny o różnych rozmiarach. W ten sposób możliwa jest zmiana wyglądu i funkcji terenu.

Nieodległy termin realizacji

Realizacja muzeum została rozplanowana na dwa etapy. Niska, prosta konstrukcja o powierzchni 500 m2 zostanie stworzona w pierwszej fazie, a jej której ukończenie zaplanowano na I kwartał 2022 r. W drugiej fazie (2023 r.) budynek powiększy się o 3000 m2. Za ten projekt studia projektowego PES-Architects są odpowiedzialni architekci: Tuomas Silvennoinen (główny architekt), Jyri Eskola, Ziyang Xu, Yueyang Li, Linli Lai, Jian Dou, Jianqiang Lin, Jie Tang i Xiaojing Guan.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Muzeum Żaby
Muzeum Żaby
Paulina Tyburska
Muzeum Gwizdka
Muzeum Gwizdka
Paulina Tyburska
Muzeum Czarnobyla
Muzeum Czarnobyla
Paulina Tyburska
Muzeum Nurkowania
Muzeum Nurkowania
Paulina Tyburska
Komentarze (0)