Muzeum w formie lustrzanego mostu. To pomysł na muzeum okrętów podwodnych w Szanghaju

Muzeum w formie lustrzanego mostu. To pomysł na muzeum okrętów podwodnych w Szanghaju

Muzeum okrętów podwodnych
Muzeum okrętów podwodnych
Źródło zdjęć: © PESArchitects
Karolina Kowasz
19.08.2021 18:02, aktualizacja: 06.03.2024 22:18

Sztuka architektoniczna w Szanghaju nie raz robiła już wielkie wrażenie. Wystarczy wspomnieć o takich wieżowcach jak Shanghai Tower czy Jin Mao. Tym razem miasto postanowiło sięgnąć jednak po nieco niższe rozwiązania w trakcie projektowania nowego muzeum.

Chcąc stworzyć niesamowite muzeum okrętów podwodnych, miasto zdecydowało się na ogłoszenie konkursu na jego projekt. Firma PES-Architects wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny i teraz planuje postawienie budynku na nabrzeżu rzeki Huangpu w Szanghaju.

Most do podwodnego świata

Jak podało studio architektoniczne na swojej stronie, zajmie ważne miejsce w dokach dawnej Stoczni Jiangnan, która niedawno była częścią światowej wystawy Shanghai World Expo w 2010 roku. Zachodni brzeg rzeki Huangpu przechodzi obecnie poważną transformację urbanistyczną. W ramach tej akcji stare doki przemysłowe zostają przekształcone w miejsca kultury, parki publiczne i tereny rekreacyjne.

Muzeum
Muzeum© PESArchitects

Zamysłem studia było zaprojektowanie muzeum w taki sposób, aby przywodziło na myśl wycofaną z eksploatacji łódź podwodną. W przyszłości miejsce zostanie poszerzone o elastyczne przestrzenie wystawowe oraz restaurację dla gości. Budynek tworzy symbiozę ze starą łodzią podwodną i unosi się nad dokiem jako tajemniczy, intrygujący obiekt, oferując widoki na rzekę, dok i łódź podwodną.

Muzeum
Muzeum© PESArchitects

Najbardziej interesującym elementem całego projektu jest odblaskowa lustrzana fasada. Inną ciekawostkę stanowi podłoga, która ma stopniowo pofałdowaną topografię, przez co można ją częściowo wypełnić wodą, tworząc baseny o różnych rozmiarach. W ten sposób możliwa jest zmiana wyglądu i funkcji terenu.

Nieodległy termin realizacji

Realizacja muzeum została rozplanowana na dwa etapy. Niska, prosta konstrukcja o powierzchni 500 m2 zostanie stworzona w pierwszej fazie, a jej której ukończenie zaplanowano na I kwartał 2022 r. W drugiej fazie (2023 r.) budynek powiększy się o 3000 m2. Za ten projekt studia projektowego PES-Architects są odpowiedzialni architekci: Tuomas Silvennoinen (główny architekt), Jyri Eskola, Ziyang Xu, Yueyang Li, Linli Lai, Jian Dou, Jianqiang Lin, Jie Tang i Xiaojing Guan.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Muzeum Nurkowania
Muzeum Nurkowania
Paulina Tyburska
Muzeum Czarnobyla
Muzeum Czarnobyla
Paulina Tyburska
Muzeum Ognia
Muzeum Ognia
Paulina Tyburska
Muzeum Erotyki
Muzeum Erotyki
Paulina Tyburska
Komentarze (0)