Przed startem MetOp-B, czyli prognozy pogody będą dokładne jak nigdy [wideo]
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o dotarciu do kosmodromu Bajkonur najnowszego europejskiego satelity meteorologicznego MetOp-B. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 23 maja dołączy on na orbicie do MetOp-A, swego bliźniaka.
21.03.2012 | aktual.: 10.03.2022 15:57
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o dotarciu do kosmodromu Bajkonur najnowszego europejskiego satelity meteorologicznego MetOp-B. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 23 maja dołączy on na orbicie do MetOp-A, swego bliźniaka.
MetOp-B w konfiguracji startowej w całej okazałości. Jego celem jest orbita okołobiegunowa Ziemi, na którą wyniesie go rosyjski statek kosmiczny. Satelity MetOp to nowa jakość w europejskiej kosmicznej meteorologii. To pierwsze europejskie satelity pogodowe okrążające Ziemię od bieguna do bieguna.
Od 2006 r. na orbicie jest MetOp-A. Zbiera i przekazuje informacje o temperaturze, wilgotności, wietrze (łącznie z jego siłą), powłoce ozonowej, ilości gazów w atmosferze (CO2, N2O, CH4). W 2016 r. wystrzelony zostanie trzeci satelita. Resurs satelity serii MetOp wynosi 4,5 roku. Kres programu to rok 2020.
Program to efekt współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i EUMETSAT (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych, członkiem jest też Polska). Satelity zostały skonstruowane przez EADS Astrium, oddział koncernu EADS. W zeszłym miesiącu MetOp-B przeszedł intensywne testy w tzw. czystym pokoju (ang. cleanroom) Astrium. Cleanroom zapewnia rygorystyczne parametry środowiskowe, przede wszystkim dotyczące czystości. W czasie prób MetOp-B otrzymał 8 tys. poleceń w 40 godzin.
Z centrum kosmicznego we francuskiej Tuluzie (CST) do rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie MetOp-B dotarł na pokładzie trzech samolotów Antonow An-124-100 towarowych linii lotniczych Wołga-Dniepr. Warto zapamiętać tę nazwę, jeśli planujecie większą przeprowadzkę.
MetOp-B w halach obsługowych kosmodromu. Tygodnie przed startem wypełnią szczegółowe przeglądy satelity, zanim zostanie załadowany na pokład stopnia Fregat.
Nim zapadła decyzja o posłaniu MetOp-B w kosmos, satelita przeszedł serię szczegółowych testów. Poniżej nagranie dokumentujące próbę w największej europejskiej komorze próżniowej. Symulowano w niej warunki panujące na orbicie i ich wpływ na satelitę.
MetOp-B module passes crucial vacuum test
W ramach oczekiwań na majowe wystrzelenie satelity MetOp-B polecam powtórkę z rozrywki. Nagranie z 2006 r. ze startu rakiety nośnej Sojuz 2.1b ze stopniem transportowym Fregat kryjącym na swym pokładzie satelitę MetOp-A.
Soyuz2-1a Fregat MetOp Launch (19 Oct 2006) Part2
Zobacz także
Źródło: ESA