Smartfon i tablet jako domowe centrum rozrywki

Pamiętacie, jak wyglądało życie przed erą smartfonów? Choć zaczęła się niecałą dekadę temu, zmieniła nie do poznania świat gadżetów i domowej elektroniki. Razem z nim zmieniła również nasze muzyczne przyzwyczajenia.

Smartfon i tablet jako domowe centrum rozrywki
Redakcja Gadżetomanii

Jeden gadżet zamiast wielu

Dziennikarze jednego z serwisów technologicznych postanowili niedawno sprawdzić, ile musielibyśmy wydać na urządzenia, które obecnie zastępuje nam smartfon. Nie była to, rzecz jasna, praca naukowa, ale dość luźna lista, mająca pokazać, jak bardzo smartfony wpłynęły na naszą codzienność.

Lista była bardzo długa – poza oczywistymi gadżetami, jak aparat fotograficzny, budzik czy nawigacja, trafiły na nią również konsola do gier, odtwarzacz multimedialny czy latarka. Wartość gadżetów, zastępowanych obecnie przez jedno urządzenie, obliczono na ponad 1200 dolarów i prawdopodobnie jest to kwota mocno zaniżona.

Jednym z urządzeń, które przeszło do historii dzięki smartfonom, jest także odtwarzacz cyfrowej muzyki. Celowo nie piszę tu o MP3, bo ten format – choć bardzo popularny – nie jest obecnie jedynym.

Obraz

Mobilność i brak ograniczeń

Jeszcze dziesięć lat temu mobilne słuchanie muzyki wiązało się ze sztuką wyboru. Gdy była zapisana na fizycznych nośnikach, ograniczało nas miejsce, dostępne w kieszeniach czy plecaku – noszenie kilku kaset, płyt czy minidysków nie było wygodnym rozwiązaniem, a same nośniki bywały podatne na uszkodzenia.

Nieco później poważnym ograniczeniem była pojemność pierwszych, niedoskonałych odtwarzaczy MP3. Cena pamięci flash sprawiała, że w odtwarzaczu mieścił się jeden, góra dwa albumy. Z czasem zaczęło się to zmieniać, ale pełnię cyfrowej rewolucji poczuliśmy jednak dopiero niedawno.

I nie chodzi tu po prostu o eliminację cyfrowych nośników. Zmiany są znacznie poważniejsze – muizyka nie tylko straciła swoją fizyczną postać, ale przestała podlegać ograniczeniom, związanym z miejscem. Coraz rzadziej możemy powiedzieć, że nasze muzyczne zbiory znajdują się np. w szufladzie biurka. Albo na konkretnym, stojącym na biurku laptopie.

Using Spotify with the Panasonic Music Streaming App and ALL Series

Producenci dostrzegają zmiany

Dzisiejszy sprzęt mobilny nie jest już prostym następcą dawnych odtwarzaczy muzyki. Smartfony i tablety to prawdziwe centra domowej rozrywki, a zarazem gigantyczne zasoby muzyki – każdy z nas ma obecnie legalny dostęp do zbiorów, o których 15 lat temu nie śnili nawet dziennikarze muzycznych rozgłośni radiowych.

Co więcej, standardem w naszych mieszkaniach i domach stała się lokalna sieć bezprzewodowa, pozwalająca na komunikowanie się między sobą różnych urządzeń i łatwe dzielenie się ich zasobami. Mamy kolekcję muzycznych plików na laptopie? Żaden problem, w każdej chwili możemy mieć do nich dostęp na naszym tablecie. Wolimy posłuchać muzyki z Sieci? Bez kłopotu zrobimy to za pomocą telefonu czy tabletu.

Możliwość odtwarzania to jednak nie wszystko. A co z jakością dźwięku? Fizyki nie da się oszukać – nawet najlepszy smartfon czy tablet, wraz ze swoimi niewielkimi głośnikami, nie są w stanie zapewnić odpowiedniej jakości dźwięku. Na szczęście producenci domowego sprzętu audio dostrzegli tę zmianę i oferują urządzenia, dostosowane do nowych czasów i sposobu, w jaki słuchamy muzyki.

Panasonic SC-ALL8 i SC-ALL3

Panasonic SC-ALL8
Panasonic SC-ALL8

Przykładem nowego podejścia do domowego słuchania muzyki są przygotowane przez firmę Panasonic, sieciowe głośniki SC-ALL8 i SC-ALL3. O ich budowie, wyglądzie i fizycznych parametrach można przeczytać w artykule „SC-ALL8 i SC-ALL3 - pomysł Panasonica na bezprzewodową muzykę”. A jak prezentuje się ich współpraca z urządzeniami mobilnymi? Można powiedzieć, że właśnie dla nich zostały stworzone.

Panasonic SC-ALL3
Panasonic SC-ALL3

Choć analogowe gniazdo audio pozwala na podpięcie do nich dowolnego źródła dźwięku, to pełnię możliwości pokazują dopiero jako urządzenia sieciowe, obsługiwane za pomocą smartfona lub tabletu. Po włączeniu głośników należy podłączyć je do naszej lokalnej sieci – można to zrobić za pomocą kabla Ethernet lub poprzez W-Fi, a kontrolę nad głośnikami zapewnia aplikacja Panasonic Music Streaming, dostępna zarówno dla urządzeń z Androidem, jak i iOS.

Dzięki aplikacji możemy wskazać dostępne dla głośników źródła muzyki. Mogą to być zarówno komputery, dyski sieciowe czy tablety, jak również źródła internetowe - radia czy usługi, zapewniające streaming muzyki. Obecnie, dla polskich użytkowników, dostępne są trzy usługi internetowe: AUPEO!, AllPlay Radio oraz Spotify.

Głośniki Panasonic SC-ALL3 i Panasonic SC-ALL8 - test cz. 2/2

Muzyka z sieci

Panasonic Music Streaming daje nam również kontrolę nad głośnikami. Gdy mamy ich więcej niż jeden, możemy grupować je lub rozgrupowywać, tworząc zespoły głośników, którymi w danym momencie zarządzamy. Dzięki temu z jednego miejsca możemy sterować muzyką w całym domu, np. wskazując na inne źródło dźwięku dla głośnika w kuchni, a inne dla tego w salonie.

Obraz

Dostępny z poziomu aplikacji odtwarzacz muzyczny oferuje kilka najbardziej podstawowych opcji i pozwala na pełną obsługę głośników bez fizycznego kontaktu z nimi. Co istotne, działa to również w drugą stronę – gdy np. zmienimy poziom głośności za pomocą przycisków na głośnikach, zmieni się również głośność w widocznym na ekranie odtwarzaczu.

W praktyce oznacza to, że nasz sprzęt mobilny stał się centrum domowego systemu rozrywki. Choć muzyka i różne multimedia mogą być rozproszone po różnych urządzeniach czy Internecie, mając w ręce tablet, połączony z nowoczesnymi, sieciowymi głośnikami, zyskujemy funkcjonalny odpowiednik dawnego zestawu audio z biblioteką utworów, o której jeszcze kilkanaście lat temu nie śnili nawet najwięksi wielbiciele muzyki.

Materiał powstał we współpracy z

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.