Najcięższe drzwi na świecie - jakie miejsce chronią te pancerne wrota?

Najcięższe na świecie drzwi na zawiasach mają osiem stóp grubości, prawie dwanaście stóp szerokości i ważą aż 97 000 funtów, czyli 48 ton. Nie sposób sobie wyobrazić ich ogromu, ale też miejsce, które chronią, jest jedyne w swoim rodzaju.

Najcięższe drzwi na świecie - jakie miejsce chronią te pancerne wrota?
Źródło zdjęć: © Lawrence Livermore National Laboratory
Karolina Kowasz

05.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez 9 lat najcięższe drzwi na świecie chroniły laboratorium na terenie Lawrence Livermore National Laboratory w Lifermore, w którym naukowcy badali właściwości metali i innych materiałów potencjalnie mogących posłużyć w elektrowniach termojądrowych. Samo laboratorium skrywa w sobie również inne tajemnice naukowe.

Z założenia praca laboratorium ma na celu zmniejszenie i złagodzenie niebezpieczeństw związanych z rozprzestrzenianiem lub użyciem broni masowego rażenia oraz zagrożeniami dla bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowego. Wiedząc jednak, że na jego terenie znajduje się m.in. 192 wiązkowy system laserowy wielkości stadionu służący do kompresji celów termojądrowych, trudno się dziwić, że wnętrze laboratorium chronią aż tak masywne wrota.

Na tym jednak nie koniec niespodzianek związanych z tajemnicami skrytymi za najcięższymi drzwiami na świecie. To za nim znalazł się także superkomputer Sequoia o mocy obliczeniowej 17,17 PFLOPS. Chociaż w listopadzie 2012 roku został on prześcignięty przez inny superkomputer, Titan, pod względem mocy obliczeniowej, to nadal pozostaje on jedną z najwydajniejszych maszyn tego rodzaju.

Kwestią sporną pozostaje czy drzwi te nadal są najcięższymi na świecie. Różne źródła donoszą o wrotach skrywających Narodowy Instytut Nauki zajmujący się reakcjami termojądrowymi. Nawet gdyby jednak faktycznie miałyby być one większe, to legenda otaczające te znajdujące się w Kalifornii nadal nie pozwala nikomu o nich zapomnieć.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.