Open Source Center – sposób CIA na śledzenie Internetu

Jak sprawdzić puls świata? Choć najprostszym rozwiązaniem wydaje się śledzenie i analizowanie mediów, Centralna Agencja Wywiadowcza ma lepszą metodę. Jest nią kontrola treści pojawiających się w serwisach społecznościowych. Jaką rolę odgrywają w tym bibliotekarze ninja?

Logo Centralnej Agencji Wywiadowczej (Fot. ForeignPolicy.com)
Logo Centralnej Agencji Wywiadowczej (Fot. ForeignPolicy.com)
Łukasz Michalik

05.11.2011 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak sprawdzić puls świata? Choć najprostszym rozwiązaniem wydaje się śledzenie i analizowanie mediów, Centralna Agencja Wywiadowcza ma lepszą metodę. Jest nią kontrola treści pojawiających się w serwisach społecznościowych. Jaką rolę odgrywają w tym bibliotekarze ninja?

Gdzie bije serce świata? Choć wskazania mogą być różne – od Zatoki Perskiej poprzez Chiny po Wall Street czy jeszcze inne miejsca - to nawet nie znając konkretnej odpowiedzi, wiadomo, jak sprawdzić jego puls.

Tematy, które już mają istotne znaczenie lub będą je miały w najbliższym czasie, prędzej czy później pojawią się w tradycyjnych mediach, z reguły jednak najpierw sygnalizowane są w Internecie. Przykładem może być choćby irańska zielona rewolucja z 2009 roku.

Choć analiza treści umieszczanych w Sieci przez internautów nie jest czymś nietypowym i robią to nawet redakcje czy firmy, CIA traktuje ją w szczególny sposób. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Associated Press, zlokalizowane w Wirginii Open Source Center skupia grupę analityków nazywanych mściwymi bibliotekarzami albo bibliotekarzami ninja.

Nie są to - wbrew pozorom - administratorzy systemów Echelon i Carnivore, znanych wszystkim wielbicielom teorii spiskowych, ale analitycy, których zadaniem jest zdobywanie informacji na podstawie powszechnie dostępnych, choć niekiedy mało popularnych źródeł.

W kręgu zainteresowania bibliotekarzy ninja znajdują się m.in. serwisy społecznościowe czy tzw. szara literatura - materiały, które nie są tajne, ale trudno do nich dotrzeć z powodu ograniczonej ich liczby w oficjalnym obiegu.

Grupa odpowiedzialna za Sieć każdego dnia analizuje po około 5 mln wpisów pochodzących z różnych części świata, starając się przewidzieć, gdzie opinie i niezadowolenie wyrażane w Internecie przerodzą się w konkretne działania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.