W nocy poleciał w kosmos Giove-B

Dziś w nocy (dokładnie 16 minut po północy) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz, która wyniesie na orbitę okołoziemską satelitę Giove-B - kolejny element europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

W nocy poleciał w kosmos Giove-B
Tomek Goździewicz

Dziś w nocy (dokładnie 16 minut po północy) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz, która wyniesie na orbitę okołoziemską satelitę Giove-B - kolejny element europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Nie wszyscy wiedzą, że GPS (w powszechnym odbiorze synonim nawigacji satelitarnej) to amerykański system nawigacji NAVSTAR obejmujący całą kulę ziemską, utrzymywany i zarządzany przez rząd Departament Obrony USA. Jest darmowy i dostępny dla wszystkich, ale nigdy nie wiadomo, co rządowi Stanów strzeli do głowy i dlatego właśnie w Europie trwają prace nad własnym systemem nawigacji - Galileo, który ma być gotowy ok. 2012 roku. Istnieją też inne systemy nawigacji, np rosyjski GLONASS, więcej o tym przeczytacie w Wikipedii.

Wystrzelony właśnie w kosmos Giove-B to drugi z kolei satelita systemu Galileo (a będzie ich jeszcze 30). Ma wymiary ok. 2,4 x 1 x 1 metra, waży pół tony i zawiera m.in. wodorowy wzorzec czasu - najdokładniejszy zegar atomowy w historii.

Patrzyliście w nocy w niebo? Może widzieliście, jak przelatywał Sojuz? Jeśli nie, to na stronie BBC możecie zobaczyć film ze startu rakiety.

[Źródło: BBC, Europejska Agencja Kosmiczna, Wikipedia]

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.