Prąd za darmo - turbina Idénergie. Wystarczy ją włożyć do płynącej wody
Woda jako źródło energii kojarzy się zazwyczaj z dużymi instalacjami, jak elektrownie wodne czy generatory, wykorzystujące energię pływów morskich. Energię wody można jednak wykorzystać także w małej skali. Przykładem takiego rozwiązania jest turbina wodna Idénergie, pozwalająca na zasilenie pojedynczego domu.
02.05.2022 | aktual.: 03.05.2022 20:31
Twórcy turbiny dołożyli starań, aby dało się z niej korzystać w zróżnicowanych warunkach. Dlatego urządzenie zostało zbudowane tak, aby do działania nie potrzebowało wartkiego nurtu – będzie działać także tam, gdzie prędkość wody nie przekracza metra na sekundę.
Turbina wodna przyjazna dla środowiska
Turbina Idénergie jest także przyjazna dla środowiska – zdaniem twórców testy wykazały, że forma zbliżona do turbiny Darrieusa zapewnia pełne bezpieczeństwo żyjącym w wodzie zwierzętom i nie powoduje u nich żadnych urazów. Z myślą o środowisku dobrano także materiały, z których wykonane jest urządzenie.
This Simple River Turbine Can Power Your House!
Co więcej, konstruktorzy zadbali także o maksymalną bezobsługowość. Wbudowanie generatora w wodoszczelną obudowę pozwoliło na eliminację wału napędowego, dzięki czemu turbina ma oferować długą pracę bez potrzeby konserwacji czy jakiejkolwiek obsługi.
Turbina wodna jak meble z Ikei
Ukłonem w stronę użytkowników jest także prostota montażu, który nie wymaga żadnego doświadczenia czy specjalistycznych narzędzi – wystarczy zakotwić podstawę w poprzek nurtu płynącej rzeki. Co więcej, urządzenie może zostać dostarczone w stanie rozłożonym, do samodzielnego montażu, w dowolne miejsce świata.
Do złożenia i instalacji mają wystarczyć tylko klucze imbusowe, a rozwiązanie to – jak przyznają twórcy – było inspirowane meblami Ikei. Turbina Idénergie ma w optymalnych warunkach wydajność 12 kWh, co zdaniem twórców odpowiada potrzebom pojedynczego gospodarstwa domowego.
Urządzenie jest oferowane w komplecie z akumulatorem i falownikiem, dzięki czemu może bezpośrednio zasilać domową instalację elektryczną. Sprzęt został wyceniony na 12,5 tys. dol. kanadyjskich, czyli – bez opłat celnych i podatków – około 43 tys. zł.
Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii