Polacy tworzą mikropojazd miejski z wymienną baterią
Jak podaje Nauka w Polsce PAP, inżynierowie z WAT w ramach programu Horyzont 2020 współtworzą elektryczny mikropojazd LEONARDO. Ma być to pojazd lekki i łatwy, z możliwością szybkiego składania i rozkładania, mieć cechy skutera i jednokołowca oraz przede wszystkim jeździć na baterie, które można wymienić w miejskiej stacji ładowania.
18.12.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:26
Polscy inżynierowie z WAT odpowiedzialni są za opracowanie projektu mechanicznego mikropojazdu i wykonanie niezbędnych symulacji numerycznych. Będą również brać udział w budowie prototypu i optymalizacji. Tego rodzaju prototypy zostaną później przetestowane przez wolontariuszy w dwóch miastach – włoskim Rzymie i izraelskim Eljat.
Rzeczniczka prasowa WAT Ewa Jankiewicz poinformowała, że uczelnia jako członek międzynarodowego konsorcjum naukowo-badawczego, uzyskała grant i otrzyma 191 tys. euro dofinansowania na to przedsięwzięcie. Projekt samochodu opisał dokładniej dr inż. Krzysztof Damaziak z Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT.
Nowatorski tryb współdzielenia baterii
– Nowy mikropojazd będzie się wyróżniać kompaktową budową z możliwością szybkiego składania i rozkładania, inteligentną kompilacją cech skutera i jednokołowca (monowheel), niską masą i innowacyjnym systemem zasilania elektrycznego umożliwiającym działanie w trybie autonomicznym lub w nowatorskim trybie współdzielenia baterii – powiedział i wyjaśnił też, że "pojazd zostanie wyposażony w unikatowy system sterowania i obsługi, dlatego przy jego tworzeniu współpracują mechanicy, elektronicy, informatycy i mechatronicy".
Współdzielenie baterii zostanie umożliwione poprzez rozmieszczenie stacji ładowania w różnych punktach miast, gdzie będzie można wymienić rozładowaną baterię na nową.
Za produkcję prototypów i komercjalizację efektów prac badawczo-rozwojowych będzie odpowiedzialny producent motocykli Betamotor.
Źródło: Nauka w Polsce PAP